Trafo yukses seste kesiliyor

rahimcan01

Üye
Merhaba

Ekteki trafoyu yapym 7815 ile 15 volta dusurdum . Yaptgm devrenin tam istedigi voltaj . Sesi yukselttigimde guc kaynagi kapaniyor . Tam kapanmiyor gucc gelip gdiyor . Nerede yanlis yapmis olabilirim acaba .

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Ekli dosyalar

• 1.jpg
    1.jpg
    13.2 KB · Görüntüleme: 13
Son düzenleme:
Dostum gücün gidip gelmesi tek olasılık regüle devresinden besleyebileceği akımdan daha fazla akım çektiğinize işarettir. 78xx serisi entegreler ancak 1 amper akım verebilir. Ayrıca gördüğüm kadarıyla regüle entegrelerinizi soğutucuya bağlamamışsınız. Buda ısındığında istediğiniz akımında altına düşecektir.

tavsiyem devreniz 1 amperden az çekiyorsa regüle entegrelerinizi soğutucuya bağlayın. Devreniz 1 amperden fazla çekiyorsa 78xx serisi entegreye çıkışına 2N3055 gibi v.b. güç transistörü bağlayıp akım gücünü arttırınız.

kolay gelsin

Birşey daha sorayım , 7815 max 1 amper veriyor . 2N3055 ile gücü arttıtdığımda 2N3055 3 amper vieriyor 7815 1 amper toplam 4 amper mi elde ediyorum .

sanıyorum bu besleme ile amplikatör çalıştırmaya çalışıyorsun ve kulağını tersden tutuyorsun.
öncelikle çalıştırdığın amplikatörün gücü trafodan büyükse isrediğin kadar transistör ekle, fayda etmez.örnek:100w ampli'ye 150w trafo kullanmak gerekiyor.regüle devresinde kullanacağın 3055'in max.sınırı 3 amperdir.dolayısıyla 3 amper ve üzerindeki akımlarda aşırı ısınacaktır.elindekileri paylaşırsan daha iyi yardımcı oluruz.

Merhaba

Tda7375 2x35 w kullandhm trafo 100w . 3055 kullansam yetetli olacaktr sanirim . Birde 3055 3 amper reguleden de 1 amper gliyorsa mantik olarak 4 ampr mi oluyor acaba . Uoksa yanlismi dsunuyorum

KontrolKalemi Mobile ile gönderildi.

Bildiğim kadarıyla akım 3055 den akıyor. 78xx transistörü sürüyor. Sonuçta 3 amp. sorunsuz alırsın. 3+1 değil.

çok çok teşekkürler . son birşey isteyeyim bu tarz temel işlemleri öğrenebileceğim güzl ve resimler ile anlatılmış bir kitap öneriniz var mı?

Forum istatistikleri

Konular
129,244
Kullanıcılar
451,634
Son üye
ruzzyba
Geri