santiye panosu kontrolu nasil yapilir

efem213

Üye
herkese merhaba ben elektrik elektronik 4.sinif ogrenciaiyim ayni zamanda bir sirkette calisiyorum yarin iş guvenligi uzmani ile santiyedeki elektrik panolarinin kontrolunu yapicaz fakat benim bu kinuda cok fazla bir bilgim yok bu panolarda kacak akim olup olmadigi nasil anlasilir kisacasi bu panonun tam olarak kontrolu neler dikkate alinarak yapilir bu konuda bilgiye ihtiyacim var yardimci olursaniz cok sevinirim
buda panonun resmi

vn42h.jpg

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
1-Şantiye panosu dışarıda olduğundan IP koruma sınıfının uygun olup olmadığına bakılır.
2-Besleme kablosunun panoya giriş ve çıkışlarına bakılır rakor kullanılması gerekir. Pano besleme kablosu pano altından olması gerekir panoya suyun girmemesi gerekir.
3-Sayaç panosunda 300mA , tali panoların çıkışlarında 30mA Kaçak akım koruma rölesi olması gerekir.
4-Tüm panoların topraklamaları kontrol edilir. Şantiye elektrik sorumlusu şef Topraklama ölçümünü E.M.O'ya yaptırıp dosyasına koymalı. İleride olabilecek bir sıkıntıda resmi belge yerine geçecektir.
5-Kullanılan tüm şalt malzeme, kablo, pano TSE onaylı olmalıdır.
6-Tesisatın projeye uygunluğu kontrol edilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İyi çalışmalar dilerim...

1-Şantiye panosu dışarıda olduğundan IP koruma sınıfının uygun olup olmadığına bakılır.
2-Besleme kablosunun panoya giriş ve çıkışlarına bakılır rakor kullanılması gerekir. Pano besleme kablosu pano altından olması gerekir panoya suyun girmemesi gerekir.
3-Sayaç panosunda 300mA , tali panoların çıkışlarında 30mA Kaçak akım koruma rölesi olması gerekir.
4-Tüm panoların topraklamaları kontrol edilir. Şantiye elektrik sorumlusu şef Topraklama ölçümünü E.M.O'ya yaptırıp dosyasına koymalı. İleride olabilecek bir sıkıntıda resmi belge yerine geçecektir.
5-Kullanılan tüm şalt malzeme, kablo, pano TSE onaylı olmalıdır.
6-Tesisatın projeye uygunluğu kontrol edilir.

Şimdilik aklıma gelenler bunlar. İyi çalışmalar dilerim...
Yazdiklariniz icin cok tesekkur ederim baya aydinlatici oldu benim icin aklima takilan bir kac sey vae birincisi bu ip code pano da nerede yer aliyor nerden bakabilirm ayrica santiye uygun olani hangisidir ? Buna nerden ulaşabilirim ?
Ikincisi 300 ma sayac panosunda koruma rolesi demissiniz bu benim resmini koydugum panolarda evlerdeki gibi sayac yer aliyor mu aliyorsa sayactan once mi konmali ?
Ve tali panolarda 30ma demissiniz burda tek bir pano var sadece santiye icin kullaniyliyor diger katlarinki ayri bunda tali pano olmuyor galba otelin her odasinda kendi panosu var burda sadece 300ma olan koruma rolesine bakmam mi gerekiyor ?
Not : is guvenligi uzmani sadece sigortanin calisip calismadigini kontrol ediyormus bu kadar ayrintiya girmiyormus ama benim icin cok faydali oldu tekrardan tessekkurler

Pano üretici firmasından öğrenebilirsiniz, bu pano incelendiğinde de anlaşılır. IP65 Toza karşı tam koruma + her yönden gelen basınçlı suya karşı korumadır. IP koruma sınıfları ile ilgili tablo sitede mevcut internetten de bakabilirsiniz.
Şantiye sayaç panosu tek panodur 300mA K.A.K.R sayaç çıkışında olup pano içindedir. Ana sayaç panosu dışındaki tüm panolar tali panolardır bu panolarında girişinde 300mA K.A.K.R(Yangın koruma) ve altında yani çıkış tarafında 30mA K.A.K.R (Hayat koruma) olması gerekir.

Siz her türlü önleminizi alın güvenlik kriterlerinizi sadece iş güvenliği uzmanının insiyatifine yada görüşüne göre belirlemeyin.

Ip kodlarina internetten baktim tablolari ayrintili olarak inceledim yarin tum panolari incelerken dediklerinizi gozounude bulundurucam verdiginiz bilgiler icin sagolun aklima takilan birseyler olursa yarin tekrar rahatsiz edicem sizi :) santiyemizde santiye sefi, elektrik muh , teknik ressam vb bi suru insan var ama boyle soyleri sormak pek istemiyorum universiteyi bitirip muhendis olup boyle seyler sorunca insanlar asagilayici bi tavir takiniyor bende bundan dolayi herseyi danismiyorum

İş güvenliği kurulu var mı şantiyede?

Buarada su dikkatimi cekti her panoda sayaç yoktu bir kacinda vardi hepsinde 300ma K.A.K.R vardi ama 30ma kakr yoktu birde ip kodunu goremedim ?

Buarada su dikkatimi cekti her panoda sayaç yoktu bir kacinda vardi hepsinde 300ma K.A.K.R vardi ama 30ma kakr yoktu birde ip kodunu goremedim ?
Her panoda zaten sayaç olmaz sayaç ana panoda olur diğerlerinde varsada süzme sayaç niteliğinde olup bölge tüketimlerini görmek amaçlı konulur. Şantiyede tali pano çıkışlarına kaçak akım arızası ile uğraşmamak için genelde 30mA(Hayat koruma) K.A.K.R koymazlar bu doğru değildir. Can güvenliği herşeyden önemli olmalıdır. IP kodu panolarda yazmaz, sac kalınlığı su sızdırmazlığı,kapak contası,kilidi panonun kalitesini zaten gösterir. Panonuzun IP koruma sınıfını pano üretici firmasından öğrenebilirseniz (fason yaptırılmadıysa).

Sayacların, önüne yanı personelın panoya mudahale edeceği bölgeye paspas koyun. Pano cıvarı su içinde süreklı ıslaksa, yuksek bır platform yapıp, yinede paspas koyun.

Forum istatistikleri

Konular
129,276
Kullanıcılar
451,693
Son üye
MUTLU MÜHENDİSLİK

Yeni konular

Geri