Ultrasonik un kullanım alanlanları

ozcn0

Üye
Merhabalar.
Bir yerde gormustum, ses ile bir maddenin modelini bilgisayar ortamında oluşturuyorlardı. Bunu arastirdim ultrasonik cihazlarla yapıyorlarmış ancak cihazi bulamadım. Bu cihazı bilen varmı?
Gene buna benzer, TRT hd nin teknokent programında cıkmıştı. Firmalar, ne yaptiklarini anlatıyorlardı(sestek...). Bir firma(aradigim firma :))dikkatimi çekti. Dediklerine gore maddelerin birbirleri ile uzaklıkları acilari gibi şeyleri olcebiliyorlarlarmis. Ve bu agir matematik islemleri gerektiren bir projeymis. Ve gine dediklerine gore bu firmanın oluşturduğu algoritma, dünyadaki bu tur algoritmalar arasında 2. Siradaymis. Bu isi kim yapıyor arastirdim bulamadim. Yardim eder misiniz :)

Son düzenleme:
sözünü ettiğiniz cıhazın adı sonar su altı görüntüleme sistemi
birde ultrosonikdoppler var
Mali değerleri büyük kuruluşların yatırımları ile tedarik edilebilinir bireysel tedariki zor

sözünü ettiğiniz cıhazın adı sonar su altı görüntüleme sistemi
birde ultrosonikdoppler var
Mali değerleri büyük kuruluşların yatırımları ile tedarik edilebilinir bireysel tedariki zor
Dediginizi arastirdim sonar su alti görüntüleme sistemine çok benziyor ancak dediğim küçük ölçekli ve bilgisayara modelini çikariyor.
Peki diğer projeden haberiniz var mi?

Moderatör tarafında düzenlendi:
Dediginizi arastirdim sonar su alti görüntüleme sistemine çok benziyor ancak dediğim küçük ölçekli ve bilgisayara modelini çikariyor.
Peki diğer projeden haberiniz var mi?
Siz ne kadar mesafeden ,ne büyüklükte(kütleninin tek boyutlu süliyetinimi ?)görüntülemek amaçındasınız yoksa üç boyutlu grafik mi amaçlıyorsunuz maksadınıza uygun açıdan bakabilelim .

ultrasoniği yıkamada kullanıyoruz testerede kesilmiş profil boru saç malzemeleri yağından ve çapağından arandırıyoruz kaynağa hazır hale getiriyoruz

bahsettiğiniz sensör "honeywell 943-f4y-2d-1c0-300e" ultrasonik mesafe sensörü (elimde olduğu için bunu yazdım)biz bu sesörle vakum cisme 50 cmden fazla yaklaştıgında yavaşlaması için kullanıyoruz.yani algıladıgı bir mesafe var.analog çıkışlı bir sensör.o kadar bilgim yok ama cismi 360 derece taratırsal o düzlemin bütün ölçülerini alabileceğimizi düşünüyorum.yani 3 boyutlu taratma yapılırsa programla model çıkartmak zor olmaz diye düşünüyorum.

3D scan diye geçiyor yalnız benim bildiğim kamera ile yapılıyor. Matterform 3D to launch "affordable high-resolution 3D scanner"
matterform-2.jpg
matterform-3.jpg

Merhabalar.
Bir yerde gormustum, ses ile bir maddenin modelini bilgisayar ortamında oluşturuyorlardı. Bunu arastirdim ultrasonik cihazlarla yapıyorlarmış ancak cihazi bulamadım. Bu cihazı bilen varmı?
Gene buna benzer, TRT hd nin teknokent programında cıkmıştı. Firmalar, ne yaptiklarini anlatıyorlardı(sestek...). Bir firma(aradigim firma :))dikkatimi çekti. Dediklerine gore maddelerin birbirleri ile uzaklıkları acilari gibi şeyleri olcebiliyorlarlarmis. Ve bu agir matematik islemleri gerektiren bir projeymis. Ve gine dediklerine gore bu firmanın oluşturduğu algoritma, dünyadaki bu tur algoritmalar arasında 2. Siradaymis. Bu isi kim yapıyor arastirdim bulamadim. Yardim eder misiniz :)

Merhaba.Bahsettiğiniz bu cihaz sn.alfa romeo' nun açıklıkla da bahsedebildiği gibi sadece bir sonar olabilmelidir diye de düşünüyorum.Ultrasonik sesleri kullanarak mağara duvarlarında adeta görüyormuş gibi içinde adeta bir radar varmış gibi ilerleyen hayvan ise yarasalardır belki biliyorsunuz.Belki çok da sevimli olamayan bu uçucu sınıfı,ağızlarıyla oluşturup çıkardıkaları çok yüksek frekanslı ultrasonik seslerin bir engele çarpıp da yansıması ile arada geçen zaman farkını çok net olarak da algılayarak,karanlıkta,içinde ilerledikleri yapının (Dehlizin) sanal bir görüntüsünü de kafalarında oluşturabilmiş olurlar.Yani denizaltında haritalama ve bilgi amaçlı görüntülemede kullanılan sonar ve havada uçan nesnelere karşı kullanılan radarda (Radarda ise farklı olarak sadece elektromanyetik dalgaların bir engele yansıyıp da geri dönme zamanı,elektronik yöntemlerle verici ve alıcı ayni anten tarafından alınıp,kuvvetlendirilerek ekranda görüntülenebilme yolu esas alınmaktadır.) olduğu gibi,yarasalar da gidip çarpan ve geri yansıyan bu ultra seslerle gidecekleri yönlerini tam olarak karanlıkta bile bulabilmiş olurlar.

Gelelim günlük hayattaki mevcut olan uygulamalarına isterseniz.Sonar,ultrasonla kaynak (Çok küçük kesitli ve narin parçaların ultra seslerle kaynatılması) çok hassas kesme işlemleri,oda nemlendiricileri (Ultrasonik titreşimlerle hazneden gelen suyun mikroskopik,atomize su partikülerine dönüştürülmesi) tıbbi cihazlardaki çeşitli kullanımları da(Örneğin ultrasonla taşların ameliyatsız kırılıp küçük parçalara bölünebilmesi,karnına sürülen özel bir jel yardımıyla rahimdeki bir bebeğin silüetinin,cinsiyetinin tam olarak da belirlenebilmesi,vb.) ,twiteer'lerde üretilecek çok yüksek frekanslı çok ince sesler için yine bu tip prensiple piezo kristalli (Kuvars billurlu) piezo hoparlörlerin kullanılmak için seçilmesi,vb.uygulamaları da vardır.Kolay gelsin.Saygılarımla.

Son düzenleme:
3 boyutlu grafik seklinde bilgisayara cikariyor.Bahsettiğim cihaz by lent arkadaşımızın dediği cihaza çok benziyor ancak lazerle değil ultrasonik sesle yapiyor.ve cismin ic kisminida gösterebiliyor mesela kumbaranin içi gibi(nerden aklima geldiyse :) ). Bu modelleme cihazi nerede gördüğümü soylememde fayda var TRT hd nin tekno hd programında bu program yeni teknolojileri tanitiyor(bi bakıma). Ancak diğer projenin daha kolay bulunabilmesini umuyorum çünkü proje Türkiye de yürütülüyor muş. İlgilenen arkadaşlara teşekkür ederim.
Bi sorum daha olacak sesle ilgilenen bir dal varmi? Yoksa elektrik elektronik mühendisliginin bir dersimi

Forum istatistikleri

Konular
128,881
Kullanıcılar
451,016
Son üye
töroğluhalit

Yeni konular

Geri