Servo Motor Hakkında

freedom33

Üye
Merhaba arkadaşlar servo motorları ne kadar araştırıp okusamda pratikte hiç kullanma şansım olmadı,hep dc ve step motorlarla uğraştım,ve gözümde okadar büyüdü ki bu servo denen motorlar anlatamam:)yani nasıl kontrol edicem,devir ayarı yön ayarı vs.sormak istediğim şu :mini servo olan motorları piyasada amatör olan step motor kontrol kartıyla kontrol edebilir miyim?yada kendim basit bir servo surucu yapabılır mıyım?amacım sadece servoyu tanımak ve öğrenmek,hız kontrolu vede yön kontrolu yapabilecegım basit devreye ihtiyacım var.

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Servo motorları step motor sürücüleri ile sürmeniz mümkün değildir.Çünkü geribesleme ihtiyaçları vardır.ve üzerlerinde encoder bulunur.Ha kendiniz bir kontrol ünitesi yapabilirmisiniz o sizin becerilerinize bağlı.

Bence servo motor sürmek için ilk bir adım atmak istiyorsan PLC bilgin olması lazım.PLC ile sürebilmek bence en önemli adımlardandır.

ok,peki birçok plc markası var piyasada hangisiyle başlamamı uygun görürsünüz,yani temel mantığı anlamam açısından ,bir plc cihazı alıp öğrenmek istiyorum.

www.fastltd.com

Bu sitede DELTA marka PLC ve SERVO lara ulaşabilir.Online teknik destekte alabilirsiniz.

İnsaf , 3-5 TL lik pic ile yapılabilecek bir işi plc ye yaptırmak yazık değilmi.
İnternette dolu örneği var.
Pic servomotor, pic servo kontrol , pic pwm servo gibi anahtar kelimelerle arayın .

https://www.kontrolkalemi.com/forum/pic-programlama/4361-pic-16f628-pwm-servo-motor-kontrolu.html

Basic Servo Motor Controlling with Microchip PIC Microcontroller | ermicroblog

Not :
Servomotor diye bir motor çeşiti yoktur.
Servo kontrol vardır.
Servo geri besleme ile motorun kontrolüdür ve tüm sisteme servo denir.
Servoların çeşiti çoktur.
Bazıları servo deyince basit dişliler yardımıyla mekanizmaların , mesela rc oyuncaklar , hereket ettirildiği şeyleri düşünür.
Bazılarıda özel yapıdaki motorların enkoderlerin ve sürücülerin olduğu bir sistemi düşünür ...

Son düzenleme:
çok tşk ederim kazımugur,arkadaslar beni yanlış anlamış olabilirler sorun değil,ben tamda sizin yazdığınız gibi bir bilgi istiyordum,ve ozellıkle 2. linkteki bilginin bana çok faydası oldu.saygılar.

freedom amacım seni yanlış yönlendirmek değildi.bilgilerine ulaştığına sevindim.kolay gelsin.

---------------------------------------------------------------------------------------------------

3-5 tl lik denemelerle 3-5 tl lik deneyimlerimin olmadığı için yanlış anlaşılmış olabilirim.Olaya direkt profesyonel baktığımdan o cevabı verdim.amacım kasıt yada yanlış yönlendirme değildi.kolay gelsin..

Moderatör tarafında düzenlendi:
Biz olayda kasıt filan görmedik.
Öyle bir şeyde ima etmedik.

Pic = Peripheral Interface Controller
Belleği ram i işlemcisi çeşitli arabirimleri ile mini pc gibidir.
Her plc içerisinde benzeri bir mcu bulunur.
Mcu + besleme + giriş çıkış için uygun elemanlar + yakışıklı kutu yapıp üstüne plc yazabilirsiniz.
Aradaki fark da cebinizde kalır.
Varsın ucuzcu desinler.
Kimileride bilgi , beceri ve tasarruf filan der...

Çocuklar aralarında konuşuyorlarmış :
Beni leylekler getirdi
Benide postacı
Beni hastanede doctorlar...
Biri gariban sessiz
Sormuşlar ya sen ?
Benim anam babam fakirdi o yüzden kendileri yapmışlar...

Biz olayda kasıt filan görmedik.
Öyle bir şeyde ima etmedik.

Pic = Peripheral Interface Controller
Belleği ram i işlemcisi çeşitli arabirimleri ile mini pc gibidir.
Her plc içerisinde benzeri bir mcu bulunur.
Mcu + besleme + giriş çıkış için uygun elemanlar + yakışıklı kutu yapıp üstüne plc yazabilirsiniz.
Aradaki fark da cebinizde kalır.
Varsın ucuzcu desinler.
Kimileride bilgi , beceri ve tasarruf filan der...

Çocuklar aralarında konuşuyorlarmış :
Beni leylekler getirdi
Benide postacı
Beni hastanede doctorlar...
Biri gariban sessiz
Sormuşlar ya sen ?
Benim anam babam fakirdi o yüzden kendileri yapmışlar...

Pic branşım deil.Zaten öğrenmeyede gerek duymuyorum .Yaşınız benden büyük.Saygılarımı sunuyorum.Tratışma gereğide duymuyorum.

Bil mukabele , bende saygı ve sevgilerimi sunuyorum.

Forum istatistikleri

Konular
128,827
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Geri