Soğuk hava

Mr.pink

Üye
Bu gün bir soğuk hava deposu işine gittim uzmanligim değil fakat sorunun ne olduğu kafamı kariaitrdi öncelikle moTor termik açıyordu fanlar agrizaliymis onları değiştirdim motorda sıkıntı kalmadı falan daha önceden çalışan sistem şuan soğutma yapmamaya karar verdi genleşme vakfını değiştirdim içindeki iğneye kadar temizledim içinde 200 ps gaz gösteriyor gazı cokmu bastılar acaba diye içindeki fazı boşaltım yeniden gaz sarz ettim fakat evaparatorun alt kısmında buzlanma oluyor üst kısmına ulaşmıyor istediğim soğuğu alamıyorum acaba genleşme valfının bulp ucu istenilen kızgınlığı göremediği için mi böyle oluyor evap fanlarını soktum evap buzlandin diye bekledim ama bir türlü buzlanmadi ayrıca fani takar takmaz buzlar uçtu gitti sistemde tıkanıklığını var desem dönüşte soğutma var şimdiden herkeze teşekkürler

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
Cihazın iğne ayarı hassas oluyor biraz onu ellediysen ayar isteyebilir. . Bu arada arti mi eksi soğuk oda mi bu. Gazı neye göre versin 404 a mi gaz.

Son düzenleme:
Cihazın iğne ayarı hassas oluyor biraz onu ellediysen ayar isteyebilir. 200 ps düşük bir basınc. Bu arada arti mi eksi soğuk oda mi bu. Gazı neye göre versin 404 a mi gaz.
+6 soğuk oda gaz 404 gazı 55 PS yaptim bide hafifden o ayar kaçmış olabilir

Neden 55 psi yaptiniz? Siz sogutmacimisiniz? Birde ps hangi birim ben psi dedim ama.

Klimaya gitmiş galiba sizin kafa. Klima isi yapıyosaniz soğuk odalar biraz daha farklıdır.

Ve
Klimaya gitmiş galiba sizin kafa. Klima isi yapıyosaniz soğuk odalar biraz daha farklıdır.

Ben sahra mazemesi tamircisiyim jeneratörcuyum klimadan falan anlıyorum ama bu soğuk hava depolarında öğrenmek amaçlı agrizaya gidiyorum suan ilk agrizada takıldım kaldım

Anladım. Yani ne diyeyim bilemedim takılı kalmaniz gayet normal aslında :) basınçlari öğrenmeniz lazım. Etiket değeri var ise kg a göre gaz vermeniz lazım. Yoksa superheat veya amper e göre. Hiç biri yoksa. Az az gaz verip cihazın performansı iyileşen3 kadar beklemek lazım. Zaman alır buda tabi. Eksi oda da buz olması normal. Ama arti da pek beklenen bisey değil. Gazı basmadan vakum yaptınız mi mesela. Kaçak varmı kontrol edilmesi gerekirdi bi. Gazi atmışken drayeri değişseydiniz. Kontrol edilecek çok şey var. Kondenser temiz mi. Exp valf iğne ayarı doğru mu. İğne ayarını bende bilmiyorum. Serkan abi bilir ama.

Anladım. Yani ne diyeyim bilemedim takılı kalmaniz gayet normal aslında :) basınçlari öğrenmeniz lazım. Etiket değeri var ise kg a göre gaz vermeniz lazım. Yoksa superheat veya amper e göre. Hiç biri yoksa. Az az gaz verip cihazın performansı iyileşen3 kadar beklemek lazım. Zaman alır buda tabi. Eksi oda da buz olması normal. Ama arti da pek beklenen bisey değil. Gazı basmadan vakum yaptınız mi mesela. Kaçak varmı kontrol edilmesi gerekirdi bi. Gazi atmışken drayeri değişseydiniz. Kontrol edilecek çok şey var. Kondenser temiz mi. Exp valf iğne ayarı doğru mu. İğne ayarını bende bilmiyorum. Serkan abi bilir ama.
Üstünde ne kadar gaz aldığı yazmıyordu bende az az gaz verdim su kafamı karıştırdı mesela kalın boruda 50 gösteriyordu ibre öncede 200 gösteriyor ben hangisini baz almaliyim
Bu nirmalmi sizce

Ekli dosyalar

• IMG_20200612_172043.jpg
    IMG_20200612_172043.jpg
    424.5 KB · Görüntüleme: 72
Merhabalar,

Sizi yönlendirelim. İlk başta cihazın basıncı çalışırken ölçülür. Durağan haldeki basıncı bir anlam ifade etmez. Karlanma olması ya gaz eksikliği yada tıkanıklığa işarettir.

Size yardımcı olması için aşağıdaki tabloyu ekliyorum.

Cihazınızda çalışırken 55 psi basınç olduğunu söylediniz. Bu tabloya göre 55 psi kaç C derece yapıyor? -6C derece yapıyor. Yani karlanması normal. Suyun donma sıcaklığının altında evaporasyon sıcaklığınız var. Yapmanız gereken oda sıcaklığınız + 6 C derece ise en azından + 2 C dereceye yaklaşmanız gerek. O yüzden basıncınızı 80 psi basınca kadar yavaş yavaş yükseltin.

Ancak!

ikinci önemli nokta ise şudur. R404a gazı R32 ve R125’den oluşan karışım gazdır. Bu gazın şarjı yapılırken tüp mutlaka ters tutulup likit fazında şarj edilmelidir. Eğer gaz fazında şarj etmişseniz o tüpün içindeki derişimde bozulmuş olabilir. Çok verim alamayabilirsiniz. oda sıcaklığınız sıfırın altında olmadığı içn ufak farklar oluşmayabilir.

Eğer imkanınız varsa gazı şarj etmeden önce hem emme hemde basma basınçlarını ölçüp yazın basınçların durumuna göre size şarj edin veya şuna dikkat edin diye yönlendirelim. Mekan neresi dış ortam sıcaklığınız ve oda içi sıcaklıklarınız nedir?

Son düzenleme:
Serkan abi bu tabloda basınca karşılık gelen sıcaklık o basıncta evaparasyon sıcaklığınımi gösteriyor. Diğer tablolarda aynı şekilde mi ayni şeyi mi ifade ediyor
Mesela bu tabloda aynı şey mi. Birde burda değerler farklı. Baya fark var 70.psi eksi 6 derece diyor 404 gaz için

Ekli dosyalar

• Screenshot_2020-06-13-19-17-38-815_com.google.android.apps.photos.jpg
    Screenshot_2020-06-13-19-17-38-815_com.google.android.apps.photos.jpg
    416.7 KB · Görüntüleme: 111

Forum istatistikleri

Konular
128,729
Kullanıcılar
450,782
Son üye
mjr

Yeni konular