Teknik eğitim sizce nasıl olmalı ?

Ben bu eğitim sisteminde üniversitelerinin yerinin olmadığını düşünüyorum, artık sistem git araştır-öğrene doğru iyice kayar oldu.
Arkadaşım okulların olmaması hiç olmaz. Dünyanın heryerinde eğitim okullarla devam ediyor. Ben okulların teknolojiyi hantal ve bürokrasik nedenlerden dolayı takip etmede zorluk çektiklerini söyledim.
Siz şimdi üniversitede okuyorsunuz ve genelde hep matematiksel hesaplamalarla uğraşıyorsunuz. Uygulama az olduğu için zorluklar çekiyorsunuz bunlar hep normal şeyler. Sizi anlıyorum.
Benim size tavsiyem okulunuza önem verin, yenilikleri takip edin, tatillerde boş zamanlarda mesleğinizi yapan kimselerin yanında çalışın. Ne güzel daha öğrenciyken kendinizi geliştirmeye çalışıyorsunuz böylece devam edin

Teknik eğitimin daha iyi olması için yapılması gereken en öncelikli şey öss deki katsayı meselesinin aşılmasıdır. Bu mesele ortadan kalksa endüstri meslek liselerine bilgiye daha çok önem veren öğrenciler gelecek, velilerde gönül rahatlığıyla endüstri meslek liselerine öğrenci gönderebileceklerdir
Bir endüstri meslek lisesi mezununun mühendisliği kazanması inanın hiç kimse için zararlı değildir aksine ülke menfaatinedir.

eğitim şart ama eğitim hem pratik güçlü olacak hem teorik

Teknoloji fakülteleri kurulacak

Bu habere göre yök teknik eğitim fakülteleri ve meslek yüksek okullarında yeniliğe gitmiş
Teknik eğitim fakülteleri teknoloji fakültelerine dönüştürülüp mezunları uygulama mühendisi olacak. Böylece teknik eğitim fakültelerinden mezun olupta milli eğitimde iş bulamayan bir sürü adayın önü açılacak
İkincisi meslek yüksek okulları 2 yıldan 3 yıla çıkarılıp bir sene boyunca işletmelerde uygulamalı staj yapacaklar ve asgari ücretin %30 u kadar ücret alacaklar. Ayrıca endüstri meslek liselerinden meslek yüksek okullarına sınavsız geçişte kaldırılacak. Bu haber de güzel çünkü meslek yüksek okullarına genel yapılan bir sınavla öğrenci alınsın önceki sistemde öğrenciler meslek lisesi diploma notuna göre yüksek okullara geçiş yapıyorlardı ve bu da adaylar arasında haksız bir yerleşime neden oluyordu.
Umarım endüstri meslek liselerinde de gerekli düzenlemeler yapılır. Bırakın endüstri meslek lisesi öğrencileride eğer kazanabiliyorsa istediği fakülteye gidebilsin ve endüstri meslek liselerine girişte yine eskisi gibi sınavla olsun

Eğitim öyle kolay iş değildir arkadaşlar. Bunun verimini ancak 10 ile 15 senede alabilirsiniz.
Bence teknik eğitim erken yaşta başlamalı. Teori ve pratik ikisi aynı anda geliştirilmeli. İkisi hava ile su gibidir. Biri eksik oldumu olmuyor. Tabi bu eğitim alan kişiler bilincli olmalı. Kalitemiz herşeyde düşütüğü gibi eğitimdede aynı. Yap boz tahtası olmuşdurumda. Buda tabiki iki üç kuşağı etkilemekte. Bu mesleklere gönül veren arkadaşlar herzaman öğrenci ve herzaman pratik yapmaya hazır olmalı. Yani okula ve işe yeni başlıyormuş gibi hareket etmeliler. Sabırlı olmalıyız. Tabi cevresel faktörlerde var. Öğretmenlerin aynı noktada saymaları ( Gönül verenler hariç). Kendinelrini sorgulayan sistemin olmaması. Öğrencilerin genclik havası ve bu mesleği yapmam hikayesi kısır döngüsünde gectiği için. Geri kalan ½ 1 gecmez. Onlarada engel cıkartmayı severler. Teknik eğitimin hali belli. Olur bir çıkmaz sokak.
Bence teknik eğitim Osmanlıdaki Ahilik sistemi gibi olabilr. Yurt dışında bu konuda Alman ve japonların teknik eğitim sistemleri alınabilir güzel tarafları. Acıkcası ben bu eğitimi almış kişilerle çalıştım çok şeyler öğrendim.
Sadece şunu bilirim bu benim işim değil deyip her türlü şekilde çalışıyorlar. Bu teknik eğitimle alan ve uğraşanların Masa başı işi hayali. Unutmayın biz Noter katibi değilizi. Teknik hizmet sunmak için uğrşanlarız. Çok yönlü olmalıyız. Yoksa bu işler bizi barındırmaz. Meslek insanı ölenekadar terk etmez sen değiştirmedikce. Yaşam tarzımızı belirler.

Bu iş çok zordur ama zevklidir. Kolayı herkes başarır, önemli olan zoru başarmaktır.
Teknik eğitime gönül veripte uğraşanların Alllah yardımcısı olsun ..

O kadar geniş bir konu ki.
Bazı arkadaslar değinmiş,maalesef okul pratik çok fazla verilmiyor.
Aynen piyasada teoriden hiç bahsedilmediği gibi

Yanımızda çalışan arkadaşlara devamlı eğitim veriyoruz.
Metodum:
1- Aynı anda 3 kişiden fazlasına egitim vermiyorum

2- Grupları bilgi ve merek düzeyi eşit hatta birbiriyle iyi anlaşanlardan oluşturmaya dikkat ediyorum.

3- Eğitimi mutlaka teorik ve pratik olarak ikiye bölüyorum.

4- Egitim sonunda kısa bir sınav yapıyorum.Tecrübe ile sabit,can kulagıyla dinliyorlar.

5- Egitim sonrası mutlaka bitirme ödevi tarzi bir uygulama yapıyorum.Bu bazen bir sistemde veya PLC de hardware-software tadilatı da olabiliyor.Bazen de bir makine üzerinde eğitim yaptıysak sanal arızalar olusturup çözmelerini istiyorum

Ama tüm bunlara rağmen 25 yıllık meslek hayatımda eğitimle ilgili kesinleşmiş bir tek yargım var.

Ögrenmek istemeyene, öğretemezsin.

Saygılarımla,

Mynet teki bir habere göre öss sisteminde değişiklikler yapılacak ve isteyen istediği alanda yükseköğrenimine devam edecek

Meslek lisesi öğrencileri de genel lise öğrencileri ile aynı şartlarda sınava girecek. 2 yıllık Meslek Yüksek Okulları'na sınavsız geçiş hakkı kaldırılacağından meslek liseliler 'Temel' düzeydeki sınavın ardından puanlarına göre 2 yıllık fakültelere de yönelebilecek.
4 yıllığa gitmek isteyen meslek lisesi öğrencilerinin önü de kapanmayacak. Meslek liseliler, 4 teste girerek mezun oldukları alan dışında istedikleri bölümlere yerleşebilecek.
Örneğin, bir teknik lise makine, motor gibi bölüm öğrencisi, 2 yıllık okumak isterse sadece 'Temel' düzey sınavına girip üniversiteye yerleşebilecek. 4 yıllık bölüme gitmek isterse 2'nci aşama sınava girecek. Hangi bölümü okumak istiyorsa o bölümle ilgili belirlenen testi çözecek. İsterse 4 testi de çözüp bölüm hakkını artıracak.

Bn Manisa/Salihli de anadolu teknik lisesinde okuyorum bölümüm elektrik_elektronik okuyorum buğün internette okuduğuma göre öss sistemini değiştiriyorlarmış bizim önümüzü açıyorlar mühendisliği de açıyolardır ama bn bu okuldan mezun olunca nolcağımı bilmiyorum başarılı bir öğrenciyim ama nolcak bilmiyorum beni bilgilendircek birilerini bana yönlerdiriniz lütfen

sayın gündoğan 93
Sen kendini geliştirirsen iş konusunda sıkıntı olmaz okul hayatında önünde iki yol var
1. Şu anki okuluna devam edip kısa zamanda iş hayatına atılman. Bunun için meslek derslerine çok önem vereceksin dersleri not almak için değil öğrenmek için dinleyeceksin. Konuları sadece okulda öğrendiklerinle geçiştirmeyip kendini geliştirmeye çalışacaksın. Yenilikleri inceleyeceksin. Tatillerde bir elektrik yada elektronikçinin yanında çalışıp iş hayatını tanıyacaksın, meslek öğreneceksin. Birde yabancı dilin olursa kimse seni tutamaz
2. Eğer üniversiteyi düşünüyorsan hemen öss ye çalışmaya başlayacaksın kendin, özel ders yada dershane önemli değil hemen çalışmaya başla
iki yıllık okullara gidip başarılı bir öğrenci olduğun taktirde dikey geçiş sınavıyla mühendislik fakültelerine geçebilirsin
Yada direk 4 yıllık okullara geçiş yapabilirsin

Lise mezunuda olsan üniversite mezunu da olsan iş sende bitiyor. Mesleğini en iyi şekilde bileceksin, kendini sürekli geliştireceksin, mümkünse yabancı dil bileceksin

HAYATTA BAŞARILAR

sn haltın herşeyi anlatmıs fazla söze gerek yok ancak bişeye değinmek istiyorum çevre faktörü bu konuda çok etkili mutlaka rehberin olmalı tamam ne gerek var deyenler olabilir internette aradığın herşeyi bulmak şimdi mümkün ama yinede insan çevresindeki hertürlü olaydan etkileniyo buda yaşam tarzını ilerdeki hayatını değiştiriyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…