Sayıcı devresini nasıl yaparım

murat2323

Üye
arkadaşlar bana 10 lu timer ( sayıcı devresi) devresi lazım en pratik şekilkde nasıl yapabilirim?yanlız sayısı sayarken sayma süresini ve sayıcınınınn herbirinin enerjili kalma süresini trimpotla ayralamam gerek bilgisi olan arkadaşlar paylaşırsa sevinirim..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Trimpotla ayarlaman zor display koyarsan devreye mıcroişlemci ile yapabilirsin

trimpotla hem sayma aralığını hemde sayıcının enerjili kalma süresini ayarlamam gerek ama 555 le sayıcıyı yapabılırmıyız acaba

çok kararsız olur ve net olarak ne kadar zaman atadığını bilemezsin tahmini bir zaman olur artı 10 tane dedin demi bir entegre ile yapma şansın varken 10 tane 555 falan ne uğraşacaksın ki

Merhaba arkadaşlar;çalıştığım işyerinde bir test cihazı yapcağım bunun içinde dc 12V-24V farketmez redüktörlü motorlara ihticım var .Redüktörlü dc motor buldum hatta üzerinde encoderi var.Amacım bu dc motorun hızını potansiyometre ile ayarlayıp hızınıda lcd aktarıp oradan okumak PIC ile yapılan devreler var fakat benim bu konu hakkında hiç bilgim yok´,böyle bir konu hakkında bilgisi olan var ise bana yardımcı olurlarsa sevinirim.teşekkürler

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,912
Kullanıcılar
451,074
Son üye
cann38

Yeni konular

Geri