tristor tetikleme devresi hakkında

erkan614

Üye
bu bir tristörlü manyetik bobin tetikleme devresi
bozuk bi çivi çakma makinasının içinden çıkardım
analiz ettim biraz r2 d1 ve r3 d2 elemanları alternatif akım ile c2 üzerinden q1 i iletime geçiriyor tetik açık iken c2 transistoru kesime götürüyor
r9, pot ve c5 in zaman sabiti tetikleme açısını belirliyor böu açı ile q2 yi tetikliyor oda tristörü tetikliyor çözemediğim q3 ne işe yarıyor

şimdi merak ettiğim kısım acaba tristor kesime çalışma anında gidiyormu? çünkü tristore bağlanan yükün fazla indüktif özelliği varsa tristor negatif alternansta a-k arası gerilimi yükten alır ve diğer pozitif alternansa kadar iletimde kalır bu durumda tristor hep iletimde kalır.
bi fikri olan varmı?
aslında tam çözemedim biri bana bu devrenin çalışma mantığını anlatabilir mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
1200 ampere kadar akım çekebilecek tristörün , tetikleme devresi nasıl yapılabilinir

faz kontrol devre şeması arıyorum yardımcı olurmusunuz

bobin şok bobini olarak kullanılmış galiba daha yeni gördük bu konuyu :D bi faz kontrol devresi biliorum ama şuan resmi yok elimde bulduğum zaman eklerim.

dimmer-devresi-calisma.jpg

ama devrede biraz değişiklik yapmak istiyorum öncellikle seri bağlı potansiyometre ilr direncin yerini değiştir.sonra potansiyometre 470k ohm olsun.R1 1k olsun.R2 6.8k olsun.C1 ve C2 220nF 63V olsun. lamba yerine istediğin yükü tak devre denenmiştir.

Son düzenleme:

Forum istatistikleri

Konular
129,050
Kullanıcılar
451,319
Son üye
mohamed elkilani

Yeni konular

Çevrimiçi üyeler

Geri