Transistörlü bir devre hakkında soru ?

http://www.resimkoy.net/resim.php?resimid=1chi33al3y.png

Arkadaşlar,çizdiğim devreyi linkte verdim .Dirençleri 10k demişim ama doğrusu 10K olcak. Devre çizim programını ilk defa kullandığımdan kötü çizmiş olabilirim kusuruma bakmayın. Sorum : anahtar açıkken lamba ışık veriyor bunu anladım .NEden anahtar kapalı iken lamba sönüyor? Halbuki R3 direncinden geçen akım Q2nin beyzine de uğruyor . Yanması gerekmez miydi?

Datasheet ile transistörünün özelliklerine bakmalısın arkadaşım Pnp npn muhabbetinden olabilir yani beyz tetiklenmiyor olabilir.

ResimKoy.Net - Resim Upload Resim Yükle Sitene Resim Koy

Arkadaşlar,çizdiğim devreyi linkte verdim .Dirençleri 10k demişim ama doğrusu 10K olcak. Devre çizim programını ilk defa kullandığımdan kötü çizmiş olabilirim kusuruma bakmayın. Sorum : anahtar açıkken lamba ışık veriyor bunu anladım .NEden anahtar kapalı iken lamba sönüyor? Halbuki R3 direncinden geçen akım Q2nin beyzine de uğruyor . Yanması gerekmez miydi?

Yanmaz çünkü anahtarı kapattığınızda r3 üzerinden q2 nin base' ine akan akım q1'in kollektöründen emitörüne doğru akmaya başlar ve q2 nin iletime gecmesi için gerekli 0,6 voltluk eşik gerilimini sönümlendirmektedir.

Sade bir ifadeyle Q1 iletime geçtiğinde Q2 nin B ucu eksi seviyeye çekildiği için Q2 kesime gider, lamba söner.

arkadaşım eğer bu devrede anahtara bastığında lamba yansın istiyorsan (lamba denilen leddir sanırım) R3 ile Q1 in Kollektörü arasına bağlamalısın bu durumda butona bastığında Q1 iletime geçer ve kollektöründen beyzine akım akar lamba yanar ama bunu yaptığında Q2 transistörüne gerek kalmaz anladığım kadarıyla yükseltme amaçlı kullanıyorsun onu
2. bir alternatif olarak Q2 nin beyzini Q1 in emiterine bağla bu şekilde anahtar kapatıldığında lamba yanar

birde Q1 in emiterini nötüre vermemelisin bu durumda

Yanmama sebebi,
Anahtarı kapattığın zaman akım Q1 in base inden emiterine gidiyor ve devreyi tamamlıyor.

Forum istatistikleri

Konular
129,101
Kullanıcılar
451,418
Son üye
sedat6776

Yeni konular

Geri