Sargı direncine göre KW tespiti

ugurbarut

Üye
Arkadaşlar Merhaba..

Belki biraz tuhaf gelebilir ama yinede sormak istiyorum. Aslında bu sorunun cevabı için bir fikrim var ancak yinede teyit etmek isterim. Sorum su;

Motor sargılarında direnç ölçerken gördüğümüz direnç değerinden yola çıkarak motor KW'sı tespit edilebilir mi veya bir yorum yapılabilir mi? Benim fikrimce Küçük güçlü motorlar daha ince bakır kablo ile yüksek spinde sarıldığından dolayı direnç değeri yüksek çıkıyor. İstenen güç arttığında motora sarılan kablo kalınlığı artar spin sayısı düşer diye biliyorum. Yanlış isem düzeltin lüten.

Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Sadece dirence bakarak tespit edilemez.

Güç = I^2 * R

Yani hem direncini hem de içinden geçen akımı bilmeniz lazım.

Pratikte yaşanan bir örnek vereyim: 6300V ile çalışan 75 KW lık bir motorun sargı direnci, 12V ile çalışan birkaç KW lık marş dinamosunun sargı direncinden çok daha fazladır.

Arkadaşlar Merhaba..

Belki biraz tuhaf gelebilir ama yinede sormak istiyorum. Aslında bu sorunun cevabı için bir fikrim var ancak yinede teyit etmek isterim. Sorum su;

Motor sargılarında direnç ölçerken gördüğümüz direnç değerinden yola çıkarak motor KW'sı tespit edilebilir mi veya bir yorum yapılabilir mi? Benim fikrimce Küçük güçlü motorlar daha ince bakır kablo ile yüksek spinde sarıldığından dolayı direnç değeri yüksek çıkıyor. İstenen güç arttığında motora sarılan kablo kalınlığı artar spin sayısı düşer diye biliyorum. Yanlış isem düzeltin lüten.

Tam olarak tespit edilemez hatalı olur. Her motorun verimi aynı değildir,cosinüsfi değeri aynı değildir,reaktif değerleride aynı değildir.Bu nedenle emepedansları farklı olur.Aynı voltaj değerlerinde güç büyüdükçe empedans düşer.

Aynı dırencde ölçüm yapılan motor, kutup sayısına göre, devir ve güç farklılıklarıda gösterir. Direnç tek başına gösteri olamaz.

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,321
Son üye
mehmet emin sözen

Yeni konular

Geri