Stajerimin motorla ilgili sorusu...

Bundan 3-4 sene evvel meslek lisesinde okuyan bir stajerim yanıma geldi şefim birşey sorabilirmiyim dedi buyur dedim.
P=1,73xUxIxcosfi* * üç fazda güç formülü değilmi dedi* evet doğru dedim. Peki motor etiketinde 7500W yazıyor formülde yerine koydum* 7500=1,73x380xIx0,9* bu eşitlikte akımı çekersek I=12,676A çıkıyor ama etikette motorun çektiği akım 14,8A kafam karıştı dedi.
Bende kendisine motorlarda yazan güç değerlerinin her zaman mil gücü olduğunu genelde sadece HP(Horse power) beygir gücü olarak verilmesinin bundan kaynaklandığını belirterek gerçek formülasyonu gösterdim;

Pgiriş=1,73x380x14,8x0,9* burdan Pgiriş= 8756,568W çıkar

Pkayıp=Pgiriş-Pçıkış* * * * Kayıp gücü verir (sürtünme vantilasyon,demir,bakır,fuko,histeresiz kayıpları)
Pkayıp=8756,568 - 7500* * *
Pkayıp=1256,568W*

verim= Pçıkış / Pgiriş
verim= 7500 / 8756,568
verim=0,856
yani motorun verimi %85,6 dır diye açıkladım.

Çok teşekkür etti bana bu verdiğim ayrıntılı açıklamadan sonra aklına gelen en ufak soruda yanıma gelmeye başladı hoş bir anımdı sizinle paylaşmak istedim.Saygılarımla...

Okulda bunu bu şekilde anlatmıyorlar.Paylaşımın için teşekkür ederim

okulda sen bunu bil ben sınavda öyle sormam diyorlar.mesleğim bu öğrencem ezberlemiyeceğim.insanda istek kalmıyor kalkmışlar gerekmez sen bunu bil söyle rahatlayalım değil mi neyse sağol eline sağlık.

emree kardeş sen okulda verileni olduğu gibi almaya çalış. Artı öğrendiklerini o bilgilere beyninde monte edersin.Harmanlarsın. O şekilde bilgi dağarcığın daha iyi dolar.Başarılar
emreee ' Alıntı:
okulda sen bunu bil ben sınavda öyle sormam diyorlar.mesleğim bu öğrencem ezberlemiyeceğim.insanda istek kalmıyor kalkmışlar gerekmez sen bunu bil söyle rahatlayalım değil mi neyse sağol eline sağlık.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…