S7 300 ile Lenze İnverter Profibus Bağlantısı Nasıl Yapılır?

slm arkadaşlar. benim elimde lenze invertör var. ama buna profibus haberleşme yapamıyorum bana yardımcı olurmusunuz...

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
İlk başta bazı sorularımız olacak:
1)Lenze invertör için doğru GSD dosyasını alıp Step7 içerisine yüklediniz mi?
2)Hardware Configurator içerisinde bir profibus master hattı oluşturup lenze invertörü de bir node adresi verip eklediniz mi?
3)Software olarak verdiğiniz node adresi ile invertör paremetrelerinde verdiğiniz adresler birbirini tutuyor mu?
4)İnvertör profibus üzerinden haberleşmek üzere parametrik olarak yapılandırıldı mı?

Bu sorularımıza vereceğiniz cevaplara göre nerede yanlış ya da eksik bir işlem yapıldığını yorumlayabiliriz.

üstte titus adlı arkadas cok güzel yazmıs =) gerisi dedigi gibi yazdıgı seylerin kontrol edilerek cevaplarının aranmasında =)

titus çok teşekkür ederim. çok yardımcı oldun sağol

Şimdi hardware configurator'da bir adet DP Master hat oluşturduğunuzu varsayıyorum ve GSD'yi ekleme kısmına geçiyorum. Hardware Configurator'da açılan Catalog'tan Lenze inverter'ın GSD dosyasını bulun ve bunu fare sol tuşu ile basılı tutup sürükleyerek DP Master hattının üzerine bırakın. Böylece hatta software olarak inverteri eklemiş olursunuz.

eklerken '' modüle connot be inserted here. you can use only DP slaves in a master system'' diyerek ekleme yapmıyo. acaba nasıl bir hata yapıyorum. elimde VIPA CPU314SC bir plc var. ama ekleme yapmıyor.

tahminen hardware catalogtan yanlış ekipmanı eklemeye çalışıyorsunuz, şuan ezbere neyi ekleyeceğinizi söyleyemem ama rica etsem hardware katalog'tan eklemeye çalıştığınız GSD'nin bir ekran görüntüsünü bizimle paylaşabilir misiniz?

Sayın Mehmet Emin Işıl facebook üzerinde de görüntülenemiyor resim

ya resim yükleyemedim rica etsem küçük bir örnek (ileri geri gibi) yapıp projeyi yüklermisiniz. bende ona göre çözümleme yapsam kendi kendime

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,829
Kullanıcılar
450,922
Son üye
yusuf4141.

Yeni konular

Geri