teknikerleri savunan kimse yokmu arkdaşlar

teshısınız dogru sn akkanat bıse ne gıbı onerılerde bulunuyosunuz pekı yaptıklarımıza soyledıklerımıze tenezull edıp denemeyı bırak dınlemıyolar bıle basen bişeyde yapamıyosun rest ceksen işveren senın yanındamı olur kırk yıllık ustanınmı soruyorum :S

sayın akkanat bu söylediklerinize katılıyorum.ama şu varki eğitim sistemimiz yanlış.yeni mezun arkadaşları yetiştirmek biz ustaların boynunun borcudur.çünkü mesleğin devam etmesi gerekiyor. son yıllarda bizim meslekte çekirdekten yetişme olayı bitmiştir.artık çıraklık bitmiştir.yeni mezun arkadaşlar biraz işe soğuk.tabii hepsi değil.hevesli olanıda var.en basitinden şöyle bişey anlatayım.hastane altyapısında çalışıyorduk.işin temeli olduğu için planşe(hasır beton borusu) atıyoruz yeni mezun tekniker arkadaşlar işe başladı.üç adet proje uyguluyoruz.iki adet zayıf akım projesi bir adet kuvvetli akım projesi.tamam işciliğine bir şey demiyorum hem zor hem pis bi iştir ama bu projeleri okumakta sıkıntı çekiyorlar.yani benim fikrim bu projeleri okuldan mezun olunca okuya bilmeleri gerekir.eğitim sistemimiz zayıf.

sayın tekniker kardeşlerim size şurda şunu şöyleyim sizlir biz mühendislere göre teknik anlamda çok daha bilgilisiniz bu konuda hakkınızın yendiğine çok kez şahit oldum fakat şunu kimse unutmasın hak sahibi hakkını her zaman alır

Arkadaşlar elektrik teknikeriyim yurt dışındayım ama Türkiye de olup da tekniker diploması ile esnaflık yapan arkadaşların yetki kıtlığı nedeni ile firmalara hizmetçi olduğunu veya işi yapan kendileri olduğu halde sadece imza için mühendis kapısı aşındırdıklarını görüyor ve üzülüyorum
yetki konusunda hangi platformun nasıl bir girişim yaptığını nasıl bir desteğe ihityacı var bilen varsa paylaşırsa destek için ne yapabiliriz beraberce hareket etmekta faydalı olacaktır.

lambaci ' Alıntı:
İlk önce kamu sektörü tekniker eleman almıyor bunu anlayamıyorum
Öncelikle bu konuda yanılıyorsun. Aşağıdaki linki lütfen incele.
www.kpss.com.tr/news-tr/5636.cgi+tekniker+kpss&hl=tr&ct=clnk&cd=2&gl=tr

Bunun dışında insanlar arasında mevki kargaşalığına,çıkar çatışmasına yol açacak her şeyden kaçınmak lazım. Tabiki herkesin dünyada açık ve net bir şekilde yeri, görevi belli olmalı. Bunlar insanların koyduğu kurallarla, kanunlarla uygulanmaya çalışılıyor. Elbette eksiklerimiz var. Okullar belki yetiştiremiyor, yöntemler yanlış ya da piyasanın beklentisine cevap verecek personel yetiştirmeden yoksun. Bu mühendislik, teknikerlik ve teknisyenliğin temel problemi. Son zamanda yapılan düzenlemeler hep bunların düzelmesi yönünde. Eee sistem bozuk diye durmak mı gerekiyor. Tabiki de hayır. İşin özüne gelmek gerekirse; "Kim olursa olsun, ister okusun ister okumasın, eğer çabalamıyorsa hakettiği yere yaklaşamaz" Önceklikle hedeflerin belirlenmesi ve bu hedeflere ulaşacak yollara yönelinmesi gerekmektedir. Yoksa ben ondan iyiyim ya da o benden iyi tartışması bence iyi bir yaklaşım değil. Saygılarımla.

reaktör ' Alıntı:
yanılmıyorsam sızın otomasyon bolumunde bır yetkı sahıbı olabılırsınız .elektrık teknıkerı kadar yetkınız yok sanırım yanlısam benı bılgılendırın arkadaslar :-[
Selam, bu konuda hic bir bilgim olmadigi icin bisey soylemem soz konusu deil. End. Elektronik Teknikerinin yetkisi filan yok galiba

Eger varsa biz neden bilmiyoruz ?

Merhaba arkadaşlar.Sn yakupakgul,Peki endustriyel elektronik teknikerinin yetkileri nelerdir? Ben bu sorunun cevabini 1 seneden beri ariyorum ve bulamadığınızı belirtiyorsunuz.Fen adamları statüsü altındaki Tnks.teknk.Tek.öğrt.Elektrik Bölümü adı altında Yetki sınıflarına ve Gurublarına ayrıldığını çok iyi bildiğinizi biliyorum.Fen Adamlarının Bağlı olduğu En Yetkili merci Fed.Başk.nımız Sn Abdullah KAYA bey ile sorununuzu ilettim,malesef End.Eleknk.Tekn. lerin Bizlerin yasalar çerçevesindeki sınıf ve Gurublarda herhangibir yetki durumunun söz konusu olmadığını belirttiler.Şayet birebir Görüşme durumunda daha detaylı bilgi için;
TEL:0312 229 92 32 fAX: 0312 2319912 www.tetesfed.org www.fenadamlari.org
AÇIKLAMA: FEN ADAMLARININ TANIMI GÖREV YETKİ VE SORUMLULUKLARI
İMAR KANUNU İLE İLGİLİ DEĞİŞİKLİK

3194 Sayılı imar kanununda değişilklik yapılmasına dair 4.4.1989 tarih ve 20135 sayılı resmi gazetede yayınlana 3542 sayılı kanun hükümleri:
MADDE-1 3194 sayılı imar kanunun 5. maddesine son fıkrasından önce gelmek üzere aşşağıdaki fıkra eklenmiştir.
Fen aadamları;yapı elektrik tesisatı, sıhhi tesisat ve ısıtma.makina; harita kadastro vb. alanda mesleki ve teknik öğretim veren en az lise dengi okullardan mezun omuş veya lise mezunu olup, bir öğretim yılı süreyle bakabnlıkların açmış olduğu kursları başarı ile tamamlamış olanlar ile 3308 sayılı Çıraklık ve Meslek Eğitimi Kanuna Göre ustalık belgesine sahip olan elemanlardır.

MADDE-2 3194 sayılı imar kanunun 38'inci maddesinin 2'inci fıkrası aşşağıdakş şekilde değiştirlimiştir.

Yapıların, mimari, statik ve Her türlü Plan,proje, resim ve hesapların hazırlanması ve bunların uygulanmasıyla ilgili fenni mesuliyetleri, uzmanlık konularına ve ilgili kanunlara göre mühendisler, mimarlar ile görev ve sorumlulukları yönetmelikte düzenlenecek olan fen adamları deruhte eder.

SAYGILARIMLA

ARkadaslar Tekniker ve teknisyenler olarak birleşip yürüyüş düzenlesek belki sesimizi birilerine duyurabiliriz. ne dersiniz?

Arkadaşlar,sn.zeybek26 ,arkadaşın görüşüne katılıyor ve kendisini kutluyorum.Benim görüşüme göre bu konunun başlığı bile fanatizm veya bencillik yada hizipcilik gibi kokuyor.Ülkemizdeki gerçeklik şudur;eğitim sistemimiz,eğitmeme sistemi olduğundan,mezun olan ister mühendis,ister tekniker,ister teknisyen olsun yetersiz ve boştur.Mühendisler alttakileri,teknikerler hem üsttekileri hem alttakileri,teknisyenler de mühendis,tekniker ve ustaları,ustalar ise diğerlerinin tamamını beğenmezler.Bir şekilde eleştirirler.Bu tavırların içinde kapris,ihtiras,bencillik bulunduğu gibi Türk toplumuna has asker ocağındakine benzer devrecilik gibi huylar da etkili olur.Birbirlerini kabullenmede burnu büyüklük,kapris ve benzeri kötü hasletlerin kabuledilebilir bir yanı yoktur.Kötü hasletlerin dışında her grubun haklı olduğu noktalar da vardır.Ama sorun eğitim sistemindedir.Boş tın,tın bir mühendisin,tın tın bir teknikerden,tın tın bir teknisyenden,tın tın bir ustadan hiç bir farkı yoktur.Malesef her gruptan bir çok tın tın kafalı kendisini profesör gibi göstermekten hiç çekinmemektedir.Ülkemizde işinin hakkını veren gerçekten mühendis,grçekten tekniker,gerçekten teknisyen,gerçekten usta bütünün içinde azınlıktadır.Ben teknisyenim ve 4/4 lük bir teknisyen olduğuma inanıyorum ve hiç bir grupla meselem yok.İşinin ehli olan mühendisinde teknikerinde,teknisyeninde,ustanında elini öperim,severim,sayarım.4/4 lük bir alt grubun eline su dökemiyecek mühendisler olabiliyor.Mesela forumumuzda katılımcıların yazılarından ben kendimce seviyelerini anlayabiliyorum.Aklıma şu an gelmeyenler affetsin lütfen;ethem güner,fahriyetiş,burçin,gençarkadaş,edremit,kaelsemih,günerdr,şef,hiçbirşey evet ben bu arkadaşların,sıfatları ne olursa olsun mesleki olarak 4/4 lük olduklarına inanıyorum.Sayın arkadaşlarım tabiki hem tüm meslektaşların ortak ve hem de grup,grup dağ gibi sorunlarımız olduğunu kabul ediyorum.Ama hizipçilik,grupçuluk boyutuna varırsak hiç bir şeyi çözemeyiz.Bütün gruplar ayrı gayrı olmadan bütüne yönelik çözümler üretip enerji bakanlığı başta olmak üzere gerekli yerlerde gerekli demokratik yollarda sorunların üstesinden gelmeliyiz.Çözümler çağdaş,adaletli mantıklı olmalıdır.Her grupta işbilmezlerin önüne geçilmelidir.Takdir edersiniz ki 4/4 lük bir mühendis ile 4/4 lük bir tekniker,teknisyen veya usta bir olamaz.En azından 4/4 lük bir mühendis ile 4/4 lük bir tekniker de bir olamaz aynı yetkide olamaz.İşte ülkemizde şimdiye dek yapılan olaya hizipçilik ile yaklaşıp her seferinde kantarın topuzu bir hizipten yana adaletsiz bir şekilde kaymış ve bakanlık,bazen mühendislerin ekmeğine yağ sürmüş,bazen diğerlerinin ekmeğine.Bunun böyle gitmeyeceği aşikar adaletsizliklerin önüne geçilmeli,bilen ile bilmeyen bir tutulmamalı,bu yetki konusuda nasıl adaletli,çağdaş ve bilimsel olacak sa öyle tekrar düzenlenmeli ve hiç bir grubun baskısına boyun eğilmeden sonuca gidilmelidir.
Sonuç olarak bu olay birbirimizle post kavgası olmaktan çıkmadıkça çözülemez.

ben teknisyenim Türkiye deki yaşam şartlarından dolayı sınavlarında başarı göstererek ustalık belgesi aldım. belki 20 yıllık bir tecrübeye nazaran zayıfım ama eksiklikler hızlı bir şekilde kapatılır. şu anda büyük bir şirkette 4 elektrik ustasından biriyim. bu adamlar ilk başladığımda bana ahkam kestiler öyle biliriz böyle biliriz. benimle aynı gün bir tekniker arkadaşımda işe başladı fakat farklı bir bölümde.tekniker arkadaşım kendini daha önce geliştirmediğinden dolayı zorlanırken benim üstümdeki ustalarım kendilerinden korkmaya başladı. neden adamlar yıllarca sadece elektrikle uğraşmışlar. ben elektroniği kvk da teknisyenlik yapacak kadar iyi biliyorum. ev elektroniğini piyasada dükkan açıp adam çalıştıracak kadar iyi biliyorum.ben bilgisayarı ve donanımını ankara piyasasında bu işi yapan birçoklarından iyi biliyorum. ben alçak gerilimi trafodan sonra ilmek ilmek dokuyacak kadar biliyorum. tekniker arkadaşım kendini geliştirmediğinden eğitimindeki eksiklerden dolayı zorlanıyor. burdaki amacım kendimi övmek değil. herkes yerini tabiki bilecek. fen adamları herşekilde bir birine iç içedir. burda bazı gruplaşmalar yapılıyor bu beni çok üzdü. bu yazıyı yazdıktan sonra birdaha bu siteye uğramayacağım. usta yada tekniker olmak insanlık açısından kimseye bişey kazandırmıyor. bu bir ünvandır. bir hayvanı insan yapmaz. askerde devrecilik denmiş. insanlar insan evladı gibi olsalar böyle bişey olurmu. tekniker arkadaşım birkaç yıl sonra formen olacak. bende hala usta. bundan ben gocunmuyor aksine gurur duyuyorum. insanlık içinizde olacak.kimse teknikeri ezmez ustanın teknikerle işi yok. usta teknikeri yetiştirir tekniker pozisyonunu alınca ustaya tekmeyi vurur. benim gördüğüm örneklerde hep bu yönde. buna ne demeli. herkes önce insan olmalı. saygılı olmalı. ben teknikerim ben mühendisim ben oyum buyum dememeli. eğer karşındaki adam sana bişey öğretebiliyorsa sen mühendis karşındaki çırak dahi olsa dinlemelisin saygı duymalısın. şu anda bişeye çok pişmanım elimde imkanım varken okumadım. eğer okusaydım bu yazdıklarımı bir mühendis olarak yazıyor olacaktım. bu sert eleştirileri yapan arkadaşlar siz nekadar iş biliyorsunuz ünvanınız tekniker olabilir ama karşınızdaki ustanın sizden daha bilgili olabileceğini unutmayın. ve yerinizde olsam ne olursa olsun saygıda kusur etmem karşımdakine ve bana verebileceği her bilgiyi ve tecrübeyi almaya bakarım.
verdiğim rahatsızlıktan dolayı özür dilerim.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…