UPS bakım

iKSiR

Üye
Arkadaşlar UPS akülerinin belli bir ömrü varmıdır kaç zaman sonra akü değiştirmek gerekir. Çalışan sistemi kapatmak olmaz test için bunun bir standardı varmıdır. şimdiden Tşk. Ederim bilgileriniz için

Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Normal şartlarda akü ömrü 5 yıldır,test etme işine gelince bizim ups lerin bakımına gelen servis elinde bir rezistansla tek tek bütün aküleri test ediyor,ama rezistansın gücü nedir bilmiyorum

Upslerde yük testini firması ups üzerinden yapar yük testi sonunda akülerin voltajları ve yükte kalma süreleri karşılaştırılır buna göre akü değişimleri yapılır aküler kuru bakımsız akü olduğu için 5 yıl kullanım ömürleri vardır.Akülerin ortam ısısı ve havalandırması çok önemlidir akünün ortam ısısı çok yüksek veya havalandırma yetersiz ise ömürlerin kısalmasına neden olmaktadır..

akülerin ömrü çalışma ortamına şbk kesintilerine ve cihazın yük durumuna göre 3 ila 6 yıl arasında değişir(tabii marka çok önemli benim favorim yuasa ve panasonic)

akülerin ömrü onları kullanma sıklığına bağlıdır. illa şu kadar süre gidecek diye bir şey yoktur. mesala şahsi arabana akü aldığında 2 sene garantili ise ticari arabaların aküleri 6 ay garantilidir. aküleri test etmek istiyorsan şebekeyi kapatıp ups den besle ve yükü ne kadar çalıştırabildiğine bak. mesala ben bir ups aldım şarj ettim ve tam kapasitesinde yük testi yaptım ve süreyi bir kenara not ettim bu benim için referans oldu. ayrıca akülerini ölçerek de test yapabilirsin. daha fazla bilgi için sağ alt köşedeki kare tuşuna, hemen çıkmak için sol üst köşedeki tuşa basabilirsin

hepinize tek tek teşekür ederim saolun arkadaşlar yararlı oldu.. fikir alış verişinde bulunmak saolun..

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…