siemens s7200 pc bağlantı hatası

Özetleyeyim
pc: laptop
plc: s7-200 cpu 212
bağlantı: usb- seri port dönüştürücü ile pc/ppi

program microvin 3.1 : uzun süredir pc de yüklüydü ve sorunsuz çalışıyordu. İnternetten indirmiştim
microcin 4.0 : orijinal cd den yeni yükledim.
şu an programların ikisi beraber pc de yüklü

sadece microvin 3.1 yüklü iken plc yi pc ye bağlayınca kendiliğinden bağlanıyorlardı.
microvin 4.0 yükleyince plc ile pc birbirini görmüyorlar

Ekli dosyayı görüntüle 11297
Normalda üstteki şekilde kırmızı çerçevedeki yerde plc yi görmesi lazım ama soru işareti var
adres.jpg
Yukaridaki şekilde de adres kısmına 0,1,2,3 değerlerini girdiğimde plc yi bazen goruyor çoğu zamanda ilk resimdeki gibi görmüyor.

çarpı.jpg
Zorda olsa haberleşme sağlanınca programlamaya çalıştığımda yukarıdaki şekildeki kutu içine aldığım ladder diyagramı sembollerinde çarpı işaretleri var ve bunlarla program yaptığımda çalışmıyor

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
sanki programın sistem dosyalarında sorun varmış gibi duruyor ama orjinal diyorsun.
o zaman farklı bir laptopa microwin 4.0 yükle.bir de bunu dene
iki versiyon da aynı anda yüklü? neden?

İlgin için teşekkürler. version 3.1 i silmedim çünkü 4.0 yükledikten sonra sorun olmazsa silmeyi düşünüyordum.
Peki sence bu sembollerin üzerindeki kırmızı çarpı işaretleri neden?
Örneğin clock ile ilgili program yapacam ama hata veriyor

göndermiş oldugun 2.resimde 6 tane timer var bunların 2sini kullanabiliyosun 4ünü kullanamıyosun görebildiğim kadarıyla
yani versiyon farklılıkları nedeniyle belki farklı bi isimle yazılıyo olabilir bilemicem...sen dediğimi yap arkadaşım bir makinada iki ayrı versiyon olursa database'ler karışır
iyi çalışmalar

sadece timer da değil aşağı yukarı bütün sembollerde kullanılamayanlar çıkıyor

Yukarıda bahsettiğim kırmızı renkli çarpı işaretleri
plc nin işlemcisi cpu 212 olduğu için (eski bir model) programın bazı özelliklerini desteklemiyor olabilirmi?

Evet cpu 212 olan plc 1. nesil plc dir ve üzerinde çarpı olan komutları desteklemez. Deneme yapmak için cpu modelini 222 yaparsan kütüphanedeki çarpılar yok olur yani sorun alt versiyon cpu kullanmandır. Haberleşme noktasına gelince; elindeki cpu 98-yada 99 yılında üretilmiş ve çok yoğun download yapıldıysa belirli bir sayıdan şsonra resim 1 deki gibi haberleşme ayarında 0 değil 1 adresine geçer. ve maalesef belirli bir süre sonrada haberleşmeyi komple keser. Senin yapacağın tek şey USB girişli bir PPI kabloyu laptopuna bağla ve PLC yi clear yap sil yani sonra gene resim 1 deki gibi PC/PG adresini 1 yaparak dene... ama benim kanaatim CPU ömrünü doldurmuş gibi.... kolay gele.

korfez bende farkettim bunu çarpı işaretleri plc nin sembolleri desteklememesinden kaynaklanıyormuş. Belli bir sayıda program yüklenebileceğini de sizden duydum.
Birde biliyordum ama iyice farkettimki daha öğrenilecek dünya kadar konu var :D. Seneler öncesinin plc si ama bilmediğim bir sürü özelliği var.

Forum istatistikleri

Konular
128,910
Kullanıcılar
451,064
Son üye
ilayda_7

Yeni konular

Geri