Sondaj sonrası Kum geliyor

Catıya, iki polyester tank koyun, su birinci tak
nka girsin,orada bekledıkden /süzüldükden sornra kullanacagınız 2. tanka aksın.

Catıya, iki polyester tank koyun, su birinci tak
nka girsin,orada bekledıkden /süzüldükden sornra kullanacagınız 2. tanka aksın.
Bugün bu bölgede yaşayan birinln yanına gittim oda sondajdan gelen suyu 3 tonluk çift katman su deposuna aktarıp, oradan kullanıyormuşum, deposunu göstersi onunda içi kum dolu, bu bölgeden midir nedir ama kimse sondajın kum çekme sorununu çözememiş, herkes depo ile bekletip kullanıyor.
Daha büyük çapta sondaj borusu olması lazım.
Küçük çaplı boru içinde su fazla birikmez.
Motor suyu hemen çekip bitirir kum çekmeye başlar.
Sondaj borusu çapı Motorun emiş deliği çapından en az 10-20 kat büyük olmalı.
Suyun hızı kumu sürüklemeyecek kadar düşmeli yani.
Kullanılan boru çapı ölçüsünü bilmiyorum ama bayağu bi geniş, çekimini atılan çakıllar düşürür diye tahmin ediyorum ama tam da emin değilim, boru etrafı 5cm genişliğinden çakıl alıyor, azaldıkça çakılmekleme yapıyorum, kullandığım motor yüksek çekim yapma olasılığı varımdır acaba onu da tam bilmiyorum.

Son düzenleme:
Bugün bu bölgede yaşayan birinln yanına gittim oda sondajdan gelen suyu 3 tonluk çift katman su deposuna aktarıp, oradan kullanıyormuşum, deposunu göstersi onunda içi kum dolu, bu bölgeden midir nedir ama kimse sondajın kum çekme sorununu çözememiş, herkes depo ile bekletip kullanıyor.

Kullanılan boru çapı ölçüsünü bilmiyorum ama bayağu bi geniş, çekimini atılan çakıllar düşürür diye tahmin ediyorum ama tam da emin değilim, boru etrafı 5cm genişliğinden çakıl alıyor, azaldıkça çakılmekleme yapıyorum, kullandığım motor yüksek çekim yapma olasılığı varımdır acaba onu da tam bilmiyorum.
Bizim bahçede eskiden 2 parmak çapında boru vardı.
Senelerce kullandık. Kum çektiği için aşağıda büyük boşluk oluştuğu için çökmüştü.
Yanına 1 metre çapında kuyu açtık.
Şimdi kum gelmiyor.
Bizim burda 6 metrede su çıkıyor..

Bizim bahçede eskiden 2 parmak çapında boru vardı.
Senelerce kullandık. Kum çektiği için aşağıda büyük boşluk oluştuğu için çökmüştü.
Yanına 1 metre çapında kuyu açtık.
Şimdi kum gelmiyor.
Bizim burda 6 metrede su çıkıyor..
2 sene oldu kuyuyu açtıralı, 100 metre istemiştik 45 metrede kuvarsa denk gelince kıramadı öyle kaldı, bugun yeni kuyu için fiyat aldım metresine 2.500 fiyat istiyorlar buda büyük bir masraf şu devirde. Biryerde bi sorun var ama tespit edemediğimiz için sonuç alamıyoruz
Acaba sismik bir hareketlilik oldu da ondan mı böyle bir durum başladı diye merak attiğim için sordum
Sanmam, kurulduğu günden beri aynı sorun, dediğim gibi bir yerlerde birşeyleri yanlış yaptık ama nerde bulamıyorum.

Kuvars kaya katmanı olduğuna göre kumlu bir bölge. @ampirist'in dediği gibi kumu yukarı çektikçe zamanla oluşacak boşluk çökecektir. Bu konuda işin uzmanlarından fikir alıp önlem alınmalı. Kumu yukarı çekip süzmek günü kurtarsa da aşağıda filitre etmek daha uzun süreli bir çözüm olacaktır.

Forum istatistikleri

Konular
128,992
Kullanıcılar
451,203
Son üye
ilayda.ugur

Yeni konular

Geri