Sayaçlar Neye Göre Belirlenir?

Sayın rezistan ben tek katlı bir ev yaptırsam muhakkak tirifaze çektiririm. düşündüğümüzde her eve trifaze lazım. artık şohben gibi yüksek watt çeken cihazlar her evde var. mantıklı olan bu..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Sayın rezistan ben tek katlı bir ev yaptırsam muhakkak tirifaze çektiririm. düşündüğümüzde her eve trifaze lazım. artık şohben gibi yüksek watt çeken cihazlar her evde var. mantıklı olan bu..
size katılıyorum aslında tüm tesisatlar trifaze olması gerekir artık. slm

sizin tedaş yönetmeliklere uymuyor abone istemezse bu duruma itiraz edebilir yönetmelikte olmayan bir şeyi kimsa yaptırım olarak kullanamaz. ama abone kendi istiyorsa o zaman sorun yok. trifaze her zaman daha sağlıklıdır. slm
Sn. rezistans merhaba.
tedaşın direktifinin yönetmeliğe uygun mu diye baktım az önce
Elektrik İç Tesisler Yönetmeliği

Madde 22- İZİN VERİLEN EN BÜYÜK YÜK DEĞERİ
Üç fazlı tesislerde nötr iletkeni bulunanımda faz-nötr arasına nötr iletkeni bulunmayanlarda
iki faz arasına bağlanacak yükün değeri (bağlantı gücü) en çok 5 KW olabilir. KW’in üzerindeki
beslemeler üç farlı sistemle yapılır.

Bu hükmün uygulanmasmda bazı yörelerde teknik zorunluluklardan dolayı değișiklik
yapılması, gerekli tedbirlerin alınması kaydıyla, kuruluș Yönetim Kurulu veya karar organının
yetkisindedir.
bu ifadelere istinaden yapmışlardır muhtemel.
iyi akşamlar

keşke bu maddeye göre uygulansa ama her nedense uygulamalarda 9 kw baz alınıyor ama yönetmelik değiştiyse bilemem. zaten olması gerekende bu bi ani tip ısıtıcı 7000w gerisini siz düşünün artık slm

doğru herşey yönetmelik deil. baksanıza bir ani ıstıcının 7kw potansiyeli var. diğer elektrikli aletleri düşünürsek her eve tirfaze lazım

anı ısıtıcının 7.5 kW olanıda var aslında bu ısıtıcıların az enerjıyle suyu daha ıyı ısıtan sıstemler cıkarmaya calıssalar daha ıyı olur. ve trifazeyede gerek kalmaz.

yönetmenlik 7 senedir taslak halınde bekliyor bakanlıkta

sizin tedaş yönetmeliklere uymuyor abone istemezse bu duruma itiraz edebilir yönetmelikte olmayan bir şeyi kimsa yaptırım olarak kullanamaz. ama abone kendi istiyorsa o zaman sorun yok. trifaze her zaman daha sağlıklıdır. slm
artık güç farketmiyor monofaze abone yapılamıyor yeni değişen yönetmeliğe göre köylerdede dahil olmak üzere trifaze abone şart ç.mak-b.mak-fırın 7500 yapıyor zaten SAYGILAR

Ben yönetmelikte böyle bir madde bulamadım. Kesin bir bilgi mi bu ?
SAYIN İDENTİFY 9KW a kadar olan abonelerde kompanzasyon istenmez 9kw ve üzeri olan mesken hariç işletmelerde kompanzasyon yapılır diye bir madde var trifaze abonelik için eski yönetmelikte madde yoktur yeni değişen tedaş yönetmeliğinde yeni aboneler her ne olursa olsun monofaze abonelik alamıyor SAYGILAR

Forum istatistikleri

Konular
129,311
Kullanıcılar
451,759
Son üye
pomeks

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri