USB'den 3.7 Pil Şarj Edebilir Miyiz?

karaapak

Profesyonel Üye
Arkadaşlar çeşitli entegre dc-dc konvertörler 5 voltu 1-4 arasına rahatlıkla çeviriyor ben bu mp3 playerların içinde nasıl bir sistem kullanıyorlar onu merak ediyorum. Acaba bizde küçük boyutlarda birşey yapabilir miyiz. Yaparsak illaki entegremi kullanacağız? Bildiğiniz yöntemler varsa paylaşın lütfen.

usb bağlantısı 500 mA kadar akım verebilir.
pilin şarj akımını etiketinden bulman lazım.araya bağlayacağın seri direnç üzerinden besleyebilirsin.

örnek

direnç=5V.-3.6V /0.1A.

direnç=1.4 / 0.1

direnç=14 ohm

teşekkürler eroglurmustafa

Sadece dirençle sağlıklı olamayacağını bile bile denedim tabi, hatta pilden usb ye doğru akım akmasın diye araya diyot attım sonuç; pil doldukça kaynaktan gelen akım düşüyor pil tam sarj olmuyor. Akıllı sarj cihazlarını araştırdım: Başlangıçta pil bitmemişse pili tamamen deşarj ediyor bunu led göstergesiylede belirtiyor, sonra sabit gerilim sabit akımda sarja başlıyor normal sarj için pil geriminin 1/10 u hızlı sarj için 1/2 sine kadar olan bir akım seçiyor aynı zamanda pilin türünü hızlı sarja uygun olup olmadığınıda anlayabiliyor, pil dolmaya yaklaşınca akımı küçültüp gerilim değerini bir miktar arttırıyor bu arada pilin sıcaklığını kontrol ediyor ve sonunda sarjı tamamlayıp bunuda bir led vasıtasıyla belirtiyor.
Elbette ben bu kadar kapsamlı birşey yapmaya çalışmıyorum şimdilik, fakat sadece bir dirençlede kalsın istemiyorum. Özellikle bu usb den sarj olan mp3 lerde bu işi nasıl başardıklarını merak ediyorum. Birkaç özel entegre buldum örneğin MAX1555 neredeyse hiçbir harici eleman gerektirmiyor fakat onuda satan yer bulamadım.

MAX8934G entegresinin özellikleri kullanılanlardan biri bu:

MAX8934G Dual-Input Linear Charger, Smart Power Selector with Advanced Battery Temperature Monitoring - Overview
Key Features Applications/Uses
  • Li+ Charger with Smart Power Selector, No External MOSFETs Needed
  • Monitors Battery Temperature and Adjusts Charge Current and Termination Voltage Automatically per JEITA Recommendations
  • Active-Low OT Flags System of a Hot Battery During Discharge
  • Ultra-Low IQ, Always-On 3.3V LDO
  • Common or Separate USB and Adapter Inputs
  • Automatic Adapter/USB/Battery Switchover
  • Load Peaks in Excess of Adapter Rating are Supported by Battery
  • Input OVP to 16V (DC) and 9V (USB)
  • 40mΩ SYS-to-BATT Switch
  • Thermal Regulation Prevents Overheating
  • 4.35V SYS Regulation Voltage

buradada max1811 ile pcbsine kadar hazırlanmış li-poly bataryalar için tasarlanmış bir örnek var.
USB Single Cell LiPoly Charger

• Digital Still Cameras and Digital Video Cameras
  • Handheld Game Systems
  • PDAs, Palmtop, and Wireless Handhelds
  • Portable Media, MP3 Players, and PNDs
Fakat bu iki entegreyide satan yer bulamadım.

Birkaç tane entegresiz hazırlanmış devre buldum denedim ama çalıştıramadım, yinede aramaya devam ediyorum.

3.7 volt cep telefonu lityum pili ise buna direkt 5 volt verebilirsin. Bunların şarj devresi pilin içindedir ve şarj bitince akımı da otomatik keser.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…