torna ariza

Selamlar
çalıştığım santiyede bir tornamiz var ve bu torna şuan arıza veriyor
eskiden devir hızı 100 de çalışıyordu
şimdi 75 de çalışırken dahi stop ediyor
tekrar start verdigimizde 75 de çalışıyor ve bir kaç saniyede stop ediyor
sizce problem nedir?
yardımcı olabilirseniz minnettar olurum

Son düzenleme:
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Otomatik sigorta bulunduğu devreyi yüksek akım ve kısa devre akımlarından koruyan bir anahtarlama elamanıdır.
ancon marka

Ekli dosyalar

• 1454582423822.jpg
    59.6 KB · Görüntüleme: 32
stop ediyor derken nasıl stop ediyor?termik mi attırıyor?

termik değilde
daha önce hiç torna makine acmadim
o yüzden size elektrik üzerinde örnek vereyim
start basiyorsun 75 devirde çalışırken kontaktor bırakıyor
tekrar bas starta yine çalışıyor 5-10 saniye arasında tekrar bırakıyor

Makinenin enerjiside gidiyor mu torna durduğunda?Makinenin üstündeki sinyal lambaları ve ekran gidiyor mu?Sanırım tornanız invertörlü ve invertör aşırı yükten arıza geçiyor olmalı ve bu durumda sinyal lambaları bazıları çalışır ve ekran gitmez!Ama ekran ve sinyal lambaları gidiyorsa makinenizde başka bir arıza var demektir.Buradan size yardımcı olmamız çok zor elektrikçi de değilsiniz şunu yap veya bunu yap diyerek yol göstermemiz için biraz olsun elektrikten anlamanız lazım!Tek çare makine elektriğinden anlayan bir usta bulmanız!Bu arıza motorun yanmasına sebep olabilir!

c.berkan bey
ben elektrikciyim ancak otomasyonum yok
daha çok bina tesisat işleri yaptım
ufak tefek otomasyon problemleri cozebiliyorum
ancak bu makina kiralık olduğu için el sürmekte cekiniyorum
ancak elbette bilgiye her zaman acigim
teşekkür ederim Berkan bey

Sürücü hata veriyor olabilir makina durdugu zaman sürücü hata veriyorsa sürücü ekraninda hata kodu görünür.

Kontaktörün çekme koşulları göz önünde bulundurularak eğer tezgahın kataloğu varsa oradan takip edebilirsin.Eğer tezgahında kavramalar varsa bu kavramalar yerine oturmamışsa ve swiche basmamışsa emniyet için kontaktörü bıraktırıyor olabilir.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…