sizce öss çalışmak mı yoksa 2 yıllık üniversite mi ???

iki yıllıktan dgs ile geçiş okadar sanıldığı kadar kolay bi olay değil okulda derece yapman lasım sınıf birincisi olman lazım ben öss ye çalış derim

Dgs için oss puanın,M.Y.O diploma notu ve dgs sınav puanın baz alındığını biliyorum.

dgs için öss puanını baza almıyorlar (önlisans başarı puanın dgs puanın ve tercih yaptığın üni puanı)

dgs'de tercihler önceden yapılıyo sınavdan sonra tercih yok

arkadasım ne kadar öss kelimesi insanı korkutsada aslında 4 yıllıgın en kolay yolu össdir çünkü orada sadece tek sınav vardır girersin o sınava ve puanın yeterse yerleşirsin dgs gibi değildir.Örnek olarak bildiğim kadarıyla dgs'de :

1-) okudugun 2 yıllık bölümde belli bir dereceye girmen gerekiyor ki diploma puanın yüksek olsun
2-)Dgs sınavında yüksek bir puan yapman gerek
3-)bunları yapsan dahi dikey geçiş kontenjanları cok düşük 1 yada 2 kişi alıyorlar o kontenjanın içine girmen gerek yani puanı aldıktan sonra iş bitmiyor senden daha yüksek alan varsa yine dısarda kalıyorsun
4-)hadi bunları da yaptın kazandın bir 4 yıllıgı ve yerleştin seni intibak egitimine alıyorlar 2 yıllık ders programını 1 yılda veriyorlar ve işin en acı tarafı bu derslerin 3 ünden kalırsan(yanlış hatırlamıyorsam 3 oldu çünkü daha önce 1 dersdi) direkt ÜNİVERSİTEDEN ATILIYORSUN sınıfta kalmak filan değil direkt atılıyorsun(o kadar cabanın üzerine atılmak herhalde insanı delirdir
5-)hele birde ingilizce bir program sectiysen birde hazırlık okuyorsun
6-)bir de duyduguma göre diğer mühendis adaylarının arasında biraz ezik muamelesi görüyormussun

Ben bunların hepsini lise son sınıfta arastırmıstım ve bunlarla karsılasınca vazgeçip 1 sene öss ye hazırlandım sonucunda marmara elektronik ve haberleşme ögrt.(ing.) kazandım.Bir sene düzgün bir şekilde hazırlanıldıgı zaman öss yi kazanmak daha kolay bence tavsiyem öss olur ama tabi kendine güvenmem lazım yaparım ben demen lazım bazı arkadaslar yapamayacaklarını sınava dogru anlayınca hem 1 seneleri gitmiş oldu hemde 2 yıllıklardaki öncelikleri ona göre karar ver bence.

Bence 1 yıl daha sıkı bir şekilde çalış fakülteye git. 2 yıllıkların bi fonksiyonu yok. Şu an dgs koşullarını bilmiyorum ama dereceye girmeme rağmen yine de 4 yıllığa geçememiştim.4 yıllığa geçtikten sonra intibak eğitimi vardı (şimdi de var mı bilmiyorum),ve bu intibak eğitimini geçmek de kolay değil. En iyisi 4 yıllık.

Anadolu lisesi mezunuyum ve iki yıllıklardan odyometri ya da optisyenlik bölümünü tercih etmek istiyorum.Ama bazı yerlerde anadolu lisesi mezunu olduğum için tercih edemeyeceğim yazıyordu.Bana yardım edebilir misiniz?

Katsayı ssorunu kalktı arkadaş.Öss ye asıl.Bizden geçti bari siz bişeyler yapın...

2 yıllığa seneyede gidebilirisn. Ama fırsatın varken ve çok geç olmadan ÖSS ye hazırlan

say1 puanım 310 hemşirelik bölümlerini tutuyor say2 puanımda 300 orda da bir çok bölüm tutuyor.bu 2.senem olduğu için bu sene bi yere gitmek istiyorum.babam hemşirelik okuyacağına odyometri ve ya optisyenlik oku hemşirelerden daha fazla maaş alırsın dedi.o yüzden kafam karıştı biraz :s

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…