soft starter montajı hk

ademcelik

Profesyonel Üye
arkadaşlar;
elimizde 11kW dalgıç motoru var. kalkış anında şebekeye bindirme yapmaması için soft starter ile monte etmeyi düşünüyorum. aklıma takılan soru şu: kuvvet montajında soft starter trifaze sigortadan sonra direk olarak mı bağlanır. yoksa sigorta> kontaktör> termik> soft starter> motor şeklindemi bağlanır.

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Soft starter için,2 şalt çeşidi uygulanır.
1-Hızlı tip NH grubu ( tristör sigortası )+termik+SS+motor,
2-Termik magnetik şalter+SS+motor.
Görüleceği üzere,her iki durumda da kontaktör yoktur.
Soft starterlerden bir çoğu,by-pas kontaktörlüdür.By-pas kontaktörlü olmayan tipler,by-pasa müssaade eden tip ise ve istiyoriseniz,bunlar için kontaktör kullanabilirsiniz.Soft star-
terleri sigorta ile korumayı düşündüğünüzde,bu sigortaların triströr korumasında kullanılan
hızlı açma karateristikli olmasına dikkat etmek gerekir.Sigortanın tekinin atması durumu
için de,faz eksilmesine karşı koruma ile takviye edilmelidir.
Soft starterli devrelerin koruması için,en uygun ve basit çözüm,tmş li çözümdür.

fahri bey siz yorumu yazarken ben resim eklemeye çalışlıyordum. sistemin resmi aşağıda evet sistemde ayrıca tmş var. trifaze w otomat 32 amper olarak projelendirdim ilk kalkış anında zorlanmaması için 3x50 A mi yapayım. sistem pako şalter ile kumanda ediliyor. o yüzden özellikle c1 kontaktörünü ilave ettim. c1 i iptal etsem pako şalter soft starter i çalıştırabilirmi.

Ekli dosyalar

• kuvvet şeması.JPG
    kuvvet şeması.JPG
    30.6 KB · Görüntüleme: 208
Projedeki TI ,tmş olmalı,fkr rölesi nötr beslemeli olmalı,C1 kontaktörüne ihtiyaç yok,kon-
dansatörde devrede olduğu için ana sigortalar c tipi 3x50 olabilir.Soft starteri kendi üze-
rinden start edebileceğiniz için ( otomatik olması,enerji kesintilerini de değerlendirir ) C1
kontaktörüne ihtiyaç yoktur.gr nin ne olduğunu anlayamadım.Gerilim kontrol ise,faz kontrolla tek bir rölede brleştirilebilir.Kondansatör birimini kvar olarak düzeltebilirsek daha uygun olur.

evet gr gerilim koruma rölesi. ancak saatten önce termik manyetik şalterimiz var. bir tmş daha ilave etmek maliyet açısından sıkıntı doğuracak. c1 i iptal ettim. kondansatör birimini yanlış yazmışım evet. günlerdir trafo projesi çize çize kva aklımda kalmış :) yorumların için teşekür ederim. fahri bey iyi günler...

Soft starteriniz korumalı tip değil ise,MUTLAKA tmş koymanız gerekir.Aksi halde,motor
hattındaki kısa devre durumunda,ss ünitesi hasarlanabilir.

Forum istatistikleri

Konular
129,173
Kullanıcılar
451,525
Son üye
ituran20

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri