trafo da yüksek voltaj

arkadaslar og sigorta arızasına gıttım trafodakı ve hat basındakı seksıyoner sigortalarını kısa devre ıle olçtum sigortalar saglam voltajları olctum faz faz arası 490 volt faz nötr arası 250 volt gordum yüke verınce fazın biri kayboluyor kontrol kalemi ile bakıldıgında Yaklasık 20 gun oncede baska elektrıkçi bakmış arızaya trafonuz yanık demişler degiştirmişler 20 gun sonra aynı sıkıntı oldu neden acaba yardım

Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Yaptığınız anlatıma göre trafo arızası görünmüyor. Trafo boşuna değişmiş olabilir. Trafodan pano çıkışına kadar olan bağlantılarda gevşeklik veya kabloda kırıklık akla geliyor. Yüke gelince yük akımı geçemiyor. Bunu anlamak için trafodan faz sırasını değiştirip yeniden yüklemek ve kaybolan çıkışın aynı çıkış olup olmadığına bakmak gerekiyor. Aynı çıkış kayboluyorsa arıza trafodan sonradır. Başka çıkışlar kayboluyorsa arızayı trafoda aramak gerekir. Diyelim ki; trafodan gelen kahverengi iletkenli faz yükte kayboluyor. Trafodan kahverengi iletkeni bağlandığı fazdan söküp yanındaki iletkenle yani R fazı ile S fazının yerini değiştirelim. Yüklendiğinde yine kahverengi iletkene bağlı çıkış kayboluyorsa arıza kahverengi iletken devresindedir. Panoda alçak gerilim parafudurları varsa aynı faza bağlı parafuduru veya hepsını geçici olarak söküp denemek de bir çözüm olabilir. Parafudurlar var ve sökünce normale dönüyorsa parafudur arızalı yani kısa devredir.

hocam işletme topraklamasıyla ilgili bı sıkıntı olabılırmi aklıma o gelıyor yarın meger le ölçüm yapıcagım

Ana kompakt şalter'in bir fazı geçirmiyor olabilir. Parafudr arızası olabilir. Trafodan inen kablodan itibaren kademe kademe faz-nötr gerilimlerini ölçe ölçe ilerleyin (Ana bara-Ana şalter-...)

bugun yapılan kontoller sonrasın da tesisin panosunda ve trafoda işletme topraklaması olmadıgını gorduk yine de nötr barasındansından megerle ölçüm yaptık 45 omajlardaydı 4 tane 2 metre kazık caktık ve 3 km uzunlugunda ag hattının sonunada işletme yaptık tekrardan megerle ölçüm yaptık 1.5 omaja düşürdük trafodaki voltajlar normale dondu burası askerıyeye ait bir trafo tesisiydi boluk komutanı o kadar elektrikçi getrdik hepsi bişey dedi trafonoz yanık dedıler diye trafoyu degiştrdiler ve degişen trafo 20 gun sonra aynı sıkıntıyı verdi. bizim kontrollerımızde trafonun yanık olmadıgını soledık

bugun yapılan kontoller sonrasın da tesisin panosunda ve trafoda işletme topraklaması olmadıgını gorduk yine de nötr barasındansından megerle ölçüm yaptık 45 omajlardaydı 4 tane 2 metre kazık caktık ve 3 km uzunlugunda ag hattının sonunada işletme yaptık tekrardan megerle ölçüm yaptık 1.5 omaja düşürdük trafodaki voltajlar normale dondu burası askerıyeye ait bir trafo tesisiydi boluk komutanı o kadar elektrikçi getrdik hepsi bişey dedi trafonoz yanık dedıler diye trafoyu degiştrdiler ve degişen trafo 20 gun sonra aynı sıkıntıyı verdi. bizim kontrollerımızde trafonun yanık olmadıgını soledık

Netice hakkında bilgi verdiğiniz için teşekkürler...

öncelikle geçmiş olsun.
hangi işimiz doğru ki cümlesi geldi aklıma,
trafo tesis ediyorsun ama işletme(ve belkide koruma) topraklaması yapmıyorsun.
hadi o firma topraklama yapmadı bu tesisin kabulünü kim yaptı.
bu kadar basit görünen bu işi bile yapmaktan aciz iseniz,yapmayı unuttuysanız,projeyi okuyamıyorsanız,işi bilmiyorsanız,yapmayın arkadaş.
serdar_polat_58 arkadaşım sizi tebrik ederim.bölük komutannın sizden önce getirdik dediği kişiler bence sadece elektrikçi olmalılar hani şu pantolon cebine pense kontrol kalemi takıp piyasaya çıkan türden.
yazık ya; 4 tane galvaniz kazık için koskoca trafo değişiyor.(ki bu sadece bizim bildiğimiz,bu esnada hangi tesisler kim bilir ne zararlar gördü)
yazık, bu meslek bu kadar ucuz olmamalı.

hocam işletme topraklamasıyla ilgili bı sıkıntı olabılırmi aklıma o gelıyor yarın meger le ölçüm yapıcagım
aynı durum benimde başımda arkadaşlar ama bende genelde O.G sigortasının biri attıgında A.G voltajı faz faz arası sıra ile 400 -470-470 gibi ölcülüyor normalde Şebeke voltajı 396 ölcülüyor bunu hatasını bulamadım bir O.G fazı gelmediginde sigortası attıgında voltajın biri 240 digerleri 400 ve 510 gibi ölcülürdü faz arasında ama son bir aydır bunu yaşıyorum bu konuda işletme topragında sorun vardır dediler ölctüm 7 ohm işletme topragı bu kuraklıkda normal bana göre

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
129,548
Kullanıcılar
452,166
Son üye
özgür çetin14

Yeni konular

Geri