Siemens Redundancy

Arkadaşlar selam,

Siemens s7300 CPU larda soft redundancy ve H CPU arasındaki farkları avantaj ve dezantajları bilen var mı ?? Soft redundand sistemlerde de bildiğim kadarıyla 2 CPU kullanılıyor fark nedir ? hız mı? Maliyet mi? Yardımcı olursanız sevinirim.

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Redundancy çift CPU, çift I/O, çift haberleşme anlamına geliyor. Örneğin bir oksijen tesisinde sistemin durdurulup çalıştırılması büyük maliyet ve ayrıca aşınmalarında çok olması sebebiyle durma olayları istenmez. Herşey çift olunca master ve slave olarak çalışıyor.Master Cpu arızalanınca, Slave Cpu nun slave ışığı sönüyor, master ışığı yanıyor.

Kısacası arıza olduğunda zaman kazandırıyor ve sistem durmuyor. Sen gerekli bakımını yapabiliyorsun.

arkadaslar soft redundancy s7-300 ile nasıl yapılıyor bilginiz varsa yardımcı olabilirmisiniz

ordanda baktım sürekli ama profinet ile soft redundancy yapamadım. benim yapmak istedigim;

2 adet 315-2pn/dp cpu ile 1 adet et200s ile redundancy sistem kurmak istiyorum. yani profinet üzerinden s7-300 plc'lerimin aynı s7400 de profibus ile kurulan redundancy sistem gibi calısmasını saglamak istiyorum. profinet ile bunu gerceklestiremedim.

ordanda baktım sürekli ama profinet ile soft redundancy yapamadım. benim yapmak istedigim;

2 adet 315-2pn/dp cpu ile 1 adet et200s ile redundancy sistem kurmak istiyorum. yani profinet üzerinden s7-300 plc'lerimin aynı s7400 de profibus ile kurulan redundancy sistem gibi calısmasını saglamak istiyorum. profinet ile bunu gerceklestiremedim.

Şimdilik profinet alt yapısı redundant yapıyı kapsamıyor siemens'in katılımcı olarak rol aldığı nürnberg otomasyon fuarındada özelikle sormuştum fakat profinet üzerinde çalıştıklarını söylediler sanırım 7-1200 gelişimini tamamladıktan sonra profinet ile kulanabileceğiz.

ilgilendiginiz icin cok tesekkür ederim bunun üzerinde günlerdir calısıyorum ama bir türlü cözememistim. PLC ucsuz bir okyanus gibi bunun da mümkün olabilecegini düsünmüstüm acıkcası =)

ilgilendiginiz icin cok tesekkür ederim bunun üzerinde günlerdir calısıyorum ama bir türlü cözememistim. PLC ucsuz bir okyanus gibi bunun da mümkün olabilecegini düsünmüstüm acıkcası =)
umutsuzluğa kapılmayın ilk başlarda oldukça fazla kafa yormuştum sonunda fuarda soruma cevap aldım.fakat arasıra düşünmüyor değilim açıkcası.neden olmasın.

Forum istatistikleri

Konular
128,837
Kullanıcılar
450,931
Son üye
yilmazatis

Yeni konular

Geri