termokupl cıkısını islemciye okutmak

KABO

Üye
Arkadaslar ben J tipi termokupl kullanıyorum.termokupl mV cinsinden cıkıs veriyor.Bu termokupl un derecesini islemciye okutmak istiyorum.hazır entegreler varmı bilmiyorum.ben opamp ve adc ile birseyler yapmak istedim ama basarılı olamadım.bu konuda elinde dokumanı,devre seması olan arkadasların yardımlarını bekliyorum.simdiden yardımlarınız icin tesekkur ederim.

Sn.KabO

Termokupl max kaç derece ölçücek ve ne iş için kullanılacağını söylerseniz bayram tatilinden sonra size yardım edebilirim.Ayrıca ölçtüğü dereceye göre bir rolenin çemesini yada set ayarı isteyip istemediğinizide yazarsanız daha net bir yanıt verebilirim

Kolay gelsin...

Saygılarımla

arkadaşım dışardan mikroişlemciye değer okutmanın en iyi yolunu kendin yamışsın zaten.Hazır alma çözümünden sonra en kolay çözüm senin bulduğun çözümdür.max ve min mV değerlerini belirledikten sonra direnç kombinasyonlarıyla istediğin değere kadar yükselttiğin gerilimi micro işlemcinin adc girişine vererek değeri register e yazarak istediğin sonuca ulaşabilirsin.Şayet kıyaslama yapacaksan da yine elindeki değeri opampı karşılatırıcı olarak kullanarak kesme açma yapabilirsin.Tabiki termo elemanının çıkışı mV mertebelerinde olduğu için rahat çalışabilme(hassas çalışabilme) maksatlı yüksek bir değere yükseltirsin (örn 1000 çarpanıyla Voltlu mertebelere çıkarak)Böylelikle karşılaştırmak istediğin referans değeri dışarda oluşturup karşılaştırıcı opampın bacağına girersin.

Uygulamayı açarsan daha başka yöntemlerde üretilebilir

Arkadaşım, termocuple'lerin çıkış gerilimleri çok küçük olduğundan herhangi bir op-amp ile bu gerilimi istediğiniz değere yükseltemezsiniz. Bu iş için yapılmış AD620, AD622, AD623 gibi bir instrumentation amplifier kullanmanız veya LM101 gibi bir op-amp ile instrumantation amplifier yapmanız gereklidir. Daha sonra bu devrelerin çıkışından aldığınız gerilimi bir MCU'da işleyebilirsiniz. Yukarda bahsettiğim entegrelerin uygulama devrelerini entegrelerin DATASHEET'lerinde bulabilirsiniz.

Sıcaklık max 650 dereceye kadar olcecegim ve bir rezistansın sıcaklıgını kontrol edecegim

Sn.kabo merhaba.Elektronik konusunda zayıfım fakat şunu biliyorum termokupllar lineer bir mv çıkışı vermez.Rakamı örnek olarak veriyorum 100 derecede 10mv. çıkış veriyorsa 200 derecede 20 mv. çıkış vermiyor.Projenizi yaparken bunu göz önüne aldınızmı.Başıma geldiği için yazdım.S7200 plc ve em235 analog üniteyle termokupl değeri okumaya çalıştım fakat başarılı olamadım.Sebebide termokuplun lineer çıkış vermemesiydi.Bende em 235 yerine em 231 tc yani termokupl modulü kullanarak devremi yapmıştım.Gayet güzel çalıştı.

bilir74 ' Alıntı:
Sn.kabo merhaba.Elektronik konusunda zayıfım fakat şunu biliyorum termokupllar lineer bir mv çıkışı vermez.Rakamı örnek olarak veriyorum 100 derecede 10mv. çıkış veriyorsa 200 derecede 20 mv. çıkış vermiyor.Projenizi yaparken bunu göz önüne aldınızmı.Başıma geldiği için yazdım.S7200 plc ve em235 analog üniteyle termokupl değeri okumaya çalıştım fakat başarılı olamadım.Sebebide termokuplun lineer çıkış vermemesiydi.Bende em 235 yerine em 231 tc yani termokupl modulü kullanarak devremi yapmıştım.Gayet güzel çalıştı.
Selam,

Üstünden vakit geçmiş konunun ancak ben de yazmak istedim. bilir74 doğru söylüyor. Termokupl sensörler doğrusal çıkış vermezler. Değerleri karşılaştırmalı okuyup bir lookup tablosu yapmanız gerekiyor. Örneğin 10mV çıkışta 23C, 11.5mV 24C, 12.3mV 25C gibi. Okuduğunuz değeri lookup tablosundan karşılaştırıp ısı derecesini bulabilirsiniz.

Analyzer

Analyzer ' Alıntı:
bilir74 ' Alıntı:
Selam,

Üstünden vakit geçmiş konunun ancak ben de yazmak istedim. bilir74 doğru söylüyor. Termokupl sensörler doğrusal çıkış vermezler. Değerleri karşılaştırmalı okuyup bir lookup tablosu yapmanız gerekiyor. Örneğin 10mV çıkışta 23C, 11.5mV 24C, 12.3mV 25C gibi. Okuduğunuz değeri lookup tablosundan karşılaştırıp ısı derecesini bulabilirsiniz.

Analyzer

S7-200 ile yapılcaksa bunun en kolay yolunu bilir74 arkadaşımız söyledi look up table ile çok zor olur her gerilim için tek tek sıcaklık yazacaksın 500 değeri saklamakta sıkıntı.Ayrıca bu modüllerde ADC'ye gerek yok değeri direkt modül girişinden sayı olarak alıyorsun
Mikrokontrolor kullanacaksan(PİC,İNTEl,MOTOROLA) o zaman ADC'ye ve ilave devrelere ihtiyaç duyarsın ayrıca ADC'den değer okumak PLC'de ki gibi kolay olmaz.

Merhaba arkadaslar. Elimde k tipi tp 01 termokupl var. Olcu aletinin yanindan cikti. Bu termokuplun

Sicaklik voltaj tablosu lazim. Yardimci olursaniz sevinirim.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
128,818
Kullanıcılar
450,908
Son üye
mert095

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri