Solar Şarj Aleti Yapımı

mstafabldk

Üye
Merhaba arkadaşlar

Kardeşimin ödevi hakkında biraz bilgi almak istiyorım

güneş enerjisi ile akü,pil,telefon şarj edilirmi? edilirse bunu uygulamalı gosterın konulu bır odev

bu konu ıcın bır kaç araştırma yaptım bazı malzemelerı aldım fakat devreyı tamamlayamadım.. yardımcı olurmusunuz önümde 2-3 gün süre var

Elimdeki Malzemeler
Otomasyon"https://www.futurlec.com/Pictures/SZGD6060-H.jpg"]Güneş Paneli[/URL]
Diyot 1n4001
2x Gp rechargeable nimh 2300 1.2 V AA
Telefona uyumlu usb kablosu

Güneş panelini direk bağladıgımda şarj olmadı
pil destekli bağladım yine olmadı
avometre ile güneş panelini ölçtürgümde 4 volt civaarı rakam güruyorum bu rakam pil destekli ken 7 8 volt okuyorum fakat telefonda kullanılır bır şey elde edemedım yardım eder misiniz....

Ekli dosyalar

• SZGD6060-H.jpg
    SZGD6060-H.jpg
    31.1 KB · Görüntüleme: 13
Dostum telefon şarjı için çok düzgün 5 volta ihtiyacınız var. Batarya parkınız 5 voltun üzerinde olmalıki bir regüle devresi ile bu 5 voltu stabile edebilmelisiniz.

Ayrıca diyelimki batarya parkını 6 volt yaptınız güneş paneliniz 6 volttan daha yüksek olmalıki bataryanız şarj olmalı. Ayrıca solar paneliniz batarya gücünüzün 10 da 1 i kapasitesinde olmalıdır. Elinizdekilerle bu işi yapabileceğinizi sanmıyorum. yeni parçalar almalısınız

Elinizdekilerle ancak 2 pili şarj edip bir kaç ledle bahçe aydınlatması gibi bir proje yapabilirsiniz.

Elinizdeki panelin mA gücünü de öğrenin gerekirse aynısından alıp paralel bağlarsın veya yeni bir edat alırsın ama öncelikle forumumuzda arama yapın ilgili açıklama ve şemalara ulaşırsınız.

Forum istatistikleri

Konular
129,277
Kullanıcılar
451,699
Son üye
Lyk1aQ

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri