Visual Basic mi? C# mı? Delphi mi?

Yazımızda endüstrinin can damarı sayılabilecek PLC’yi inceleyeceğiz.
KNX Standardı, küçük bir rezidansın içerisindeki aydınlatma, perde panjur, klima kontrolünden, Dünya’nın en büyük havalimanlarındaki aydınlatma otomasyonu gibi çözümler için tercih edilen bir Dünya standardıdır.
ne amaçla?
yani scada programı mı geliştirecek ( sıfırdan bir scada kontseptinde olan teos gibi , intouch gibi)

yoksa proje bazlı adı scada olan masaüstü program mı yapacaksın?

ona göre değişir.

eğer bir iki cihazla haberleşme yaparım ekranda da bir iki indikasyon gösteririm dersen

VB ile c# arasında .NET farkı kadar fark var (temel aynı)
Delphi ise zaten .NET'i oluşturan adem oğlunun daha önce çalıştığı firma

tercih hangi programda en iyisini yapabilirim olmalı

hepsinde de eğer programlama nedir'i biliyorsan yapabilirsin

benim fikrim görsel programlama öğrenmek istiyorsan kesinlikle c# öğrenmelisin.Şuanda ilgi görüyor ama Gelecekte en çok ilgi gören dil olucak.Basitçe C++'ın programlama mantığı ve visual basicin kolaylığını içeriyor şeklinde açıklanabilir.üstelik visual 2008 de seriport iletişimi çok kolaylaştırılmış.

// Csaharp Forever;

ben programlama da c yi kullanıyorum.Scada da c# kesinlikle...

visual basic mi kaldı artık piayasada demek isterdim ama sorduğuna göre hala kullanılıyo demkki.ayrıca delphi önemli bir dil.c# ise OBJECT ORİENTED yani nesne yönelimli programlama dediğimiz bir programlama dili.Aslında bu dil microsoftun JAVA ya karşı çıkarmış olduğu ve desteklediği bir dil..burda akla gelen ilk şey şu:madem microsoft destekliyo neden bu dili örenmeyelimki..ayrıca delphiye göre çok avantajlı ve yeni bir dil sayılır.ayrıca güncellğini uzun süreler sürdürecek gibi duruyor..başarılar

Örnek C# de yazılmış açık kaynak kodlu scada programı var. Onu incele.

C# , diyorum ben oda java gibi platform bağımsız olma yolunda artık uygulamalar network üzerinden olmadıkça pek bir anlam ifade etmiyor o yüzden c#,
Elbette bir elektronikçi için C++ 'da gerekli ama zaten yakın diller ...

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…