SSM Aktarma kartında ilginç bir arıza !

Ozcan49

Üye
merhaba.bursada bir firmada elektronik teknisyeni olarak çalışıyorum.yaklaşık 4000 adet göz var.son günlerde bi kaç kartta aynı arıza var.eski ssm kartları yani 2 katlı olanlar...üstteki kartı ağırlık ve besleme motorunu kontrol ediyor.neyse arıza şu :
kırmızı ile işaretlenmiş sokette yani tuş takımını besleyen ve okey sinyalini gönderen sokette 24 V olması gerekiyor.voltaj var ama sabit değil sürekli değişiyor 17-20-10-24-13-12 vs... dolayısıyla okey ben hazırım komutunu veremiyor.öndeki kırmızı ışık flash yapıyor sürekli yanıp sönüyor,enerji verdiğimde vergel birkere tık diyo kalıyor ekranda ise "hata strok çok kısa" yazıyor.işlemcileri değiştirdim,yeni eprom programlayıp taktım,optokuplörleri değiştirdim,mosfetler sağlam,7824 değiştirdim,kondansatör,7805 ve lm317 leri değiştirdim.ram in ve işlemcilerin yollarını kontrol ettim kopuk falan bulamadım.yeni pil takıp numaralandırdım.ir ler sağlam lm339 lar sağlam görünüyor.işlemci bacaklarını falan lehim geçtim ama yok.tecrübeli abilerimizden arkadaşlardan yardım bekliyorum sizinde sormak istediğiniz bişey varsa yardımcı olabilirim. 2 tanede resim koyuyorum.şimdiden sağolun.

20140323_143115.jpg20140323_143056.jpg

Moderatör tarafında düzenlendi:
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
Ortadaki 2 büyük kond değiştirdin mi nerden buldun hangi senenin üretimi? Miras kaldı onlara kıymam mı diyeceksin :)

ssm makine kartları vay be bi aralar tekstik de çalışırken hergün değiştiriyordum.Dediği gibi besleme kondansatörlerini kontrol et.

Çok dandirik arızalar çıkartırlar allah kolaylık versin :D

merhaba.bursada bir firmada elektronik teknisyeni olarak çalışıyorum.yaklaşık 4000 adet göz var.son günlerde bi kaç kartta aynı arıza var.eski ssm kartları yani 2 katlı olanlar...üstteki kartı ağırlık ve besleme motorunu kontrol ediyor.neyse arıza şu :
kırmızı ile işaretlenmiş sokette yani tuş takımını besleyen ve okey sinyalini gönderen sokette 24 V olması gerekiyor.voltaj var ama sabit değil sürekli değişiyor 17-20-10-24-13-12 vs... dolayısıyla okey ben hazırım komutunu veremiyor.öndeki kırmızı ışık flash yapıyor sürekli yanıp sönüyor,enerji verdiğimde vergel birkere tık diyo kalıyor ekranda ise "hata strok çok kısa" yazıyor.işlemcileri değiştirdim,yeni eprom programlayıp taktım,optokuplörleri değiştirdim,mosfetler sağlam,7824 değiştirdim,kondansatör,7805 ve lm317 leri değiştirdim.ram in ve işlemcilerin yollarını kontrol ettim kopuk falan bulamadım.yeni pil takıp numaralandırdım.ir ler sağlam lm339 lar sağlam görünüyor.işlemci bacaklarını falan lehim geçtim ama yok.tecrübeli abilerimizden arkadaşlardan yardım bekliyorum sizinde sormak istediğiniz bişey varsa yardımcı olabilirim. 2 tanede resim koyuyorum.şimdiden sağolun.

Ekli dosyayı görüntüle 16777Ekli dosyayı görüntüle 16776

7432 entegresinde, kapılardan biri bozuk olabilir, arkadaşların dediği gibi baba kondansatörler kurumuş olabilir. olay sadece voltaj sabitlemekse zener yada 7824 türü malzemeleri kontrol etmen yeterli olacaktır. resimden bakıldıldığında malzemeler tanınmıyor. Sıra direnç yada kondasatör varsa onları kontrol etmen gerekebilir. Birkeresinde bende kartın altını üstüne getirdim, sorunu çözemedim. 8 li sıra kondasatör grubundan çıkmıştı arıza. muhtemelen senin sorununda bu olabilir gibi.

sağolun arızayı çözdüm.optokuplörün transistor tarafındaki bi yol tam temas etmiyomuş onu kopardım atlatma yaptım.düzeldi.
büyük kondansatörler pek arıza yapmaz diğerlerini değiştirmiştim zaten.

Forum istatistikleri

Konular
129,067
Kullanıcılar
451,347
Son üye
mrosleon

Yeni konular

Geri