s7 200 problem

recdinar03

Üye
1. Start butonuna basıldıktan sonra stop butonuna basıncaya kadar iki motor periyodik aralıklarla devreye girip çıkmaktadır (astable). Motorların devreye giriş çıkış süreleri start butonuna basmadan önce programlanmaktadır. 1 nolu sensöre kaç saniye süreyle basıldıysa starttan sonra periyodik çalışmadaki 1 nolu motorun devrede kalma süresi o kadar olmaktadır. Periyodik çalışma sırasında 2 nolu motorun devrede kalma süresi ise 2 nolu butona starttan önce kaç kez basıldıysa o kadar saniye olmaktadır.

Şimdiden teşekkürler.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Ödevinizi doğrudan burada soruyorsunuz peki siz şu ana kadar neler yaptınız veya hangi noktada tıkandınız?

ben hangi sayıcıyı kullanacağım noktasında kaldım

Geçen süreyi sayıcı ile bulmak istiyorsanız ileri sayma işlemi yaparsınız bunun için de CTU'ya ihtiyacınız var.

teşekkürler peki CTU sensör devreden çıktığı zaman basdığım süre kadar sayıp geri sayma işlemi yaparmı

Hayır CTU sadece ileri sayar, eğer siz tek sayıcı üzerinden hem ileri hem de geri saydırma işlemi yapmak istiyorsanuz CTUD kullanmalısınız.

problemi yaptım fakat periyodik olarak nasıl çalıştırcam bi seferlik çalıştırıyorum

sorunu nasıl çözdünüz programı paylaşmadığınız için bilemiyorum ama benim aklıma gelen yol şu oldu: motorların çalışma süreleri için parametrik bir blink fonksiyonum olur. Bu blink fonksiyonum da stop butonuna basılmadığı sürece sürekli devrede kalır. Böylece start'ı verdiğinizde stop butonuna basılıncaya kadar motorlar devreye girip çıkar.

devreyi çizdim bi kaç eksik var ama mantık olarak böle yaptım

Ekli dosyalar

• Adsız.jpg
    Adsız.jpg
    8.1 KB · Görüntüleme: 96
I0.0 1. motor zaman ayarı , I0.1 sayıcı , I0.2 start butonu , I0.3 stop butonu . Motorlar çalışırken ayar değiştirilemiyor. Stop butonuna basıldığında tüm değerler sıfırlanıyor. Sanırım böyle birşey istiyordunuz.

Ekli dosyalar

• uq7f.jpg
    uq7f.jpg
    59.5 KB · Görüntüleme: 73
Moderatör tarafında düzenlendi:

Forum istatistikleri

Konular
129,328
Kullanıcılar
451,784
Son üye
Mertcan h