Volmetre Ampermetre devresi hakkında?

analog elektronik kurallarına uygun bir tasarım yaparsan yıldız bağlantıları kaçırmayarak vede dirençlerini %1 kullanırsan sonuç güzel olur

devreyi %1 toleranslı dirençler ile tekrar yaptım sonuç güzel oldu fakat 20 volttan yukarısını ölçmüyor. Hangi direnç değerini yükselterek ölçüm aralığını arttırabilirim? ayrıca devredeki comm pini ne işe yarıyor anlamadım. Yardımcı olursanız sevinirim. Teşekkürler.

20v 200v 2000v için gerilim bölücü direnç grupları gerekir. 7107 yada 7106 voltage divider resistor diye ararsan çıkacaktır.

20v 200v 2000v için gerilim bölücü direnç grupları gerekir. 7107 yada 7106 voltage divider resistor diye ararsan çıkacaktır.

Hocam yanlış anlamadıysam burada anlatılana göre RY direnci 0-200 volt için 1K olması gerekiyor. Bendeki 10K idi yerine 1K taktım yine olmadı 20 volt üzeri ölçmüyor.

rx 1Mohm ry 10k olacak 100e bölünüyor bu şekilde

Kardeş kolay gelsin zor bir şey değil ki al buyur 2000v ölç.

Elinizin altında intrnet google diye bi şey var.

rx 1Mohm ry 10k olacak 100e bölünüyor bu şekilde

Hocam bendeki devrenin girişi bu şekilde. Devre bu haliyle 20V üzeri ölçmüyor sanırım RY ve 10n arasında 1Mohm direnç olması gerekiyor.

Ekli dosyalar

• Ekran Alıntısı.jpg
    15 KB · Görüntüleme: 23
Son düzenleme:
Kardeş kolay gelsin zor bir şey değil ki al buyur 2000v ölç.

Elinizin altında intrnet google diye bi şey var.

Teşekkürler fakat sizin verdiğiniz şemaya göre 1K direnç taktım zaten fakat yine 20V üzeri ölçmedi sorun da orada zaten.

Bredbord devrenizin resmini çekip paylaşsanız resim üzerinden yorum yapalım ve besleme voltajınız kaç?
İlave: devrenin kaynağını da paylaştım göz attınız mı yani 30 ve 31 nolu ayaklardaki devre elemanları sizin devrede de mevcut mu?

Son düzenleme:
Merhaba devre breaboard üzerinde kurulu değil baskı yaptım. Besleme voltajı 5 volt herşey düzgün çalışıyor birtek ne yaptımsa 20 volt üzeri ölçemedim.

Devrenin pcb baskısı :

Resim isterseniz resim de çekerim. Teşekkürler.

Bu siteyi kullanmak için çerezler gereklidir. Siteyi kullanmaya devam etmek için onları kabul etmelisiniz. Daha fazla bilgi edin…