Sağ - Sol

arkadaşlar 3fazlı olan bi motor tek fazla çalıştrlıyorken faz nötür uçları degişse motor ters döner mi teşekkürler

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
faz ve nötr değiştirerek değişmez.

faz arasında ki açı değişmesiyle galiba yön değiştiriyordu 3 fazlı motorlar, tek fazda böyle bir şey olabilir mi denemedim bilmiyorum hiç.?

pardon yanlıs okumusum mesajı yazıdıgım iletiyi sildim fakat mesajı silemedim :eek:

serhat 33 bey bu arada horoz kim oluyor pardon

Kondansatör bağlı uçlar ve nötr faz verilen yerler değiştirilerek mümkündür. Şöyle izah edeyim ;
U-V uçlarına kondansatör bağladık ve V-W uçlara faz nötr verdik diyelim. Kondansatörü V-W uçlara bağlayıp, nötr fazı U-V uçlara verirsek motor yönü değişir.
Hangi bölümde olduğunu şu an hatırlayamıyorum ama öncelerden çizerek şemayı vermiştim.

teşekkürler arkadaşlar

Kondansatör bağlı uçlar ve nötr faz verilen yerler değiştirilerek mümkündür. Şöyle izah edeyim ;
U-V uçlarına kondansatör bağladık ve V-W uçlara faz nötr verdik diyelim. Kondansatörü V-W uçlara bağlayıp, nötr fazı U-V uçlara verirsek motor yönü değişir.
Hangi bölümde olduğunu şu an hatırlayamıyorum ama öncelerden çizerek şemayı vermiştim.

peki 2.2 3fazlı 2900 devir bir motoru anlattığınız gibi tersine tek faz ile çevirisek devir kaç olur 2.2 kaça düşer cevaplarsanız çok ama çok makbule geçecek teşekkürler..

Forum istatistikleri

Konular
129,059
Kullanıcılar
451,331
Son üye
doby17

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri