Sayı tablosu projesi hk.

cni_rap

Üye
Arkdaşlar benim bi projem var bu projedede yüzlük bi sayı tablosunda elektrik deresiyle ışıkların belirli sayılarda yanmasını istiyorum bu konuda pek bi bilgim yok nasıl yapablirim mesela 2 ye bastığımda 2 nin katlarındada ışık yanması gerekiyo ...??? napmam gerek

Moderatör tarafında düzenlendi:
-Kardeş bu projeyi ne tür devre elemanları ile yapacaksın. Devrenin çıkışında 1 tane mi ışık olacak. İkinin katlarında yanıp sönecek. Yoksa binary olarak 2(0000010),4(0000100),8(0001000),16(0010000)...64(0100000)....(100 ' e kadar) şeklinde mi yanacak. Pek anlayamadaım o kısmını...
-Daha net oalrak projeni açıklarsan yardımcı olabilirim...
-PİC le falan mı yapacaksın???

Arkadaslar x-y eksenlı modullerım var ılgılenenlerle gorusebılırız

Eğer beni bu konuda bi yönlendireblirsen çok sevinrm ayrıca küçük ampuller kullanablirmiyim hani yılbaşında kullnılan hem maaliyet az olması lazım ...

Son düzenleme:
Şimdi oldu.
-Şöyle birşey yapabilirsiniz. Tuş takımı gibi bir devre hazırlarsınız. Üzerinde 100 adet lamba(led olabilir) bulunur. Her bir lambanın altına da 1' den 100' e kadar sayı değerleri yazarsınız. Hangi sayıya basıldıysa o sayının katları olan lambalar yanar.
-Girişiniz tuş takımından olur, çıkışınız ise 100 tane lamba olur.
-Devreyi de PİC ile kontrol edebilirsiniz.
-Sanırım böyle birşey istediğin...

PIC mantıksal ve matematiksel işlemler yaparak girişlerden okuduğu verilere göre çıkışlar üertebilen entegre bir elemandır. Sizin işinizi görebilir. Ancak bu konuda hiçbirşey bilmiyorsanız önce PIC progralama ve temel elektrik ile ilgili birkaç kaynak okumalısnız. Yada yapmak istediğiniz şeyi tam olarak buraya yazarsanız sizin için bir algoritma oluşturup simulasyonu hazırlayan birileri çıkabilir.

Anladım hocam yani olanaklı bişey çok teşekkür ederim eğer yine sıkışırsam bi konuda size danışmak isterim teşkrler

___

proje yi almasınlar die sildim...

Moderatör tarafında düzenlendi:
Tamam hocam yardıma ihtiyacınız olursa buralardayız ...gerçekten güzel bir düşünce...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…