Utu ile Baski DEvre YApimi

Alpereen

Üye
Arkadaslar merhaba elektrik elektronik giris dersi icin baski devre yapicaz ve videoya cekecegiz bize istanbul anadolu yakasinda bunu yaparken yanimizda bize ogreterek gostericek bi arkadas ariyoruz gelcek olan arkadasa 60 lira bi ucret vermeyi dusunuyoruz isteyen varsa ulassin lutfen .tesekkurler

Arkadaslar merhaba elektrik elektronik giris dersi icin baski devre yapicaz ve videoya cekecegiz bize istanbul anadolu yakasinda bunu yaparken yanimizda bize ogreterek gostericek bi arkadas ariyoruz gelcek olan arkadasa 60 lira bi ucret vermeyi dusunuyoruz isteyen varsa ulassin lutfen .tesekkurler

arkadaşım ne çektin sen. tek kat çizeceksin zaten çift kat ütü ile çizmek yetenek ister(en azından benim için).Ares te veya başka bir programda çizimi hazırladın mı.Sonra bunu normal A4 kağıda çıktısını al.buraya kadar tamam mı.Bi tane levha al eline.sonra bunu ister zımparala ister zımparalama ancak zımparalar isen baskı devre daha iyi çıkar.ince zımpara kullan.zımparalasanda zımparalamasanda cifi plaketin üzerine dök bir eline de diş fırçası al sıcak suyla bir güzel yıka baskı devre yapacağın yüzünü.buraya kadar tamam mı.ütü yü ve ütü masasını al plaketi ütü masasının üzerine koy.önce plaketi ısıtmak için ütüyü direk plaketin üzerine koy.plaket biraz ısınsın.sonra baskı devre kağıdını al plaketin üzerine koy.plaket sıcak olduğu için kağıt yapışır.sonra direk kağıdın üzerinden ütülemeye başla tek dikkat etmeye çalışacağın nokta kağıdı kaydırma ve iyi üzerine baskı uygula evde ütü yaparsın ya onun sadece daha fazla ütünün üzerine bastırırken ki durumu ile yap.kağıt plaketin üzerine yapışır zaten bu şekilde 10-15 dakika devam et.kağıt sararır bir süre sonra.hemen hemen her tarafı sararınca artık ütüleme işlemi bitmiş demektir.ütülemeyi bitir.ılıksu hazırla ve plaketi suyun içine at.kağıdı elinle soymaya başla.kağıt yapışmıştır.bu gayet normal.soyma işleminden sonra cif ile tekrar yıka ki kağıt kalmasın( çok fazla önemli değil.)baskı devre silik çıkacaktırbu seni üzmesin.eline edington 142 M veya edington 142 S kalemlerini alacaksın.Kalın çizgiler için edington 142M ince çizgiler için 142S alacaksın ve devrenin üzerinden bu kalemlerle geçeceksin..Buraya kadar tamam ise asitleme kısmına geçebiliriz.15 ölçek tuz ruhu-1 ölçek hidrojen peroksit alacaksın.önce tuz ruhunu dök.çünkü asit kullanacağın kap ile tepkimeye geçebilir.çözeltiyi hazırla.içine kartı at ancak bu çalışmayı AÇIK HAVADA YAP ve KESİNLİKLE SOLUMA,AĞZINI KAPAT.plaketin çözünme işlemi bitince ,kullandığın kabı seyrelterek yani içine su dökerek çevreye en az zarar verecek şekilde boşalt.Plaketi suyun altında yıka.Artık siyah olan yolları bakır rengine çevirmek için tekrar cifleme zamanı.tekrar çifle kurula.plaketin hazır...

Ben bu uygulamayı ilk yaptığımda 7 defa kadar denedim.En sonunda yukarıda izlediğim yol ile başarıya ulaştım.Denemediğim kağıt türü kalmadı.Ama bu iş A4,takvim yaprağı dahil hertür kağıtla yapılabiliniyor.Otur kendin yap.60 lirana yazık değil mi.Git o parayla devre al .baskı devre matkabı al.Geliştirme bordu al.Yanımda olsan sana çok kızarım internette bir sürü video var cumartesi pazar otur yap.Aklını başına al..

Ben bu videoyla öğrendim.Sana hazır video..Otur kendin yap öğrenci adamsın.Paran cebinde kalsın.
Kendin Yap / KendinYapSitesi.com / #493 / Evde baskı devre (PCB) yapımı - YouTube

ütü ile baskı devre çıkarma - YouTube

Baktın kimseyi bulamadın o parayı otobüs parası yap gel ankara ya ben sana baskı devre yaparım...:)
Kızdırma adamı..:)

Forum istatistikleri

Konular
128,999
Kullanıcılar
451,209
Son üye
itülüçırak

Yeni konular

Geri