servo motorlar ile step motorları arasındaki farklar nelerdir..?

red_ejder

Üye
arkadaşlar işim geregi devamlı olarak step motorları kullanıyorum yanlız servo motoru hiç kullanmadım belkide aramızda kullanmayan fakat bilgi sahibi olmak istiyen arkadaşlar olabilir step motorlarıyla servo motorları arasındaki farkları ve avantajları dezavantajlarını bizlere sunarsınız sevinirim ilgilenen arkadaşlara şimdiden teşekkürler..

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
arkadaşlar kimsenin bu konuda herhalde bilgisi yok herhalde bilgisi olan arkadaşlar yardım ederse sevinicem...

büyük güçlerde servomotor kullanmanın daha ekonomik olduğunu duymuştum.

servo kontrol sistemidir,motor ise kullanılan elemandır,makinamızın bölümünde kullanmak istediğimiz Servo motorlar üzerindeki encoder yada resolver sayesinde yaptığı tüm hareketleri enufak adımına kadar sisteme bildirir,yani kendini kontrol eder.Bu yüzden hassasiyetin yanında

yüksek hız ve tork gerektiren işlerde çok avantajlıdırlar.6000 d / dk ’ ya kadar çıkan modelleri vardır. Servo motorlarda yüksek hızlarda ısınma sorunu olmaz , hız yükseldikçe tork değeri hafif bir eğimle düşer,fakat bu düşüş çok azdır ve sistem çok hassas çalışmayı gerektirmiyorsa dikkate alınmaz. Bu yüzden servo motorlar yüksek hızlarda Step motorlara göre daha avantajlıdır.Fakat yüksek ataletin ( eylemsizlik ) olduğu durumlarda duruşlarda step motorlar daha avantajlıdır ve durması servoya göre daha güvenlidir.Servonun bi dezavantajıda maliyet olarak step motorlara göre pahalı olmasıdır

Servo motorlarda kaplin belirlerken peak tork değerinin 2 katı alınır.

servo motor,hız kontolü ve bu kontrolü denetlemek için açısal değer alabileceğimiz encoder sayesinde kontrol sistemimizi sağlarız,

STEP MOTOR:Torkları çok yüksek olabilme avantajı vardır.Tork artınca hızı doğal olarak azalmaktadır.Pals uygulanarak çalıştırılır.Step motor, motor milinden geri besleme almadan da çalıştırılabilir. Step motor sürücü sadece girişindeki kumanda sinyallerine bakarak motora uygulanacak voltajı belirler.
SERVO MOTOR:Torkları düşüktür.Pic'in portuna direk bağlanır ve 5 volt ile çalışır. Servo motorda ise motor miline muhakkak sensör bağlanmalıdır. Servo motor sürücü, kumanda bilgisini ve sensör bilgisini beraberce değerlendirerek motora uygulanacak voltajı belirler.

Step motorlar adım motorlarıdır.Belirli aralıklarda çalışırlar. Servo motorlar ise hız ve moment kontrolü yapabilen yardımcı motorlardır...

Forum istatistikleri

Konular
128,913
Kullanıcılar
451,077
Son üye
vatan1

Yeni konular

Geri