toprak nemi ölçüm seviye 2

haznedar1

Üye
Daha önce açmış olduğum konuya ek olarak ilave yapmak istiyorum.Toprak nem sensörü almak yerine toprağın direncine göre yol almayı seçtik.Bunun için bakır iletkenleri rezistans şeklinde bükerek 5 santim derinliğe ve 5 santim arayla toprağa gömdün.Uçlarına direnç kademesinde ölçtüğümüzde 1mohm gibi bir dğer gördük bundan sonraki işlemde ne yapabilirirz.

Eğer ki toprak nemini mevcut direnç üzerinden gözleyecekseniz öncelikle bir linearizasyon tablosu oluştrumalısınız. Yani günün belli zamanlarında işte kuşluk vakti, sabah, öğren , akşamüstü, akşam gibi direnci ölçeceksiniz. İdeal olan bu aralığı sıklaştırmak ve bir eğri çıkarmak.

Gerisi bu dirençlere gelen nem miktarını varsaymak.
Aslına bakarsanız işiniz çok uzun ve zor. Tamamen bir ar&Ge işi.

devreyi pilli yapmalısınız aksi takdirde hiç bir ölçme tekniği sonuç vermiycek gibi görünüyor. çünkü propların ikiside toprağa bağlı

basit nem sensörü yapmak için iki bakır iletken çubuk sensör ebadına gore bu çubukları bır kalıp hazırlayıp kalıp içine simetrık olarak yerleştırıp kalıbı alçıyla doldurmalısınız bakır çubuklardan çikan kablolar sızın kalıbrasyonsuz nem sensöru olacak kalıbrasyonu ya kullanacağiniz ortamda veya kalıbrasyon çizelgeniz varsa ona gore kademelendırmelisiniz bu sistemı ben kullanıyorum sensör çıkışlarını
pic le ölçup RF modul aracılığıyla enfazla 300 mt mesafede motor veya vana açip kapatıyorum enerjı 9 volt 50 mA solar panellerden iki adet kullanıyorum maliyetınıde yazayım:)50 tl yapacak arkadaşlara kolay gelsin

basit nem sensörü yapmak için iki bakır iletken çubuk sensör ebadına gore bu çubukları bır kalıp hazırlayıp kalıp içine simetrık olarak yerleştırıp kalıbı alçıyla doldurmalısınız bakır çubuklardan çikan kablolar sızın kalıbrasyonsuz nem sensöru olacak kalıbrasyonu ya kullanacağiniz ortamda veya kalıbrasyon çizelgeniz varsa ona gore kademelendırmelisiniz bu sistemı ben kullanıyorum sensör çıkışlarını
pic le ölçup RF modul aracılığıyla enfazla 300 mt mesafede motor veya vana açip kapatıyorum enerjı 9 volt 50 mA solar panellerden iki adet kullanıyorum maliyetınıde yazayım:)50 tl yapacak arkadaşlara kolay gelsin

Tekin hocam saygılar... ben bitirme projesi olarak akıllı sera otomasyonu konusunu aldım. toprağın ıslaklık miktarına göre mikroişlemcim sulamayı gerçekleştirecek. fakat karar veremiyorum, toprak direnci mi ölçülmeli yoksa toprak nemi mi? siz bunu denemişsiniz, rica etsem yardımcı olabilir misiniz?

S.A.
Toprak direncini ölçerseniz sizi kandıracaktır. Biz bu iş için kapasitif sensorler kullanıyoruz.
Neden kandıracaktır?
* Sulama yaptığınız toprağın minaral ve tuzluluk oranına göre direnç değeri değişecektir.
* Verdiğiniz gübre yada ilaçlara göre toprağın yine direnç değeri değişecektir.
* Toprak ısısına göre yine toprağın direnci değişecektir.
vb.. çok şey bulacaksın prog bir ürün kullanacaksan kapasitif kullan biz en son bunda karar kıldık.

Forum istatistikleri

Konular
128,826
Kullanıcılar
450,915
Son üye
snapthreads

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri