Ups vs jeneratör

ruhibey

Üye
Geçen hafta bir konu açmıştım ama tam anlamıyla bir karara varamadım.
Belki başka arkadaşlarda görür diye tekrar açmak istesim.

900 m2 r evin 8 saatlik bir kesintideki genel ihtiyacını karşılayacak bir sistem almak istiyorum.
Bir çok kişi ups yerine jeneratör al demiş.
Ama jeneratör hem bahçede çirkin bir yer kaplayacak hem de çok ses yapıcak.
Şunu merak ediyorum ups kaldırmaz o kadar yükü dediniz ama o zaman bu 600kva ups ler nerede niye kullanılıyor?
Bir de son olarak altta bir arkadaş aküler 5 yıl dayanır sonrasında değişmesi gerekir buda aşırı maliyetli olur demiş ama siz ne düşünüyorsunuz?

Yardımcı olursanız sevinirim.

Topraklama ölçümü ister endüstriyel bir tesis ister bir ofis binası olsun her işletme için kritik bir öneme sahiptir.
Elektrik tesisatlarında seçilecek kablo kesiti genellikle kullanılacak güce göre çekilecek akımın hesaplanması ile belirlenmelidir.
Geçen hafta bir konu açmıştım ama tam anlamıyla bir karara varamadım.
Belki başka arkadaşlarda görür diye tekrar açmak istesim.

900 m2 r evin 8 saatlik bir kesintideki genel ihtiyacını karşılayacak bir sistem almak istiyorum.
Bir çok kişi ups yerine jeneratör al demiş.
Ama jeneratör hem bahçede çirkin bir yer kaplayacak hem de çok ses yapıcak.
Şunu merak ediyorum ups kaldırmaz o kadar yükü dediniz ama o zaman bu 600kva ups ler nerede niye kullanılıyor?
Bir de son olarak altta bir arkadaş aküler 5 yıl dayanır sonrasında değişmesi gerekir buda aşırı maliyetli olur demiş ama siz ne düşünüyorsunuz?

Yardımcı olursanız sevinirim.
Faturanda günlük ortalama tüketim değerin yazar. Ona göre seç işte. :)
Günlük tüketim değerini kaç aküyle karşılayacaksın?

Kesintiler ne sıklıkta oluyor ona göre karar verilebilir? 8 saatlik sürede olmazsam olmaz güç ihtiyaçları nelerdir? Böyle bir aksama her gün oluyorsa ayrı bir çözüm, ayda, yılda bir oluyorsa ayrı bir çözüm önerilebilir.

güzel insan, 8 saatlik bir kesinti, küçümsenecek bir şey değildir. araziniz büyüktü (umarım doğru hatırlıyorum) uygun ses izolasyonu gürültü faktörünü nerdeyse sıfıra yakın düşürecektir. bilmiyorum hiç yatlarla gezi veya ziyaret yaptınız mı? iskelede (marinada) bağlı değil iken jeneratörler çalışır. jeneratör motor gürültüsü nerdeyse hiç duyulmaz. hele hele master kabinde hiç ses duyulmaz. ben 2-3 katlı lüx yatlardan bahsediyorum. sizin villacık 900 M2, lüx yattan neyi eksik? bu arada bu yatlarda ups yok ama aynı işi gören invertörler var ve çok nadir kullanılırlar.
matematik kısmında F/P değerlendirmesi yapınız. 5+5 yıl için. bir tek akünün arıza yapması demek bütün akülerin değiştirilmesi demektir. kusuruma bakmayın depolama için kaç akü gerekli benim matematik yetmiyor.

10 dönüm arazi içerisinde 910m2 net alanı bulunan bir villa.
28 güvenlik kamerası 3 kayıt cihazı alarm sistemi otomatik sulama sistemi var.
Bahçe içindeki aydınlatmalar kendinden güneş enerjili dolayısıyla elektrik harcamıyor.
Detay istedin diye kafamda bir senaryo kurdum.
Saat akşam 6 gece 2 ye kadar sürücek bir kesinti olucak.
Bu süre zarfında fırın kek pişirecek kadar kettle çay demlicek kadar bulaşık makineside 1 saatlik programda bulaşık yıkayacak kadar çalışacak.
Haricen genel dekor aydınlatmalar yaklaşık 29 tane lamba 10 ila 20 w harcıyor çalışacak.
Aile 6 kişilik
Baba Tv izleyecek 1 saat
Çocuklar biri Pc oynayacak biri projektörden film seyredecek.
Tabi devamlı çalışan buzdolabı havuz pompası modem cart curt da faliyette kalacak.
Bu özelliklerdeki bir evi 7-8 saat faliyette tutacak ups kaç kva olmalı?
diğer konuda bunu yazmışsınız.
Gece görüşünde kamera başı 25w, 25*28=700w/saat *8=5.6kw
Kayıt cihazı başı 30w 30*3=90w/saat *8=720w
Otomatik sulama için ortalama 100w/saat *8=800w
Fırın 1 saatte 3kw
Kettle 1 saatte 2kw
Çamaşır makinesi 1kw
Bulaşık makinesi 1kw
29lamba ort.15w desek 29*15=450w/saat *8=3.6kw
tv 100w/saat
Bilgisayar için oyun oynadığını varsayarsak 300w/saat *8=2.4kw
Buzdolabı için 150w/saat *8=1.2kw
Havuz pompası 2kw/saat *8=16kw

8 saate toplam 37.5kw harcamanız oluyormuş kaba hesap. Bu da 47kVA eder. Sizin min 47*1.5=70kVA hatta 47*2=94kVA bir ups'e ihtiyacınız var.
Tabi bu ısıtma/soğutma sistemi olmadan gerekli ihtiyaç...

diğer konuda bunu yazmışsınız.
Gece görüşünde kamera başı 25w, 25*28=700w/saat *8=5.6kw
Kayıt cihazı başı 30w 30*3=90w/saat *8=720w
Otomatik sulama için ortalama 100w/saat *8=800w
Fırın 1 saatte 3kw
Kettle 1 saatte 2kw
Çamaşır makinesi 1kw
Bulaşık makinesi 1kw
29lamba ort.15w desek 29*15=450w/saat *8=3.6kw
tv 100w/saat
Bilgisayar için oyun oynadığını varsayarsak 300w/saat *8=2.4kw
Buzdolabı için 150w/saat *8=1.2kw
Havuz pompası 2kw/saat *8=16kw

8 saate toplam 37.5kw harcamanız oluyormuş kaba hesap. Bu da 47kVA eder. Sizin min 47*1.5=70kVA hatta 47*2=94kVA bir ups'e ihtiyacınız var.
Tabi bu ısıtma/soğutma sistemi olmadan gerekli ihtiyaç...
güzel ustam, benim matematiğim kıt/ yetmiyor. kaç amperlik kaç tane akü lazım. beni bilgilendirir misiniz lütfen. bir de çaktırmadan 1 akü fiyatını filan da yazarsanız tadından yenmez.

Akü 12 volt 200 Ah olursa 12 x 200 =2400 Wh= 2.4 Kwh
94Kwh/2.4Kwh = 39 adet akü lazım.
Akü fiyatlarına korkudan bakamıyorum.:)
güzel ustam, benim matematiğim kıt/ yetmiyor. kaç amperlik kaç tane akü lazım. beni bilgilendirir misiniz lütfen. bir de çaktırmadan 1 akü fiyatını filan da yazarsanız tadından yenmez.
Türkiye ortalaması bir evin günlük harcaması 8kwh mış.
Yukarı olursa zamlı ödüyorsun.
aynı aküden hesaplarsak 8/2.4=3.3 akü bunu 4 akü yapalım. Çünkü acil durumlar çıkabilir. 2 ye carparsak 8 akü olur.

Forum istatistikleri

Konular
128,862
Kullanıcılar
450,983
Son üye
ftt15
Geri