Trafo sıcaklık artış limitleri

femre

Üye
Sargı ve yağ seviyesi için belirtilen sıcaklık limtlerinde kullanılan "K" ne demektir?

Sıcaklık artış limitleri
 Sargı için : 65 K
 Üst yağ seviyesinde: 60 K

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Bahsettiğiniz K değeri Kelvin olarak sıcaklık derecesi gibi gözüküyor.Biz, C ( kelsius ) sı-
caklık derecesi kullanıyoruz ve genelde de bu kullanılıyor.Ancak,bazı ülkelerde,Kelvin de-
ğeri kullanılıyor.Sizin elinizeki dokümanda,Kelvin kullanılmış.Çevrim tablolarından,kaç dere-
ce santigrata tekabül ettiğini hesaplayabilirsiniz.

Bende önce Kelvin zannettim Fahri abi ama 1 kelvin - 272,15 santigrat derece olduğu aklıma gelince olayı araştırdım. Bulduğum sonuçlar;
SARGILAR:
-(F) veya (H) sıcaklık sınıfı yalıtım malzemeleri kullanılacaktır.
Yalıtım Malzemesi Sıcaklık Sınıfı: (F) Sınıfı (H) Sınıfı
Yalıtım Sistemi (sıcak nokta) sıcaklığı (C ) : 155 -180
En yüksek sargı sıcaklık artışı ( K ) : 100 - 125 (Direnç ölçme metodu)
Aşırı Yük Koruması
Transformatörler, yüksek ortam sıcaklığı ve aşırı yük nedeniyle aşırı ısınma ve termik zorlamalara karşı, sıcaklık koruma sistemiyle donatılacaktır.
a) Sıcaklık koruma sistemi, her faz için bir adet olmak üzere, direnci sıcaklıkla değişen üç adet algılayıcı (PT100 termistör) ve bir sıcaklık kontrol cihazından oluşacaktır.Sıcaklık algılayıcıları AG sargısının en üst bölgesine (en sıcak nokta) yerleştirilecektir.Uyarı sıcaklığına erişildiğinde, sıcaklık kontrol cihazındaki röle kontakları konum değiştirecek ve bir kumanda sinyali (alarm veya açma) alınacaktır.Sargı sıcaklığının takriben 6K altına indiğinde sıcaklık kontrol cihazının röle kontakları normal konumuna dönecektir.

K'nın burada ısıl direnç olarak karşımıza çıkmakta olduğunu görüyorum.

Çok haklısınız.Elimde çevrim cetveli olmadığı için,atlamışım.Daha önce böyle bir ifade gör-
memiştim.izahınız mantıklı.

[QUOTE
En yüksek sargı sıcaklık artışı ( K ) : 100 - 125 (Direnç ölçme metodu)
Aşırı Yük Koruması
Transformatörler, yüksek ortam sıcaklığı ve aşırı yük nedeniyle aşırı ısınma ve termik zorlamalara karşı, sıcaklık koruma sistemiyle donatılacaktır.
a) Sıcaklık koruma sistemi, her faz için bir adet olmak üzere, direnci sıcaklıkla değişen üç adet algılayıcı (PT100 termistör) ve bir sıcaklık kontrol cihazından oluşacaktır.Sıcaklık algılayıcıları AG sargısının en üst bölgesine (en sıcak nokta) yerleştirilecektir.Uyarı sıcaklığına erişildiğinde, sıcaklık kontrol cihazındaki röle kontakları konum değiştirecek ve bir kumanda sinyali (alarm veya açma) alınacaktır.Sargı sıcaklığının takriben 6K altına indiğinde sıcaklık kontrol cihazının röle kontakları normal konumuna dönecektir.[/COLOR]

Sayın teknik adam 41
şu anda elimde bahsettiğiniz koruma ile ilgili iki adet trafo var ve bu sıcaklık kontrol cihazını bir firmada buldum fiyatı çok yüksek geldi (350€)TTV.TERMAL ROLE
Bildiğiniz bir role tavsiye ederseniz yada firma memnun olurum 2 ad almam lazım
şimdiden cevap verecek arkadaşlara
teşekkür ederim

Son düzenleme:
Sn viskontak sizin yerinizde olsam trafolarınızın üretici firmasıyla iletişime girer onların tavsiyesini dinler, aynı zamanda benzer birkaç trafo üreticisi firmayla da iletişime geçip hem ekonomik hem teknik açıdan net ve sağlıklı bir karar verirdim.

Teşekkürler Teknikadam41
teknik bilgi konusunda problem yok ekonomik olarak çözmeye çalışıyorum üretici firma yabancı olduğu için disribütör firmanın verdiği fiyat yüksek bize verilen GBE marka TTV Rolesi bizde alternatif arıyoruz sizin dediğiniz gibi

k için yapılan bazı yorumları okudum da bunu bu kadar komplike hale getirmeye gerek yok. mesela ortam sıcaklığınız 30 C olsun trafo üst yağ sıcaklığı da atıyorum 70 C. K burada 70-30=40 C dir. yani sıcaklık yükselmesidir.yani kelvin cinsinden karşılığını bulmanız gerekmiyor

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…