UPS Elektrik Varken PC'ye Restart Attırdı.

Efendi Bey

Üye
Öncelikle merhaba, forumda ilk konum bu.
Şimdiden yardımcı olacak herkese teşekkür ederim.

Sorunum şu;
ben dün Forza Horizon 4 oynarken monitördeki görüntünün birden gittiğini farkettim.
Bu sırada UPS'den akü moduna geçme sesi ve Dıt uyarı seside geliyordu. Ama bu sırada garip bir şekilde evde elektrik gitmemiş, çalışan TV kapanmamış.
Ardından monitörden görüntü gittikten sonra PC kapanmadı, kendi kendine yeniden başlatma moduna geçti 3-5 saniye sonra.

Yaşadığım sorunu aynı şekilde Makelsan desteğe arayıp anlattım.
Şebekeden yüksek akım geldiğinde kendini korumaya alır cihaz, gibi bir şey dediler. Ondan kaynaklıolabileceğini söylediler.
Çünkü Ups'den hem aküye geçme sesi olan "tık tık" sesi, hemde sesli uyarı geliyordu o sırada. Eğer bu sesleri duymasaydım, UPS'den şüphelenmezdim.

Ayrıca bunun sebebi sanırım o sırada sokağa döşenen fiber hatla alakalı %99.
Ben Pc' deyken, fiber hat çalışması sırasında elektrik hattında bir sorun oldu sanırım. Ama bahsettiğim gibi TV'de kapanma olmamıştı o sırada. Ardından bir kaç saat sonra elektrikler genel olarak gitti baktım Ayedaş minibüsü gelmiş.

Tam elektrik gittiği sırada minibüsü orada gördüm, demek ki benim yaşadığım bu sorun olduğu sırada böyle bir şey oldu diye düşünüyorum. Ayedaşa daha önce haber vermişler sanırım.

Bahsettiklerim ışığında sorunun gerçekten şebekeden kaynaklı yüksek akımdan olduğunu söyleyebilir miyiz? Yoksa başka bir sorun mu vardır?

UPS;
Makelsan Lion 850VA.

Son düzenleme:
Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Şebeke kaynaklı yüksek akım diye birşey olmaz. O sırada şebekede gerilim dalgalanması olmuştur UPS te cihazlarınızı korumak için akü üzerinden beslemeye başlamıştır.

Şebeke kaynaklı yüksek akım diye birşey olmaz. O sırada şebekede gerilim dalgalanması olmuştur UPS te cihazlarınızı korumak için akü üzerinden beslemeye başlamıştır.
UPS'de ki bu koruma Pc'nin yeniden başlatmasına sebep olur mu hocam? Bu dediğiniz gerilim dalgalanması koruması yani.
Aküye gecikmeli mi geçti acaba?

Çünkü o sırada bi kaç saniye sonra monitör görüntü gitmesinin ardından, PC reset attı kendi kendine.

UPS'de ki bu koruma Pc'nin yeniden başlatmasına sebep olur mu hocam? Bu dediğiniz gerilim dalgalanması koruması yani.
Aküye gecikmeli mi geçti acaba?

Çünkü o sırada bi kaç saniye sonra monitör görüntü gitmesinin ardından, PC reset attı kendi kendine.
UPS in amacı bu tür durumlara karşı bilgisayarın kapanmamasıdır zaten. Bilgisayar kapandıktan sonra UPS kullanmamın ne anlamı kalır. Birşeyler ters gitmiş olmalı ki UPS çıkışı tamamen kesip geri vermiş.

UPS in amacı bu tür durumlara karşı bilgisayarın kapanmamasıdır zaten. Bilgisayar kapandıktan sonra UPS kullanmamın ne anlamı kalır. Birşeyler ters gitmiş olmalı ki UPS çıkışı tamamen kesip geri vermiş.
Terslikten kastınız nedir hocam, açıklayabilir misiniz?
Önlem alınabilir mi bu konuda?

Ayrıca bu yol çalışmasından dolayı, elektrik şebeke hattına müdahale olduğu vakit böyle bir şey olması mümkün müdür peki?

Terslikten kastınız nedir hocam, açıklayabilir misiniz?
Önlem alınabilir mi bu konuda?

Ayrıca bu yol çalışmasından dolayı, elektrik şebeke hattına müdahale olduğu vakit böyle bir şey olması mümkün müdür peki?
Anlık dalgalanmaya UPS hızlı tepki verememiş olabilir. Amacım marka kötülemek gibi algılanmasın ama kalite tesadüf değildir. Belki şebeke komple kesilse Upslerin hepsi cihazları beslemeye devam edebilir ama bu tür durumlarda nasıl başa çıkabilecekleride önemli.

ups akü moduna belirli bir gecikme ile geçer. eğer o sırada bilgisayarınız yüksek güç harcıyorsa , akü devreye girmeden bilgisayar besleme voltajı düşmüşse reset olmuş olabilir.

Anlık dalgalanmaya UPS hızlı tepki verememiş olabilir. Amacım marka kötülemek gibi algılanmasın ama kalite tesadüf değildir. Belki şebeke komple kesilse Upslerin hepsi cihazları beslemeye devam edebilir ama bu tür durumlarda nasıl başa çıkabilecekleride önemli.
Garip olanda şu ki elektrik kesilmemiş bu sırada.
Çalışan TV kapanmamış.
Sanırım dediğiniz gibi dalgalanmadan oldu, peki PC'im bundan etkilen mişmidir acaba hocam?

ups akü moduna belirli bir gecikme ile geçer. eğer o sırada bilgisayarınız yüksek güç harcıyorsa , akü devreye girmeden bilgisayar besleme voltajı düşmüşse reset olmuş olabilir.

Evet hocam, sistem yüksek güç harcıyordu o sırada oyunda olduğu için.
Dediğiniz her zaman tekrar edebilen bir şey midir, yoksa anlık olabilen bir şey midir bu dalgalanma?

Hocam bu sırada demek ki akım dalgalı olarak geldiği için, UPS çıkıştaki gücü vermeyi kesti.
Ardından akü moduna geçti ve daha sonra tekrar gelen akım düzelince normal şebeke gücünü vermeye başladı herhalde.
Bunlar olduğunda da o yüzden Restart attırdı herhalde sisteme.

Yeni mesajlar

Forum istatistikleri

Konular
128,882
Kullanıcılar
451,021
Son üye
habilveli

Yeni konular

Geri