TEDAŞ pozu hakkında

electrics

Üye
arkadaşlar trafo köşklerindeki tip 1 tip 2 ve tip 2H ve 2T gibi tipler nelerdir?

ayrıca içeriden veya dışarıdan işletmeli ne demek?

bir de şunu sormak istiyorum bir mesela 22.5.2.1.003 pozunda köşk içerisinde 2 tane YA ve 1 SYA var demiş ama bir trafo köşkünde neden 400 kva üzerinde 2 tane YA olsun ki? yük ayırıcısı degil mi bu YA ? o zaman neden anlamadim ....

Moderatör tarafında düzenlendi:
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
TAMAM buldum, tip 1 tip 2 2h vesaire tedaş tip köşkleri, hepsi ayri tipleri gösteriyor, hücre bulunmasına ve sayılarına göre değişiyor tipleri, mesela tip 1 de giriş ayırıcısı çlçü ayırıcısı ve bir de trafo koruma sigortalı ayırıcısı var, ama içeriden dışarıdan işletmeli kısmını anlamadim dogrusu....

Giriş hücrelerini artık kablo bağlama hücresi olarak kabul etmiyorlar genellikle.Bu yüzden xlpe kablolar yük ayırıcılı giriş-çıkış hücresine girer,burdan sigortalı yük ayırıcılı trafo koruma hücresine ordan da trafoya.Dikkat edersen pozlara göre panoları da tam seçemezsin.O yüzden sana en yakın olanını seçersin.(Bu dediklerim keşif özeti çıkartıyorsan yani tedaş ihaleli iş değilse ama kuruma trafo yapacaksan güç arttırımı veya kurumun kendi için taleplilerden yapılmasını istediği yerler gibi..)

Eğer tedaş ihaleli iş ise zaten istedikleri o pozlardaki gibi olacaktır.Mesela 400 kva trafo panosu için 3 adet 630 A tmş yazıyor.Onu istediklerinden başka yazma seçeneğin de yok zaten onu eklersin.

Trafo köşklerinin boyutları tek bir ölçü değil.Üstelik 400 kva üstü trafolarda ölçüm y.g. tarafından olacağından buraya bir ölçü hücresi koyman gerekecek dolayısıyla modüler köşkün daha büyük olması gerekir.Son olarak dağıtım kurumu senden enerji müsaadesinde ileriki zamanlarda kullanmak üzere 1 mt genişliğinde boş hücre yeri de isteyecektir.Bu pozlarda yazılmaz fakat projede göstermek zorundasın.Kolay gelsin,iyi çalışmalar..

kardeş kafama takılan 2 tane YA ibaresi, aciklamasi yok ya ona sinir oluyorum, bir rayiç var ama hücresinden falan bahsetmiyor köşkteki, bu YA nın biri ölçü hücresimi yoksa çıkış hücresi (ring durumu için mi ) tahminen ölçüdür diyorum ben ama netlik yok...

arkadaşlar trafo köşklerindeki tip 1 tip 2 ve tip 2H ve 2T gibi tipler nelerdir?

ayrıca içeriden veya dışarıdan işletmeli ne demek?

bir de şunu sormak istiyorum bir mesela 22.5.2.1.003 pozunda köşk içerisinde 2 tane YA ve 1 SYA var demiş ama bir trafo köşkünde neden 400 kva üzerinde 2 tane YA olsun ki? yük ayırıcısı degil mi bu YA ? o zaman neden anlamadim ....

Evet yük ayırıcısı ama bunun kva ile baglantısı yok 50kvada da 2 YA olabilir...burdaki mantık 1 giris icin YA 1 cıkıs icin YA ve bir tane de SYA...ayrıca 50kva kösk kullanmak yerine direk trafo kullanılabilir ama kösk kullanılmasının sebebi ring durumu icin...

Evet yük ayırıcısı ama bunun kva ile baglantısı yok 50kvada da 2 YA olabilir...burdaki mantık 1 giris icin YA 1 cıkıs icin YA ve bir tane de SYA...ayrıca 50kva kösk kullanmak yerine direk trafo kullanılabilir ama kösk kullanılmasının sebebi ring durumu icin...

Köşk illa ring değil de,belediye imar alanlarında bulunan yerlere de direk tipi trafo tesisi kurulmasına izin vermeyen dağıtım kurumları var.50 kva-20 kva vb...

iyi de o kadar kücük trafo için köşk olur mu? 50-kva 20 kva gibi ? yanlis mi anladim dostum...

Şebeke yeraltına alınmış şehirlerde,veya kurumun enerji müsaadesinde köşk veya bina tipi trafo tesisi kurulacaktır ibaresi olan yerlerde mevcut.Direk tipi trafo postasını belediye imar alanı içinde (önceki mesajımda dediğim gibi bazı dağıtım kuruluşları) olursa kuramazsınız.

Bu tip yerlere zaten kullanıcı da köşk masraf etmek yerine bina yapar,içine koyacağı da bir trafo bir de a.g. panosu olacaktır.(Direk varsa h.s.a ;xlpe ile giriş yapılacaksa da mevcut binada varsa boş hücre yerine yeni sigortalı yük ayırıcı hücresi donatılarak enerji verilir.)

Forum istatistikleri

Konular
128,832
Kullanıcılar
450,924
Son üye
ayhankarmn

Yeni konular

Geri