step motoru çalıştırdım ama?

bunymert

Üye
elimde 200 adımlı bir step motor var. ben bunu normal lojik kapılarlaçalıştırmayı başardım tam adım ve yarım adım çok rahat dönebiliyor. yalnız belli bir hızın üstüne çıkamıyorum motor öle kalıyor. acaba bu problemi nasıl çözebilirim. teşekkkürler.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
kardeş adı üstünde step motor bu sen hız istersen beli bir sınırı olacak tabi
burada step motoru sürmek için lojik 1 leri hızlı kullanırken şunu göz ardı etme belli bi süre beklenmesi lazım yoksa kutuplar etkisini gösteremez yani sürekli bütün kutuplar aynı şiddette kalır motor dönmez
bunu bir örnekle daha iyi anlarsın şimdi bir lambayı saniyede bir kez yakıp söndürdüğümzü düşün bir de
saniyede 50 60 kere yanıp söndüğünü düşün saniyede bi ker yaktığımızda yanıp söndüğünü görebiliriz ama diğer türlü hep yanık görürüz step motordaki mıknatıslar da hızda belli bir limitin üstüne çıkmaya çalıştığında aynı problem çıkacaktır

PIC_achu ' Alıntı:
kardeş adı üstünde step motor bu sen hız istersen beli bir sınırı olacak tabi
burada step motoru sürmek için lojik 1 leri hızlı kullanırken şunu göz ardı etme belli bi süre beklenmesi lazım yoksa kutuplar etkisini gösteremez yani sürekli bütün kutuplar aynı şiddette kalır motor dönmez
bunu bir örnekle daha iyi anlarsın şimdi bir lambayı saniyede bir kez yakıp söndürdüğümzü düşün bir de
saniyede 50 60 kere yanıp söndüğünü düşün saniyede bi ker yaktığımızda yanıp söndüğünü görebiliriz ama diğer türlü hep yanık görürüz step motordaki mıknatıslar da hızda belli bir limitin üstüne çıkmaya çalıştığında aynı problem çıkacaktır

Merhaba sevgili arkadaşlarım,
arkadaşımız mantıklı bir açıklamada bulunmuş. Pic_achu arkadaşımızın da dediği yani anlatmayada çalıştığı gibi Şebeke frekansına bağlı olarak bazı böyle değişik komplikasyonlar gözükebilir. Buda uygulanan gerilim ve frekans ile ilgilidir. Senin bu step motora uygulamış olduğun gerilim, akım ve frekans değerlerini en uygun şekilde uygulaman gerekmektedir. üzerinde eğer ki yazıyor ise değerlerini paylaşabilirsen sevinirim. Hoşçakalın kolay gelsin!

Ne kadar hizla döndürebiliyorsun?

valla motora göre değişir diye biliyorum hiç hız denemesi yapmadım açıkçası

Soruyu soran arkadaşa, yani bunymert nickli arkadaşa sormuştum. "Belli hızın üstüne çıkamıyorum" demiş ya, belki elde ettiği hız zaten bir step motor için iyi olabilir. Ya da ne kadar yavaş olduğunu anlarsak daha sağlıklı önerilerde bulunabiliriz.

emrah_ ' Alıntı:
valla motora göre değişir diye biliyorum hiç hız denemesi yapmadım açıkçası

Soruyu soran arkadaşa, yani bunymert nickli arkadaşa sormuştum. "Belli hızın üstüne çıkamıyorum" demiş ya, belki elde ettiği hız zaten bir step motor için iyi olabilir. Ya da ne kadar yavaş olduğunu anlarsak daha sağlıklı önerilerde bulunabiliriz.

kusura bakmayın sn emrah_ alıntı ile kime yazdığınız belli olsaydı karıştırmazdık

arkadaşlar sorunu anladım motor bobinleri frekansa yetişemiyor. Motorun hızını ölçmedim ama sanki olması gerekenden yavaş gibi. hem biraz araştırma yaptım. motorun bobinlerine seri wattlı direnç bağlayıp motor üzerindeki gerilim değişmemek koşulu ile voltajı arttırırsak motor daha hızlı dönebiliyor ve de daha güçlü çalışıyor. ama bu yöntem bana pek kullanışılı gelmedi. acaba başka bir yöntemi var mı bunun sizin bildiğiniz.

Bu sistem senin anladığın şekilde en iyi çalışır. Burada önemli olan motor besleme gerilimini artırman olacaktır fakat burada başka bir sorun çıkar ki o da akımdır. Gerilim arttığıiçin bobinden geçen akım artacaktır bu da ısınmaya hatta yanmaya neden olur bunun için bu watlı dirençler kulanılarak üzerinden gerilim okunur ve geri bildirim yapılarak motorun çalışma akımı neyse o değerde tutulmaya çalışılır. Gerilim artırmanın sebebi bobinin akımı geciktirme özelliğidir. Gerilim ne kadar artarsa akım bobin üzerinde o kadar kısa sürede tepe noktaya ulaşır. Yüksek frekansta ve düşük gerilimde bu akımın tepeye ulaşması imkansız olduğu için bobin tam yükte çalışmaz ve adım atlar motor kitlenir.

Forum istatistikleri

Konular
129,207
Kullanıcılar
451,575
Son üye
ferhat5555

Yeni konular

Geri