Siemens S7300 PLC ~ Pc bağlantısı ile ilgili

Merhaba;

Bildiğim kadarıyla yardımcı olayım. Simatic Manager'dan Set PG/PC ayarlarına girmelisin öncelikle buradan haberleşme türünü TCP/IP seçmelisin.

İkinci ve önemli bir husus ile PLC'ye atanmış olan IP adresi ile PLC'ye bağlanmaya çalıştığın bilgisayarın IP adreslerinin grup numaralarının aynı olup son hanesinin farklı olması. Bilgisayarının internet ayarlarından bilgisayar IP adresini, PLC IP adresini baz alarak ayarla. Örnek veriyorum;

PLC IP adresi 192.168.0.1 ise
Bilgisayar IP adresi 192.168.0.3 gibi bir şey yap. (Sadece en sondaki hane farklı olsun)

Daha sonra online olup PLC'ye programı yükle.

Kusura bakma daha fazla yardımcı olmak isterdim ama daha çok MPI kullandığımız için hatırlayabildiğim prosedür bu. Ve bir kere bu ayarları yaptıktan sonra bir dahakine sadece ethernet kablosunu takıp direk PLC'ye online bağlanabildiğin için çok sık yapılan bir işlem değil. Bundan dolayı arada kaçırdığım ayrıntılar yoktur umarım. Bu tarif ettiklerimi bir dene hocam.
Dediklerini harfiyen yaptım Online baglanıyorum Diger pc de ama bu seferde programı atarken hata veriyor onun da resmini atiyim hemen size
Bov1vG.jpg

KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Hocam, şirketimizdeki BT departmanı internette bir çok yere erişime yasak koyduğu için gönderdiğin linke bağlanamadım maalesef, engellenmiş durumda. Sağolsunlar Kuzey Kore gibi çok iyi tecrit sağlıyorlar. Kişisel bilgisayarımdan ancak eve gidince bakabilirim gönderdiğin resme.

Bu arada programı PLC'ye yüklemeden önce hardware konfigürasyonunu PLC'ye yükledin mi?

Hocam, şirketimizdeki BT departmanı internette bir çok yere erişime yasak koyduğu için gönderdiğin linke bağlanamadım maalesef, engellenmiş durumda. Sağolsunlar Kuzey Kore gibi çok iyi tecrit sağlıyorlar. Kişisel bilgisayarımdan ancak eve gidince bakabilirim gönderdiğin resme.

Bu arada programı PLC'ye yüklemeden önce hardware konfigürasyonunu PLC'ye yükledin mi?
Hiç bilmedigim için oyle bisey yapmadım sanırım nasıl oluyor anlata bilirmisin hocam.

Siemens S7300'lerde program içerisinde bir hardware kısmı görürsün. (Programı yazanların bunu oluşturduğunu var sayarak konuşuyorum.)

PLC ile online olduktan sonra , simatic manager programındaki hardware sayfasına girmelisin. Bu sayfanın üst kısmında upload download simgeleri var. Aynen programı/yazılımı yüklerken kullandığın simgelerden. Bu simgeyi kullanarak hardware konfigürasyonunu PLC'ye yükle. Daha sonra da bu sayfadan çıkıp yazılımı yükle.

Şimdi telefonumdan internete girerek baktım gönderdiğin resme hocam. Online bağlantı sağlanamadı diyor. Yani bağlantı ve haberleşme ayarlarındaki sorun devam ediyor.

Haberleşmeyi hallettik simdide bu cıktı :/

1jLPNG.jpg

buda plc de ki gorunum

Z2ZNjZ.jpg

Bu sorun da kullandığınız HMI programı WinCC flexible'ın sürümünden kaynaklanıyor muhtemelen. Malesef Siemens'te böyle çok gıcık bir durum var. Her hangi bir WinCC Flexible sürümüyle yazdığınız bir programı bir üst veya alt sürümle açamayabiliyorsunuz. Bu durumda size programı veren firmayla bir görüşmenizi tavsiye ederim, hangi sürümle yazmışlar ve elinizde bulunan sürümle nasıl yükleme yapacağınız konusunda...

Touch panele programı nasıl yüklüyorsunuz peki? Ethernet ile mi? Bu konuda da yine haberleşme ayarlarına dikkat etmeniz lazım.

Forum istatistikleri

Konular
129,459
Kullanıcılar
452,016
Son üye
kartalerdal67

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri