s7 300 sıçrama sorusu.

1)Arkadaşlar aşağıdaki sıçrama komutunun başına pozitif kenar koyulmuş. Bunun amacı nedir?

L IB 0
L 0
<>I
FP M 5.1
JCN son

2)Aşağıdaki örnekte karşılaştırma komutu (<>I) yerine (==I) yazıp, sıçrama komutunu da (jCN) yerine (jC) yazınca program düzgün çalışmıyor. Bunun nedeni nedir?
3)Aşağıdaki stl ile yazılmış örneği ladder'da yazmaya çalıştım ama program düzgün çalışmadı.

A I 1.0
JC sil

L IB 0
L 0
<>I
FP M 5.1
JCN son

L MD 0
RLD 8
T MD 0

L IB 0
OD
T MD 0

L DW#16#2080220
==D
S Q 0.0
BEU

sil: L 0
T MD 0
R Q 0.0
son:BE

Bu örnek I0 baytından girilen 4 basamaklı şifrenin doğru olması halinde çıkış veren bir sistemdir. Şifrenin sorgulanması için her girilen kod yeni bir kod girince bir sol bayta kaydırılıyor.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Uzun süre kafa patlatınca cevabı kendim buldum.

1)Pozitif tetikleme ilk dögüde eğer bir giriş yapılmış ise RTO 1 yapıp aşağıdaki komutları işletir. İkinci döngüde RLO 0 olacağı için "jcn" komutu ile "son" etiketine gidilir. Yani sadece her giriş yapıldığında bir seferliğine aşağıdaki komutları işletmek için pozitif kenar kullanılmış.
2)(<>I) yerine (==I) yazıp, sıçrama komutunu da (jCN) yerine (jC) yaparsak sonsuz döngü oluşur ve aşağıdaki komutlar sürekli işlenir. (==I) ve (JCN) kullansaydık, yani sadece karşılaştırma komutunu değiştirseydik bu sefer de sürekli zıplama noktası "son"a gidilecekti.
3)Programı ladderla yazıp, daha önceki hatalarımı düzeltince bu sefer çalıştı.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,525
Son üye
ituran20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri