sony setim var iknci el aldım temiz makine ama kolonlarında twiiter yok

redfly7

Üye
RF_iG6fQ2xK8rPqKTK22UExRYHNxPlqG4WrsmLqyi8VLlz209v.gif
sony setim var ikinci el aldım temiz makine ama kolonlarında twiiter yok bende eski bir çift büyük twiter taktım paralel bağladım şimdilik sorun yok iş görüyor ama 6 ohm sistemim bu twiterlar 8 ohm bir sorun olur mu ? birde bu setin tozlukları nasıl sökülür ? ön kısmı bir türlü sökemedim ??

Selam,

6 ohm sisteme 8 ohm ikinci bir hoparlörü paralel bağladığınızda 3.43 ohm yapar. Eh haliyle çıkış parçası ne ise entegre transistör v.s. çıkış direnci düştüğü için daha fazla akım çekecektir. Buda çıkışın aşırı ısınmasına doğru ve yanmasına doğru gidecektir diye tahmin ediyorum. Belki hemen olmaz ama zamanla zorlar.

Doğrusu çıkışa filtre takıp hoparlör omajlarını 6 ohm a sabitlemek. Ana hoparlörü daha yüksek omajlı seçmek gibi.

RF_iG6fQ2xK8rPqKTK22UExRYHNxPlqG4WrsmLqyi8VLlz209v.gif
sony setim var ikinci el aldım temiz makine ama kolonlarında twiiter yok bende eski bir çift büyük twiter taktım paralel bağladım şimdilik sorun yok iş görüyor ama 6 ohm sistemim bu twiterlar 8 ohm bir sorun olur mu ? birde bu setin tozlukları nasıl sökülür ? ön kısmı bir türlü sökemedim ??

Hiçbir ses sisteminde hoparlörlere mid veya tiz hoparlör direkt (seri veya paralel) bağlanmaz.Sisteme tweter ekleyecekseniz,ya pasif hoparlör filtresi kulanacaksınız ya da en azından 4.7mf seri kondansatör bağlayacaksınız.

tizlerin üzerinde kondansatör var yine de yanar mı ? çıkışlar

sesleri sadece tiz haline getiren kondansatörden varile benzeyenden var sesler çok ince oluyor yinede zorlar mı çıkışları

tekrar düzenledim bir çok yerde 8 ohm anfiye 6ohm bağlamanın yanlış ve çıkışları ısıtıp yakacağından bahsediliyor benim durum tam tersi ben 6 ohm luk anfiye 8 ohm kondansatörlü twiter sürdüm bundan birşey çıkar mı _? cihazım zarar görür mü yine de? lütfen acil yanıt çünkü zararlıysa hemen çıkarıcam

Son düzenleme:
Selam,

6 ohm sisteme 8 ohm ikinci bir hoparlörü paralel bağladığınızda 3.43 ohm yapar. Eh haliyle çıkış parçası ne ise entegre transistör v.s. çıkış direnci düştüğü için daha fazla akım çekecektir. Buda çıkışın aşırı ısınmasına doğru ve yanmasına doğru gidecektir diye tahmin ediyorum. Belki hemen olmaz ama zamanla zorlar.

Doğrusu çıkışa filtre takıp hoparlör omajlarını 6 ohm a sabitlemek. Ana hoparlörü daha yüksek omajlı seçmek gibi.

Sanırım sete zarar verdim yada bana öyle geliyor hop söktğm sadece kulaklık taktım ana eskisi gibi sağlam ses alamıyorum dün ve bugün bu şekilde kullandım acaba çıkışlarının zarargördüğümü masıl anlarım kulaklık çıkışınıda etkilermi yada banamı öyle geliyo

ustalar ses te kulaklık takınca bozulmalar oluyor vgroove etkili değil mesela eskisi gibi yada bana mı öyle geliyor yardım edin çıkışlarını değiştirtmem lazımmı ?

Müzik setiniz ve hoparlörleri bir set halindedir ve biribirlerine uygun dizayn edilmiştir.Dolayısıyla ilave yük kabul edebilecek bir cihaza da pek benzemiyor.Bu sebepden dolayı yapacağınız ilave ve değişiklikler sesin kalitesini vede cihazın çıkışlarını bozabilir.Kulaklık kulanımında bozulmalar oluyorsa bu kulaklığın kalitesi ile veya empedans değerinin uygun olmamasından kaynaklanabilir.Kulaklık soketi takıldığında hoparlörler devreden ayrılır,ses kulaklığa aktarılır.Daha önceden düzgün çalışıyorda,tweter ilavesinden sonra bozulduysa evet cihaz zarar görmüş olabilir,yada istediğiniz sesi alamadığınız için size öyle gelmiş olabilir.

set iyiymiş. eğer hazır kit tweeter ise zarar vermez. ama filtresiz tweeter ise yani kapasitörü vs yoka zarar verebilmesinden önce kendi gümler zaten. arkadaşlar bu ayrıntıyı kaçırmış sanırım.
ama takacağın tweeter o sete uyacak mı? tweeter yok diyosun emin misin? onda büyük ihtimal stk vardır. tweetersız o amfi ne varsa yakar. misal daha dün bendeki kysho setin yanan tweeter kapasitörlerini yeniledim hoparlör zorlanmayı kesti.
bence ekolayzer ayarlarına ya da arza ihtimaline bakmalısın.
ya da var da farkında değlsin:)

Forum istatistikleri

Konular
129,046
Kullanıcılar
451,312
Son üye
Welderman

Yeni konular

Geri