Tek başına Almanya çalışmaya gitmek

Yunusjdj

Üye
Bundan 3 ay önce aracı bir şirkete başvurdum eliktirk teknisyeni pozisyonuna ve 1 ay önce iş başvurum kabul kabul aldı. Aslında asıl meslegim elektronik teknisyeni ama buna ragmen kabul aldı ve eliktirk hakında nerdese hiç bişe biliyorum genel olrka masa başında çalıştım elektronikçi oldugum dan dolayı benim merak ettiğim sey ben Almanya gittiğimde eliktrik tesisatcısı olrka işe başlıycam eliktrik tesisatı ne kadar sürede ögrenebilrim ( hayatım hiç tesisat yapmadım) bide eger orda yaşıyan arkadas varsa bana tavsiye verbilrimi.

Çalışma sartları

Saat hesapladığım zaman bana aylık 1440 euro 250 saat çalıştığım zaman ise 2200 euro yakın bişe yapıyor.

İş veren normal ev verecek içinde 3 kişi kalcaz.

Başlangıç olarak iyi degilmi

detay vermediğiniz için şu kadarını anlayabildim : almancanız yok dolayısıyla türk işverenin yanında çalışacaksınız ve o ne derse o olacak. normal alman şirketlerinin sunduğu imkanlardan faydalanamayacaksınız. yani almanyada türkiye şartlarına göre çalışacaksınız. işvereneniz verdiği kadarıyla yetineceksiniz .
mesleği bilmediğiniz için ilk başta yardımcı eleman olarak çalışacaksınız zamanla kendinizi geliştirirsiniz. zaten işveren sizi bu halinizle kabul ettiyse sorun yok.
almanyada maaşlar brüt olarak konuşulur türkiyede net maaş konuşulur genelde. sizin verdiğiniz rakamlar hangisi bilmiyorum.
alman şirketlerinde haftalık çalışma saati genelde 36-37 saattir bazi işletmelerde 40 saat maaşınız da ona göredir. ayda 250 saat çalışıp 2200 euro kazanmak fena değil aslında. hele ki ev kirası masrafı da yoksa. bir de işveren uçak biletini karşılıyorsa tadından yenmez. zaten maksat almanyaya kapağı atmak değil mi.
sigrta işi nasıl olacak onu da söylerseniz ayrıca ona da yorum yaparız. kolay gele.

detay vermediğiniz için şu kadarını anlayabildim : almancanız yok dolayısıyla türk işverenin yanında çalışacaksınız ve o ne derse o olacak. normal alman şirketlerinin sunduğu imkanlardan faydalanamayacaksınız. yani almanyada türkiye şartlarına göre çalışacaksınız. işvereneniz verdiği kadarıyla yetineceksiniz .
mesleği bilmediğiniz için ilk başta yardımcı eleman olarak çalışacaksınız zamanla kendinizi geliştirirsiniz. zaten işveren sizi bu halinizle kabul ettiyse sorun yok.
almanyada maaşlar brüt olarak konuşulur türkiyede net maaş konuşulur genelde. sizin verdiğiniz rakamlar hangisi bilmiyorum.
alman şirketlerinde haftalık çalışma saati genelde 36-37 saattir bazi işletmelerde 40 saat maaşınız da ona göredir. ayda 250 saat çalışıp 2200 euro kazanmak fena değil aslında. hele ki ev kirası masrafı da yoksa. bir de işveren uçak biletini karşılıyorsa tadından yenmez. zaten maksat almanyaya kapağı atmak değil mi.
sigrta işi nasıl olacak onu da söylerseniz ayrıca ona da yorum yaparız. kolay gele.
Knk iş veren alman sirketi ama işçi olrka Türk alıyorlar sadece saatlik ne ücret 9euro brüt ücret 14 euro iş veren 3 kişilik evler verecek kalmamız için bide vize cart curt tüm masraflar firmaya ait ben sadece uçak bileti alcam gitmek mantıklı bence 1 yada 1.5 yılda almanca ögrenim sigortada vat normal bir almanın çalıştığı sartların aynısıyla çalışcam bu yüzden bana çok mantıklı geliyor

şirket alman şirketi ama sahibi türk olabilir mi acaba? ayda 250 saat alman şirketi için normal değil. normal çalışma haftada 40 saat olsa ayda 160 saat yapar bunun ötesindeki çalışma fazla mesaiye girer ödemesi de ona göre olmalı bence. çalışma saatinin karşılığına aldığın paraya bakacak olursak çok da cazip değil almanya şartlarında. ama zaten sen bunların pazarlığını yapabilecek durumda değilsin. kervan yolda düzülür deyip yola çıkmak en iyisi gibi görünüyor. zamanla işlerini yola koyarsın. masrafları işverenin karşılaması çok iyi ama belli bir süre (1-2 yıl?) orda çalışmak zorundasın beğenmesen bile. öyle değil mi?

şirket alman şirketi ama sahibi türk olabilir mi acaba? ayda 250 saat alman şirketi için normal değil. normal çalışma haftada 40 saat olsa ayda 160 saat yapar bunun ötesindeki çalışma fazla mesaiye girer ödemesi de ona göre olmalı bence. çalışma saatinin karşılığına aldığın paraya bakacak olursak çok da cazip değil almanya şartlarında. ama zaten sen bunların pazarlığını yapabilecek durumda değilsin. kervan yolda düzülür deyip yola çıkmak en iyisi gibi görünüyor. zamanla işlerini yola koyarsın. masrafları işverenin karşılaması çok iyi ama belli bir süre (1-2 yıl?) orda çalışmak zorundasın beğenmesen bile. öyle değil mi?
225 saat yanlış yazmışım mesaili ücret birlikte ya 2200 euro yada 2400 euro haftalık 40 saatı geçince %25 zamlı. Knk bide ben türkiyede 12 saat kadar çalışıyorum günlük 10 saat Cumertesi 5 çalışmak koymaz bana soyle düşünüyorum elimde bri meslek olur hem tecrübe kazanırım. 1 yıl içinde fes edersem 1000euro tazminat ödemek zorundayım sözleşmem süresi en az 1 yıl

tamam işte 1 yıl dişini sıkarsın hem meslek öğrenirsin hem para biriktirirsin bu arada almanca da öğrenirsin. 1 yıl sonra istediğin alman işverenle pazarlık yapabilecek duruma gelirsin. şimdiden hayırlı olsun. senin yaşlarında olsydım ben de göç etmeyi düşünürdüm.

tamam işte 1 yıl dişini sıkarsın hem meslek öğrenirsin hem para biriktirirsin bu arada almanca da öğrenirsin. 1 yıl sonra istediğin alman işverenle pazarlık yapabilecek duruma gelirsin. şimdiden hayırlı olsun. senin yaşlarında olsydım ben de göç etmeyi düşünürdüm
tamam işte 1 yıl dişini sıkarsın hem meslek öğrenirsin hem para biriktirirsin bu arada almanca da öğrenirsin. 1 yıl sonra istediğin alman işverenle pazarlık yapabilecek duruma gelirsin. şimdiden hayırlı olsun. senin yaşlarında olsydım ben de göç etmeyi düşünürdüm.
Yaşım 21 hayırlısı ne ise o olsun Allah sanada güzel fırsatlar göstersin kardeşim

Bence kesinlikle gidin. (Evli değilseniz)
Parayı o kadar önemsemeyin.

Yaptığınız iş önemli, "alakaya çeyrek" bi iş yapmıyorsanız gidin.

Mesleğinize, geleceğinize katkıda bulunur.

Yalnız Almanca bilmediğiniz sürece size kaba davranılır.
Teknik terimleri öğrenerek başlayın.

Hayırlı olsun, iyi yolculuklar.

Forum istatistikleri

Konular
129,268
Kullanıcılar
451,682
Son üye
burak 123

Yeni konular

Geri