trafo yıldız noktası...

ampera

Üye
Degerlı arkadaslar benım kafama bır soru takıldı. sımdı bız trafo nun yıldız noktasını notr dıye kullanıyoruz vee yıldız noktasının bır uucunu topraga verıyoruz..... ozamn ben evde toprak hattını notr nıyetıne kullanabılırım tabıkı de topraklama ıyı olmus olacak .eger dusuncem dogru ıse neden elektrık sayaclarına dda topraklama baglantısı getırmıyorlar. adam kacak yapabılır bu durumda kacak akım rolesı devreye gırıyor olabılr :D herhalde kendı sorumun cevabını kendım verdım:D:D

İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
soruma cevap verecek meslektas arıyorum.

Kaçak yapamazsınız . Zaten sayaç sadece fazdan akan akımı ölçüyor:)

ben kacak yapmıyacam kı sadece notr yerıne toprak kullanırsam lamba yanar mı diye soruyorum

lamba yanar tabiki

Evet arkadaşım çalışır fakat topraklamanın iyi olması gerekmektedir.Kötü bir topraklama hattı ile faz-toprak arası elektriği verip ölçersen düşük bir voltaj görürsün.

iyi yapılmış bir topraklamanız varsa lambayı tabiki yakabilirsiniz

cok tesekkurler

Trafonun yıldız noktasını, Şebeke topraklaması veya işletme topraklaması dediğimiz sistem ile topraklıyoruz da ayrıca... Yani nötr bir bakıma topraklama hattıdır da...

İyi bir topraklama olması kaydıyla; nötr yerine topraklama devresini bağlarsanız almaç çalışır...
Sayaca nötr de bağlasanız, toprak da bağlasanız sayacınız da çalışır...

uygulama ve teorik olarak çalışır fakat biz daima topraklamayı nötrden ayrı çekeriz panolara..nötr nötrdür toprak toprakdır..
iyi çalışmalar

Forum istatistikleri

Konular
129,015
Kullanıcılar
451,245
Son üye
Cevdetsnmz

Yeni konular

Geri