Transformatör Devrelerinin Analizi(basit bir soru)

enesfrkan

Üye
Arkadaşlar bu I1/I2 oranını yazarken neyi esas alıyoruz ya? Yardımcı olabilecek olan var mı?

Ekli dosyalar

• IMG_0315.JPG
    IMG_0315.JPG
    187.6 KB · Görüntüleme: 23
İyi bir topraklama değeri sıfıra ohm'a yakın olan değerdir. Fakat her işte olduğu topraklamadada maliyetler önemli, onun için iyi bir topraklama değeri izin verilen değerler içinde olandır.
Zaman rölesi bir diğer ifade ile zaman saati adı verilen sistem süresi belli olan bir aralıkta araya girmesi veya çıkması amaçlanan elektrik sisteminin kontrol edilmesinde kullanılmak için tasarlanmıştır.
Trafonun;
I1 = Primer Akımı
I2 = Sekonder Akımı
U1 = Primer Gerilimi
U2 = Sekonder Gerilimi
N1 = Primer Spir Sayısı
N2 = Sekonder Spir Sayısı

U1/U2 = N1/N2 = I2/I1

Trafonun;
I1 = Primer Akımı
I2 = Sekonder Akımı
U1 = Primer Gerilimi
U2 = Sekonder Gerilimi
N1 = Primer Spir Sayısı
N2 = Sekonder Spir Sayısı

U1/U2 = N1/N2 = I2/I1

Ek'te foto var farketmediniz sanırım.
Benim sorduğum şey I1/I2 yi yazarken =-(+veya- N2 / + veya -N1) bu parantez icindeki + veya - yi nasıl tayin ediyoruz?

Son düzenleme:
Ben başına eksi gelir diye bir şey duymadım ve ilk defa bu resimde böyle birşey görüyorum. Bilmediğim bir şey varsa orası ayrı tabi. Bu oran zaten trafonun dönüştürme oranıdır. Buradan bilgi alabilirsiniz; http://www
Ben başına eksi gelir diye bir şey duymadım ve ilk defa bu resimde böyle birşey görüyorum. Bilmediğim bir şey varsa orası ayrı tabi. Bu oran zaten trafonun dönüştürme oranıdır. Buradan bilgi alabilirsiniz; http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/moduller_pdf/Bir Fazlı Transformatör Sarımı.pdf
Mesela bu fotoda buna örnektir V1/V2 oranını yazarken N1 ve N2 katsayı işaretlerini sargı yönünün + veya - de olmasına göre yazıyoruz fakat ben akım olayını maalesef kaçırdım sınavda var kime sorayım dedim bura aklıma geldi, akımların bobine giriş yönüyle ilgili bişe diye hatırlıyorum ama maalesef tam hatırlayamıyorum dikkatinize teşekkür ederim sağolun

Ekli dosyalar

• image.jpg
    image.jpg
    200.1 KB · Görüntüleme: 7
Selamlar,

Trafo Dc gerilimde çalışmadığı için, devre analiz ederken AC sinüs devresini pozitif ve negatif alternans olmak üzere iki kısımda inceleyebiliriz. Pozitif alternansta gerilim kaynagının + ucu senin çizimde belirttiğin şekildeki gibi DC bir kaynak varmış gibi varsayarak, negatif alternansta da senin çizdiğin şeklin tam tersi yönde bir dc gerilim kaynağı varmış gibi düşünebilirsiniz. Pozitif alternansta sizin çizdiğiniz gibi V1/V2 = N1/N2 = -I1/-I2 olurken, negatif alternansta bu değerin tam tersi olur. Sonuç olarak AC gerilim yarım periyot değilde tam periyot olarak yani tam sinüs devresi olarak tanımlandığı için kaptan_ ' nin dediği gibi dönüştürme oranında (-) diye birşey duyulmaz. Sanırım kastettiğin şey budur

Teşekkür ederim hallettim

Forum istatistikleri

Konular
129,009
Kullanıcılar
451,226
Son üye
buraksuzgen66

Yeni konular

Geri