Step sürücü uçları

metatak

Üye
Slm arkadaşlar.
Step sürücümde ;
5 vdc beslemeli
CP +
CP -
CW +
CW -
EN +
EN -
uçlarını kullanarak step motorun hızını maximum seviyede 1sn ileri 1 sn geri dönecek şekilde nasıl kullanıcam.
5v enerjiyi direk vererekmi? Hangi uç ne işe yarar? Sürücüm sensörden sinyal gelince start olacak şekilde açıklayabilirmisiniz.

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
bu işi yalnız sürücü ile yapamazsınız bu uçlar motora yön ve kontrol bilgisini vermek için kullanılır bu sistemde birde plc kullanmalısınız dönüş saniye ile olmaz mesafe vermeniz gereklidir biraz komplex bir işlem bu işte uzman biri yapmalıdır yani sizin için biraz zor

bu işi yalnız sürücü ile yapamazsınız bu uçlar motora yön ve kontrol bilgisini vermek için kullanılır bu sistemde birde plc kullanmalısınız dönüş saniye ile olmaz mesafe vermeniz gereklidir biraz komplex bir işlem bu işte uzman biri yapmalıdır yani sizin için biraz zor

Nasıl bir plc olmalıdır. Gemo AR2 bu işi görürmü? Teeşekkürler.

maalesef gemo ile olmaz en az delta plc ayarında bir cihaz kullanmalısınız gemo akıllı röledir bu tip işlerde yeteneği yoktur eğer istanbulda iseniz size bu işi yapabilirim

turan 0532 5967832

Step motor sürmek hiç bilmeyen kişi için klay bir iş değil ama uğraşınca o kadar da zor olmadığını göreceksin. Servoyu dijital olarak sürmekten farkı yoktur. Step-direction yani adım-yön komutu (0-5V pulse) ile sürülürler.
Genelde step motorların bir turu genelde 200 adımdır.
Piyasada çeşitli sürücüler mevcut. Kimisi motor bir turdaki adımını yükseltebilir. Örneğin 200/400/800/1000/1600/3200.... gibi değerlerden biri. Eğer var ise gerekli sviç ayarlarını yaparak bu seçimi yapabilirsin.
Yine kimisi amper seçinine izin verir. Yine bunu yapmalısın.
ve buna benzer bir kaç ayar daha var.
Eğer sürücünde bu kadar teferruat yok ise zaten ayar yapamazsın :)
Zaten bu bahsettiklerim bipolar motor yani 4 ve 8 uçlu motorlar için geçerlidir. 6 uçlu unipolar motoru bipolar gibi kullanabilirsin ancak 5 uçlu motoru kullanamazsın. Çünkü 5 ve 6 nolu içeride birleşmiş ve tek uç olarak dışarıya çıkarılmıştır.
Diyelim motorun bir turu 200 adım olacak şekilde ayarladın.
Sürücünün step ucuna her gönderdiğin 5 volt ile motor bir adım atacaktır. 0-5 voltu ne kadar sık gönderirsen o orantıda yükselecektir. Tabi 5V tu kesintisiz gönderirsem çok hızlı döner diye düşünme aksine tek bir adım atar ve bekler.
Dakikada 200 defa 0-5 V gönderirsen motor 1devir/dakika hızında dönmüş olur.
Motoru ters yöne döndürmek istiyorsan +yön ucuna sürekli 5V göndermen yeterlidir.
Step motoru bir anda en yüksek hızda çeviremezsin. Rampa ile kalkmalısın.
Sürücünün uçları şu dökümana göre;
http://www.cw-motor.com/en/UploadFiles/200881814956513.pdf
CW +、CW-:Stepping motor direction input - yön uçları
CP +、CP -:Stepping pulse input+5V - adım pulsi
REST+、REST-: motor free - sanırım buraya 5V uygulamaz isen motor pasif durumda olacak.

İnternette oldukça fazla döküman var.
İyi çalışmalar.

Diyelim motorun bir turu 200 adım olacak şekilde ayarladın.
Sürücünün step ucuna her gönderdiğin 5 volt ile motor bir adım atacaktır. 0-5 voltu ne kadar sık gönderirsen o orantıda yükselecektir. Tabi 5V tu kesintisiz gönderirsem çok hızlı döner diye düşünme aksine tek bir adım atar ve bekler.
Dakikada 200 defa 0-5 V gönderirsen motor 1devir/dakika hızında dönmüş olur.
Motoru ters yöne döndürmek istiyorsan +yön ucuna sürekli 5V göndermen yeterlidir.
Step motoru bir anda en yüksek hızda çeviremezsin. Rampa ile kalkmalısın.
Sürücünün uçları şu dökümana göre;
http://www.cw-motor.com/en/UploadFiles/200881814956513.pdf
CW +、CW-:Stepping motor direction input - yön uçları
CP +、CP -:Stepping pulse input+5V - adım pulsi
REST+、REST-: motor free - sanırım buraya 5V uygulamaz isen motor pasif durumda olacak.

İnternette oldukça fazla döküman var.
İyi çalışmalar.

Öncelikle tüm cevap yazan arkadaşlara teşekkür ederim.
Sayın engerex:
Step motora adım palslarını gönderebileceğim, (pc hariç) herhangi bir elektronik cihaz varmı? 200 adımlı motora saniyede 1000 pals göndersek 300 devir/dakika dönecek yanılmıyorsam. 900 dev/dkk dönmesi için saniyede 3000 pals gönderilebilirmi? Evet ise ne ile? teşekkürler.

gemo ar2 nin transiztör çıkışlı modeli ile yapabilirsin.

Forum istatistikleri

Konular
129,242
Kullanıcılar
451,628
Son üye
keremkirantepe

Yeni konular

Geri