Smps arıza

Merhaba arkadaşlar. 12 volt 30 amper smps var devrede optokuplör yok entegre ka7500bd çıkışta 2.3 gibi voltaj var trafoda zırıltı yapıyor blok kondansatörü değişti köprü diyot sağlam ve orada 315 320 arası voltaj okuyorum tetikleme transistörleri sağlam trafodan sonra shotky diyot sağlam transistör önündeki diyot sağlam çıkış kondansatörleri sağlam entegre de bozuk olsa trafoda çalışmaması lazım değilmi acaba entegremi.

Merhaba, herseyi yazmisiniz zaten, entegreyi degisin bence, mümkünse kondensatörleri de degisin, transistörler, diyotlarda ok ise büyük ihtimal calisacaktir.
Resim varsa belki daha yardimci olabilirim.
Bu arada Elektronik ile alakaniz nedir? Dikkatli olunuz

Cihaz suan başka yerde şu led adaptörü kameralara falan kullanılan entegreyi bulamadık sipariş verildi gelecek hayır merak ettiğim entegrede sorun olsa trafo zırıltısı gelirmi bu arada elektronik çok iyi denilebilecek kadar iyi değil temel bilgilerim var

Entegreden olması muhtemeldir, çıkıştaki bu dc voltajın sabit kalmasını, voltaj artıp yükselse bile PWM tekniği ile tam sabitleyen entegredir çünkü, ama girişte rezervuar amaçlı kullanılan elektrolitik kond.den ve onun içten kurumasından kaynaklıysa eğer, bu çok düşük voltaj çıkışı onun değiştirilmesiyle değişebilir. Blok kond' nün değiştiğini söylemişsiniz, onu tam etiketinde yazılı olan voltaj ve mF değerinde değiştirdiniz sanırım. Bir de SMPS trafosu içinde ark sesi varsa ( Bu zırıltının dışında) iç bağlantı sıkıntısı oluşmuştur, içten kopmuş veya emaye tellerinde elektriki temas kısmen ayrılmış olabilir, o zaman komple değişmesi gerekir. Ama hafif bir zırıltı çoğu zaman bu trafonun bir bozukluk işareti olamaz. Kolay gelsin.

Anladım abi bir bilgi daha edinsem neden bazı devrelerde optoküplör var bazılarında yok entegre datashedd baktığımda onun içindede yok amaç nedir

Cihaz suan başka yerde şu led adaptörü kameralara falan kullanılan entegreyi bulamadık sipariş verildi gelecek hayır merak ettiğim entegrede sorun olsa trafo zırıltısı gelirmi bu arada elektronik çok iyi denilebilecek kadar iyi değil temel bilgilerim var

Trafo calisabilir ama entegre calismayabilir, Trafo calismazsa entegrede calismaz.

Benim başımada geldi.

Şerit ledler için kullanılan bir smps de trafodan zırıltıgelip voltaj olmaması gereken seviyede düşük idi. Neredeyse tü yarı iletken diyot mosfet transistörleri kontrol etmiştim.

Entegreyide değiştirmiştim ancak sorun fanı kontrol eden bir opamptan çıkmıştı. Opamp kısa devre olunca TL494 ün besleme voltajını çökertip bu soruna neden oluyordu.

güç kaynağının resmini eklerseniz yorum yapaibliriz.

Yarın resmini atayım fansız bir adaptör birde şu optokuplör bazı devrelerde var bazılarında yok onuda açıklayabilirmisiniz

Güç kaynaklarında dizayn kriterleri vardır.

Şebekeden izoleli yada izolesiz sistemler mevcuttur.

Optokuplör Şebeke ile izole sistemlerde kullanılıyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,208
Kullanıcılar
451,576
Son üye
Helku

Yeni konular

Geri