Sitemiz Göz bebeğimiz sahipsiz mi kalıyor ?

Zaman zaman forumlarda kurallar değişir .
İzlediğim kadarı ile ( yaklaşık 12 yıl ) teknik forumlara hiç bir yararı olmaz.

Zaman zaman üyelerin aynı zamana denk gitmesi ile tartışmaların kalitesi artar ve güzel şeyler öğreniriz.
Zaman zamanda , ya o üyeler büyür gider başka işleri vardır ya da öğreneceğini öğrenmiştir gider..
Bunların bir kısmının gitme sebebi ise kalitesizliktir yani kendini güncellemeyen bilgiler tekrar edip duran konular falan.
Bakarsın onyüzbin sayfa başlık.
Biri sormuş biride cevaplamış sonrası sağ ol sende sağ ol solda ol sende .. bende .. teşekkürler( ne demekse ) bende teşekk.. yok asıl ben teş...
Vatandaş rastlar linke bakar öğreneceği 3-5 satır ortada dağınık yığınla sayfa.
Her kes boş değil vakti kıymetli açar yeni başlık
Her gelen sorar aynı soru ....
İş mi yani.
Hele bir ara .. yokk bilir ki ortalık nezaket budalası bir sürü keriz ( öyle görür ) açar bir başlık hadiii ortalık çöplük.
Eskiden yazardı " arama ".. çatardım yöneticilere şaka.. , vatandaş korkuyor aramıyor diye , şimdi yazıyor ara.. emrediyor ama nafile..
Bu arada , bu da dil ile ilgili önemli bir inceliktir.

Dikkat edilmesi gereken budur.
Bu öyle teşekkür butonu ile alkış butonu ile olmaz.
İşi bilenlerin mesajları uyarması düzenlemesi ile nispeten yoluna girer.
Uyarma bizlere kaldı mı gireriz birbirimize.
Yönetici uyardı mı ya konu biter yada sinkaf .. ban..
Yani yok yasakla beğeni ile.. filan çözüm .. çözüm sabır tahammül.
Biri bana hakaret ediyorsa ya da öyle sanıyorsam önce yazılanları dikkatlice okurum önce kendimde hata ararım .
Sonrada ya özür dilerim ya da karşılığını veririm.
Ben böyle yapıyorum başka yapana da sözüm yok , " forum " böyle bir kavram.

Tekniğin bazı konuları vardır ki artık üstüne bir şey konulamaz .
Öyledir ve o kadardır.
İlla her gün bir buluş olacak değil...

Bu tencere daha çok su götürür..

----
Başlığa geri dönelim , ilk yazdığı zamanlar @has_artvin_li nin ilk mesajlarını okuyan ona yazanlar var mıydı ?
Anlamışmıydı anlamamışmıydı....
O mesajlarını okusa hatırlasa bu başlık olur muydu ?
Diğer taraftan bu kardeşimiz zor zamanlar yaşıyor.
Ne yapalım birde biz mi vuralım..?

mesela üyelerin doğru bilgi verip vermediklerini ödül puanları gayet iyi açıklıyor. bunuda bir önceki mesajımda belirttiğim gibi diğer üyeler belirliyor.

Forumlar zaman çöker sonrada bazı bilgiler sıfırlanır ya da editör değişikliği filan.
Bakar yöneticiler çıkar yok eski üyelere çok yazanlara falan deli puanlar.
Mesela bir ara benim puanmıdır her ne ise oldu 600 .
Birde yazıldı onursal üye.
İnan hiç yararını görmedim.
Haklı olarak eleştiriyorum ..hemen karşılığı ..yuh seni onursal yapana.. iyikide onursalsın....
la havle...

Ama biri dönüyor dolaşıyor çözümü yok.. verilmiş bir bilgi .. etmediği dua kalmıyor.
Aslında istediğim bu da değil.
O bilgi ile iş yaptı ya kendine ailesine yurdumuza her neyse yararlı oldu ya mesele o.

Şimdi beğeni var.
Şaka yapıyorum bir arkadaşa ..tıklıyor beğeniye ..olmuş ikibinküsur..
Yok yahu ben o kadar bilgi vermedim veremedim..
Hani meşhur rep to rep olayları..

Bir kaç forum biliyorum , özel kişiler orada yazıp çiziyor hiç kimsenin böyle derdi yok , zaten öyle bir buton filanda yok.
Usta mıdır değil midir bir kaç mesajını okuyunca zaten belli oluyor.
Yazdığının hilafına yazan var mı yok mu ?
O kast ettiğim forumların bazı yazarları burada da yazıyorlardı ve ülke çapında konusunun uzmanı kişilerdir çoğu ama artık oralarda yazdıkları halde buralarda göremiyoruz onları , az mı rep verdik acep ???

-----

Linki tekrarlayayım :

http://belgeler.gen.tr/howto/smart-questions-asking.html

hiç bir yapı kalıcı değildir. önemli olan bunu ne kadar uzun süre ayakta tutabildiğimiz.

Teknik konularda yanlış bilgi cinayettir
abi iste onu b de ddiyorum ya.
ama bunu yazdik diye forumdan kovulacak oluyoruz.
-25 gibi bir sicaklikta isinmayi dert edinip, sensorlerin ac kacakta duzgun calisamayacagini dikkate almayan bir kisilige dogusunu yazdik diye ben foumdan kovulacakmisim.
simdi @Öğretmen27 hocam ve @YaşlıUzman abime bir yanlisim olmus mu?
bunlarin benden sikayeti varsa kusura bakmasin. ya da en cok atisigimiz @binbaşı. adamin her cumlesine muhalefet ettim. yanlisim oldu duzeltti sagolsun. ama ne zaman birbirimizi kirdik?
eger ki sirf bu forumda bnden daha eski bir donemde kayit oldu diye boyle davranma hakkini buluorsa bunda da yonetim tarafnyolgzer satasma millete deniyorsa kusura bakmayin ama pes artik.

Araya mesaj girmiş düzelteyim

hiç bir yapı kalıcı değildir. önemli olan bunu ne kadar uzun süre ayakta tutabildiğimiz.

Evet ve bunun için teşekkür hak ediyorsunuz.
Azar azarda olsa bilgi birikiyor ve değeri hiç bir şeyle ölçülemez.

Kişinin hatayı yıllarca yapmış olması o hatayı doğrultmaz.
Maalesef iyi niyetin olsa da yardım için yazsan da bilgilerinin çoğu eksik ve yanlış.
Bunu , " hadi lan yanlış o " ..yerine inceden söyleyince hemen şahsileştiriyorsun.
Kışkırtma olmasın diye , cevap yazılmadığında sanma ki doğru..

Sakin ol ve anlamaya çalış.

-25 derece sıcaklık ! sensör ! açma ! doğrusunu yazma ! Sn @yolgezer74 sizinle böyle bir muhabetimiz olmadı herhalde başkasıyla karıştırdınız

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…