s7 300 de gerçek zaman ve tarih nasıl kullanılır..

mutluhayri

Üye
arkadaşlar merhaba.. başlangıç olarak yardımı dokunan veya dokunmayan herkese şimdiden teşekkür ederim..
s7 315 model plc de her ayın 5. ,15. ve 25. günü bir çıkışı aktif etmem gerekiyor, bunu nasıl yaparım..
timer kullanarak yapmak biraz saçma olur gibime geliyor.. plc nin gerçek zaman ve tarihi muhakkak vardır. onun nasıl kullanılacağı hakkında bilgisi olanlar yardım edebilirlerse çok evinirim.. herkese iyi akşamlar dilerim..

bu arda mail adresim ********@hotmail.com
yazmak isteyenler bana burdan da ulasabilirler..

yok mu yardım edebilecek birisi?? düzelt butonunu da bulamadım ayrıca kusura bakmayın...

https://www.kontrolkalemi.com/forum/yonetim-mesajlari-amp-duyurular/213-forumda-mesaj-yazmadan-once-lutfen-forum.html

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Kolay gelsin arkadaşım.
S7 proglamadaki tecrübeni bilemiyorum ama senin isteğine göre bir fonksiyonu kendin yaratman gerekecek. ama en önemli konu olan RTC (gerçek zaman saati) nin plc den okutulması ve yeniden ayar yapılması işlerini siemens kendisi yapıyor. sen sadece program library sinden SFC1'i kullanıp cpu tarih saatini tek tek baytlara çevirip istediğin gibi bir program yapabilirsin. Bu işlemleri yaparken zorlandığın zamanlarda benim yaptığım gibi siemens PLC teknik desteğinden faydalanman (bazen ellerindeki örnek programları işimize yarıyor) en iyisi olabilir. Bu arada elimden geldiğince her zaman yardıma hazırım.

Kolay Gelsin

sn.Tossun söylediği gibi kütüphaneden ekleyeceğin SFC1 (READ_CL) fonksiyonu ile PLC nin gerçek zaman saatini Date and Time formatında bir memory alanına veya data bloğa atabilirisn. Yalnız bu çıkış 64 bittir bu nedenle bu her byte hex izlersen zamanı okur ve istediğin değerlerle karşılaştırarak çıkış üretebilirisn.

bu yazılımın bir ldr örneği yokmu

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri