Step motor sağ sol yön kontrolü devre samasını bulamıyorum??

Darkness41

Üye
selam arkadaşlar step motoeun yön kontrolü (sağ sol) devre saması bulamadım hiç biyerde lütfen yardımcı olurmusunuz kalıcam yoksa bu dersten ???

ekteki dosyanın içinde
step motorun sağ-sol dönüşü gerekli olan
devre şeması,hex kodları ve asm kodları mevcuttur

takıldığın yer olursa sorarsan yardım ederiz kolay gelsin

genellikle ödev vermem ama bu seferlik olsun

devre sorunsuz çalışıyo.....

Ekli dosyalar

• step motor.rar
    31.1 KB · Görüntüleme: 22
Slm Havalandırma sisteminin iç dış hava kapağını açıp kapayan kola baglı 12V bi motor var.

Şu anda İç hava butonuna basıldığına 12V sürekli geliyor ve kola bağlı motor kolu kadırıyo ve iç havayı açıyor.

Fakat sorun. 1- motor sürekli enerjide kalıyor ve motor sıkışıyor. Motor akım çektiğinde yada 5 sn sonra enerjinin kesilmesi lazım.

2- iç hava düğmesi kapatıldığında yani gelen 12V kesildiğinde Motora aynı şekilde ters volyaj gelmesi gerek ki kolu aşağıya indirsin.

Beslemesini varklı yerden alacağım.
Yani istediğim tuştan 12V geldiğinde motoru saga
12 V kesildiğinde Motoru sola çevirsin. Ve motor her iki yonde de aşırı akım çektiğinde motor beslemesini kessin. Yada süreli motora yön için enerji verdikten 5sn sonra.

dosya silinmişmi görünmüyorda acaba bi daha yükleyebilrimsiniz

ya arkadaslar benmkı çok temel bı soru olacak ama
step motor yada her hangı motor nasıl sağ sol yapar
yanı açısı olması gerekmez mı, bunnla ılgılı bı devre pıc codu atabılırmısınız, sağ sol ıcın ne tur motor kullanılmalıdır yardımcı olurmusunuz

sag sol kontrolu derken özr dılerım;
mesela araba var elımızde arabanın ön motorları aracın saga ve sola dönmesını saglıyacak ben bunu ıstıyorum bunn ıcın bı devre bı motor bılgısı ne tur motor lazım..
tskler..

arkadaşlar mrb dönem projemde step motor kontrolü yapıcam ancak pic ullanmadan bunu gerçekleştirmem gerekiyor.Logic devre tasarlamam gerekiyo daha önce bu şekilde yapan varmı yada nasıl yapabilirim?

Selamlar bana bu devrede surede lazim bnzerlerinde ugrastim ama bir turlu yapamadim . mesela sag dogru don butonuna basinca bir dakika boyunca sag dogru donup durmasini istiyorum. Ancak bunu bir turlu basaramayorum yazilim uzerinde yardimci olur musunuz

Forum istatistikleri

Konular
129,207
Kullanıcılar
451,575
Son üye
ferhat5555

Yeni konular

Geri